Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Komerční a nekomerční mapové produkty pro přijímače GPS Garmin.

Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Path » 05.12.07 17:38 (St)

Velmi nerad, ale patří to k věci...

Už nějakou dobu se po netu potlouká generátor odemykacích klíčů mapových produktů společnosti Garmin. I když jde primárně o generování klíčů svázaných s paměťovou kartou (určeno pro Mobile XT), lze jej použít i bez paměťové karty na současných autonavigacích stejné značky. V Garminu asi pěkně začínají skřípat zuby... Kdo zde očekával návod - bude zklamán.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Monoid » 06.12.07 18:51 (Čt)

Spis nez pro Garmin je to neprijemne pro vyrobce map. Dosud byli velmi dobre chraneni proti kopirovani map. Ted uz ne.

Nakonec na tom budou byti uzivatele, protoze map se asi proda mene. Vyrobci budou mit mene penez na vyvoj map, zejmena pak tech specialnich (topo, namorni) a bud budou mit mensi zisky, nebo budou muset jit dolu s kvalitou.

Na druhou stranu, ten kdo chce mit mapy legalne, tak si je zakoupi alespon jednou a pak si je bude preregistrovavat na nove GPS. Ani nevim, zda by tim porusoval licencni podminky nebo ne...

Nezavidim treba ceskemu Picodasu s jejich novou pripravovanou Topomapou. Asi bude moc pekna, ale asi se ji proda mene nez pocitali. I kdyz, ja si ji rad koupim (pokud bude opravdu pekna), kdyz to ted vypada, ze si ji budu moci nainstalovat i do pristi GPS.

Takze treba to zase tak strasne pro ty vyrobce nebude. Kdo by si tu mapu stejne nekoupil, ji ukradne. A ten kdo by si ji nekoupil, protoze si ji nechce kupovat za 2 roky po zmene GPS znovu, si ji naopak koupi.

Ona nekdy prilisna ochrana je spis na skodu veci, nez k uzitku. Jak to bude doopravdy ukaze cas...
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Path » 06.12.07 23:33 (Čt)

Souhlas, Garmin určitě prodá více železa. Ale i Garmin produkuje mapy a investuje do nich nemalé peníze. Sám jsem zvědavý, jak se prolomení ochrany projeví na cenách poměrně drahých map hlavně u výrobců třetích stran.

Softwarová kultura přeci jen pomalu roste i u nás a je dost uživatelů, kteří si mapu raději koupí, než aby ji instalovali nelegálně. Teď lze říct, že Garmin je členem velké trojky se vším všudy.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

493

Odeslatod Anonymous » 20.12.07 14:40 (Čt)

Garmin to může vyřešit relativně jednoduše: navrhnou nový formát klíčů, a vydají nový firmware, který bude akceptovat už jen tyhle nové klíče. Tím by si zajistili 100% odolnost proti dosavadnímu generátoru u všech nově vyrobených přístrojů.

A u těch starších? IMHO kdyby vydali nový firmware který a) nepůjde downgradovat, b) bude obsahovat nějakou fakt zajímavou novou funkci, tak mají taky vystaráno. Kdo by zůstal u mapy s cracknutým kódem, mohl by jen slintat závistí nad tím že GPSka jeho kamaráda, který si mapy koupil legálně, umí něco navíc Obrázek.

Jinak, moje úvaha: Garmin se prodává celosvětově už strašně dlouhou dobu, a i rozšíření GPS mezi "prostý lid" se už dá počítat na roky. Pokud se za celou tu dobu takovýto generátor vyskytl poprvé (a myslím že jo, aspoň podle hledání na googlu), tak si může Garmin mnout ruce. Předpokládám že při kompletním přepracování struktury klíče by nové prolomení ochrany taky trvalo takhle dlouho. Oproti softwaru pro PC má Garmin výhodu: kódy kontroluje samotná GPS.
Anonymous
 

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Path » 20.12.07 16:12 (Čt)

Zaslechl jsem, že Garmin přepracuje algoritmus pro odemykací klíče už pro mapy v2009, tak uvidíme. Na druhou stranu je fakt, že donedávna neměli hackeři, resp. crackeři o mapy Garmin zájem. Mapy bylo možné použít pouze na železe stejné firmy a to stálo poměrně dost peněz. Ti co algoritmus ze společnosti vynesli nebo ti šikovnější, kteří na něj sami přišli, klíče prodávali a neměli žádný zájem pustit ke*gen do světa. Během posledních dvou let ale ceny závratně klesly a GPS přijímače se tak prodávají o sto šest. Větší dostupnost, větší povědomí, větší zájem o nelegální mapové podklady.

Garmin svým produktem Mobile XT přiložil polínko do ohně. Produkt určen širší veřejnosti je ještě víc veřejnější než se původně očekávalo. Takže vize nejprodávanějšího produktu se pomalu mění na realitu nejkradenějšího produktu.

Dalo se očekávat, že algoritmus časem stejně někdo prolomí, i když nikdo nečekal, že to bude trvat tak dlouhou dobu (18 let). Dnes se bude muset Garmin soustředit na vývoj nového algoritmu, který bude chránit výrobce mapových produktů. Garmin zatím jede na vlastním uzavřeném systému a plány do budoucna tento systém otevřít (linux) bude muset asi hodně rychle přehodnotit. Jak Misch správně podotknul, v železo si samo kontroluje platnost klíčů. Otevřením systému by se Garmin vystavoval potenciálnímu kompromitování dat. I když Garmin ukuchtí novou ochranu, zajímalo by mě, jak by ji aplikoval u čistě softwarových produktů, jakým je právě Mobile XT.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Monoid » 22.12.07 0:09 (So)

Pokud Garmin zmeni algoritmus pro odemykaci klice, tak bud bude muset pro stare mapy nechat v platnosti soucasny algoritmus (t.j. soucasne klice budou i nadale platne) nebo bude muset Garmin a vsichni ostatni vyrobci map vygenerovat ke vsem soucasnym mapam klice podle noveho algoritmu a tyto klice zaslat stovkam milionu uzivatelu. Ti uzivatele by si je museli nabusit do Mapsource... Dale co s temi, co vubec nemaji instalacni CD/DVD, protoze dostali pristroj s predinstalovanymi, odemcenymi mapami.

To by byl takovy chaos, ze si to jde tezko predstavit. Uzivatel, co tomu zas tak moc nerozumi, si nahraje novy firmware. Prestanou mu fungovat mapy, zavola do Garminu. A to statisice a statisice uzivatelu temer soucasne. To bych asi na miste Garmina neriskoval. Navic, napr. vyrobce mapy nedoda z nejakych duvodu (treba jiz neexistuje) novy klic. A jsou otevrena vratka pro zalobu na Garmin, ze znemoznil pouziti dane mapy.

Takze bych to spis videl na paralelni pouziti dvou algoritmu. Stareho pro soucasne mapy a noveho pro nove mapy. Tim budou nejakou dobu ochraneny nove mapy, nez se objevi novy ke*gen. Tentokrat uz to nebude trvat 18 let, ale mnohem mene, protoze se mapy dostaly do povedomi, smart mobilni zarizeni jsou mnohem rozsirenejsi, nez GPS takze je mnohem vetsi uzivatelska zakladna a navic lidi kteri za mapy nechteji platit, protoze na to nejsou zvykli.

Vypada to tak, ze tento marketingovy tah se Garminu trochu vymknul. Misto vice prodanych BT zarizeni a map je tu ke*gen.
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Anonymous » 07.01.08 11:54 (Po)

Vzhledem k cenám Picodasím mapám myslím že těch co ukradnou tyhle mapy moc nebude. To spíš Garmin evropy + specializované mapy a podobně.

I když... chovámeli se jako naši politici... tak by picodas už neprodal ani jednu mapu. Leda by jse rozdával jako dárek.
Anonymous
 

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Path » 07.01.08 14:23 (Po)

Pořád se najde dost lidí, kteří si mapu koupí, nemám strach. Váhání může nastat v případech sezóních výletů, kdy se například uživateli nebude chtít zaplatit vysokou cenu za mapu cizí lokality, kde plánuje pobyt maximálně pár dní nebo dokonce pouze průjezd. Výrobci map by klidně mohli prodávat ze extra výhodnou cenu časově omezené klíče např. na 2, 3, 5, 7, 10, 14, ... dní. Takováto služba ale musí být pružná a kdykoliv dostupná.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Monoid » 22.01.08 14:16 (Út)

Path napsal:Výrobci map by klidně mohli prodávat ze extra výhodnou cenu časově omezené klíče např. na 2, 3, 5, 7, 10, 14, ... dní. Takováto služba ale musí být pružná a kdykoliv dostupná.


To mohli dělat i teď, technicky to systém klíčů umožňoval od samého začátku.

Spíš jde o to, jestli by to výrobcům stálo za to. Pokud mapa stojí třeba 5000 Kč a má "morální životnost" cca 2 roky, vychází to čistě matematicky (vím že s obchodem to nemá nic společného Obrázek) na 14 Kč na den. Určitě by si leckdo koupil třeba za 200 Kč mapu na 10 dní. Aspoň já bych to třeba u takového City Navigatoru udělal. Je to pro cestu na dovolenou naprosto vyhovující řešení. Jenže pochybuji že by ceny vycházely takhle optimisticky.
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Spadla klec - odemykací klíče prolomeny

Odeslatod Path » 22.01.08 19:44 (Út)

Jasně, je to o marketinku. Je dost lidí co například jezdí v létě na týdenní trip do Slovenského ráje nebo v zimě do Vysokých tater aj. Celková suma za SK Road a SK TOPO je dost odstrašující, zvlášť když jde o pouhý víkend nebo čtrnáct dní. Navíc by sezónní turista konkrétně u TOPO využil pouze určitý region. To samé platí samozřejmě i naopak pro Atlas 10R a TOPO Czech (Šumava, Český ráj, Krkonoše aj.).

Tah na bránu bych viděl ve spolupráci výrobce (distributora) mapy s ostatními komerčními i nekomerčními subjekty, jako jsou penziony, ubytování, restaurace, sportovní centra, kulturní akce aj., které by poskytovaly čerstvá data pro POI nebo Tour Guide třeba v týdenním intervalu. Příklad: Ceny za ubytování, menu na celý týden včetně cen, aktuální koncerty, divadla, výpravy atd. Výrobce by získal nějakou tu korunu od poskytovatelů dat, a ti by se mohli těšit z přízně potencionálních zákazníků.

Před cestou bych si z webu distributora stáhl a zaplatil upravený mapový podklad včetně nejčerstvějších informací, respektive speciální kategorie POI pro mnou žádanou lokalitu. Ceny by se mohly odvíjet od přidaných informací. Suma sumárum bych neváhal za takovou službu na 10 dní zaplatit částku ve výši… co já vím… čtyři stovky? Je to hodně? Málo? Těžko říct. Po deseti dnech se mapa zamkne a POI ztratí na aktuálnosti. Určitě by se toho dalo nabídnout daleko více. A ve spojení GPS a GSM by informace mohly být daleko dynamičtější. Zatím tedy vize – samozřejmě.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Další

Zpět na Garmin: Mapy

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: CommonCrawl [Bot] a žádný návštěvník.