Zrušení ochranné lhůty pro update mapy CNEU?

Komerční a nekomerční mapové produkty pro přijímače GPS Garmin.

Zrušení ochranné lhůty pro update mapy CNEU?

Odeslatod Path » 16.11.07 5:05 (Pá)

Drtivá většina přístrojů značky Garmin určených pro auto-navigaci se prodává s předistalovanou silniční mapou, která bývá aktualizována v pravidelných jednoročních periodách. Po opuštění výrobní linky a nezbytné výstupní kontrole se do GPS přijímače nahraje poslední ověřená verze firmware a stejně tak vždy poslední verze mapy. Není tedy nic zvláštního, že o den starší výrobek tak může mít o rok starší mapu.

A právě v době uvedení nové verze mapy se na pultech obchodů lze běžně setkat se situací, kdy jeden zákazník koupí GPS přijímač s novou verzí mapy a ihned po něm další zákazník s mapou starší. Může k tomu samozřejmě dojít i později, protože cesta od výrobce ke spotřebiteli je mnohdy zdlouhavá.

Garmin, vědom si této situace poskytoval tzv. ochrannou lhůtu, která nebyla nijak časově omezena. O co se jedná? K GPS přijímači byl přibalen registrační kupón (žlutý lístek), na kterém bylo uvedeno registrační číslo pro Full Unlock. Každý kdo si produkt přes internet zaregistroval, mohl po uvedení tohoto registračního čísla získat odemykací klíč na poslední verzi mapy. Kdo zakoupil přístroj s mapou City Navigator verze 7 (dříve i City Select) a vyčkal s registrací dva roky, získal bezplatně klíč k mapě ve verzi 9. Instalační médium s novou mapou bylo možné za pár dolarů objednat během procesu registrace nebo dodatečně. A všichni byli spokojeni.

Obligátní věta obchodníků „Ke Garminu máte jednu aktualizaci mapy zdarma“ byla vždy zavádějící. Garmin nic takového totiž nikdy nepublikoval, ani nesliboval. Garmin nepřišel ani s termínem ochranná lhůta, přesto že ji poskytoval. Kdo si s registrací počkal, vydělal na tom.

V první polovině letošního roku ohlásil Garmin změnu politiky odemykacích klíčů, která je platná od 1. května 2007. Plné produkty MapSource s dvěma klíči se k tomuto datu ruší. Kdo tedy zakoupil produkt po tomto datu, má nárok pouze na jeden odemykací klíč. To se netýká námořní mapy BlueChart, kde dva klíče zůstávají zachovány. A jak je to s výše uvedenou ochrannou lhůtou u produktů s předinstalovanou mapou? Zatím jsem se vždy setkal s odpovědí, že nárok na bezplatnou aktualizaci mapy k datu zakoupení zaniká. Co si pod tímto vyjádření představit:

Pokud si dnes zákazník koupí například nuvi 200 s mapou City Navigator Europe v9, nemá nárok na mapu City Navigator Europe 2008, která sice stále není v prodeji, ale na nových nuvi 7x0 je již předinstalovaná? Ano, nemá.

Pokud si v průběhu příštího roku koupíte do firmy deset přístrojů nuvi 660 a pět z nich bude mít starší verzi mapy, budete si za aktualizaci mapy muset zaplatit? Ano, budete!

Ale opravdu je to tak? Že by v době velkého konkurenčního tlaku, přišel Garmin s tak děsivou obchodní politikou? Tomu se ani nechce věřit. Pravdou je, že u nového nuvi 760 nebyl přibalen žádný registrační kupón. Jak to tedy bude obecně s oficiálním získáním odemykacího klíče pro tento přístroj nevím, protože zapůjčený přístroj si zaregistrovat rozhodně nedovolím a update mapy na verzi 2009 je ještě hodně hodně daleko. Mám ale jiné, dosud nezaregistrované přístroje, kde jsem úmyslně s registrací vyčkával do vydání nové verze mapy 2008. Hodně uživatelů si stejně jako já klade otázku: Na kterou verzi mapy získám odemykací klíč po registraci přístroje?

S registrací stále vyčkávám. Na této stránce se zatím žádná aktualizace mapy nenabízí a nezbývá než čekat. Zastavení prodeje aktualizačního DVD s mapou City Navigator v9 od 1. 11. 2007 na optimismu taky moc nepřidalá.

O dost povzbudivější je informace na této a této stránce. Update americké verze mapy, konkrétně City Navigator North America 2008 je již k dispozici, i když na webu Garmina jsem takovou informaci nezachytil. Zaujala mě věta, že každý, kdo zakoupil GPS značky Garmin po 1. 5. 2007 má nárok na bezplatnou aktualizaci mapy CNNA 2008. Doporučuji si to přečíst.

Do vydání update CNEU 2008 zbývá ještě několik týdnů, tak jsem zvědav, jak to nakonec dopadne.

EDIT: Zapomněl jsem zmínit, že k update mapy CNEU 2008 už dříve padlo oficiální vyjádření ze strany českého distributora, které jsem objasňoval zde. To samé potvrdil i norský distributor. Jenže samotný Garmin Inc. také vypustil mezi lidi několik informací, které se navzájem vyvracejí.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Zrušení ochranné lhůty pro update mapy CNEU?

Odeslatod Path » 16.11.07 13:31 (Pá)

Tak jsem to nakonec nevydržel a zaregistroval nuvi 360 s očekáváním, co se bude dít. Úmyslně jsem zvolil datum pořízení k 15.11.2007. U tohoto nuvi 360 je předinstalovaná verze mapy je City Navigator Europe v8. A výsledek? Za odměnu jsem získal 10% slevu na příslušenství a mapy Garmin, která se ale vztahuje pouze na jejich e-shop. Sleva je platná po dobu 30 dní.

Obrázek

Kouknu na aktualizace mapy a kde nic tu nic. Update zkrátka není. Jediný klíč, který jsem obdržel je ten stávající k verzi 8.

Obrázek

Obrázek

E-mail s poděkováním dorazil okamžitě. Přikládám, ale cenzuruji:

Code: Vybrat vše
Thank you for registering your nüvi 360, Europe. You're entitled to a 10% discount* on accessories and maps at https://buy.garmin.com/shop.  Enter the promotional code 53XX-30XX-81XX during checkout.  Your promotional code can only be used once and will expire in 30 days.

Start shopping! https://buy.garmin.com/shop

To unlock additional maps, log into myGarmin with your username XXXX.

Have questions about your nüvi 360, Europe or the maps you just unlocked? Contact us at http://www.garmin.com/support or with the form at http://shop.garmin.com/cartography/mapsource/techSupport.asp.

Information about your nüvi 360, Europe:

-Serial Number: XXX
   -Mapsource Product: City Navigator Europe NT+ v8 Deluxe Unlock
   -Region: City Navigator Europe NT+ v8, Deluxe All Regions, Sept. 05
   -Code: HGXXXX

Regards,
Garmin Product Support Team

*Discount is only valid for orders placed at https://buy.garmin.com/shop and may not be combined with other special offers.  Discount is currently valid only for customers with US mailing addresses.

Napsal jsem do Garminu rychlý dotaz, jak je to s aktualizací a jestli mám na některou z aktualizací nárok zdarma. Nyní je na tahu Garmin.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 17.11.07 21:42 (So)

Garmin dnes doručil odpověď, která zní dost jasně:

Dear Pavel,

Thank you for contacting Garmin(Europe)Ltd.

To your email below, mapping update's are not free the is a charge, for
the Europe mapping the next upgrade is coming out the first quarter of
2008, if you have register with a email address then you will be email
with all your information.

Kind regards
Brad Rose Garmin (Europe) Ltd
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Anonymous » 20.11.07 21:52 (Út)

Mam nuvi 660 s mapou CNE v9, este nezaregistrovany. Pockam, az vyjde upgrade v2008, potom ho zaregistrujem a dam info ako je to s upgradom zdarma o jednu verziu vyssie.
Anonymous

Odeslatod Path » 23.11.07 13:39 (Pá)

Ok, to bude fajn. Mám taky ještě jiný přijímač s CNEU v9, kde s registrací stále vyčkávám.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 17.12.07 16:43 (Po)

Garmin nakonec ustoupil tlaku dealerů i zákazníků a poskytnul ochrannou lhůtu pro nově zakoupené přístroje.

Nemám ještě v ruce přesnou metodiku (možná ve středu), ale je zřejmé, že o aktualizaci mapy City Navigator Europe budou koncoví zákazníci žádat sami. Týká se to těch, kteří zakoupili GPS přijímač GARMIN po datu 1. prosince 2007 s mapou City Navigator Europe v9.

Žádost o zaslání aktualizace mapy bude možné zaslat elektronickou poštou a poslouží k tomu připravený formulář. S tímto formulářem bude nutné zaslat také kopii dokladu o zaplacení. Splní-li zákazník všechny podmínky, bude mu ZDARMA zasláno instalační DVD s mapou CNEU 2008. Aktualizační DVD zatím není k dispozici, takže není třeba spěchat.

Jakmile budu mít více informací, dám vědět.

Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Jarous1 » 17.12.07 18:49 (Po)

Něco takového má na titulní stránce také český Garmin.

"
13. 12. 2007
Nové mapy verze 2008

Všichni zákazníci, kteří zakoupí navigační přístroj značky Garmin po 1.12. 2007s mapou Evropy verze 9, budou mít nárok na bezplatný upgrade map na verzi roku 2008. Přechod na novou verzi mapy bude možný v únoru 2008."
Naposledy editoval Jarous1 dne 14.01.08 0:28 (Po). Počet editací: 2x.
Garmin Oregon 650 + TOPO Czech PRO 2015, TOPO Czech PRO 2013, ATLAS Czech 2013.5, CYKLO Czech 2013
Jarous1

Registrace: 11.09.07 15:37 (Út)

Odeslatod Path » 18.12.07 0:03 (Út)

Obrázek Konečně se mi do rukou dostalo oficiální vyjádření společnosti Garmin. Text jsem se pokusil přeložit do srozumitelnější formy...

New Garmin Update Policy - City Navigator Europe 2008

DVD Retail Map Update (RMU) pro City Navigator Europe 2008 bude dostupné přibližně v únoru 2008 (přesný datum zatím nezná ani samotný Garmin).

Nárok na bezplatnou aktualizaci mají tito uživatelé:

1. zákazníci, kteří zakoupili navigační jednotku s předinstalovanou mapou nebo samostanou mapu na DVD ve verzi 9 nebo starší (*),

2. majitelé (klasické nebo NT), kteří zakoupili NEBO registrovali mapu verze 9 nebo starší po datu 1.12.2007, mají registrovaný účet i samotný produkt na webu myGarmin a prostřednictvím tohoto účtu zažádají o aktualizační médium (DVD),

3. majitelé GPS přijímače, který bude kompatibilní s aktualizačním DVD (RMU).

Tato nabídka platí do 31. května 2008. Po tomto datu bude i pro tyto zákazníky aktualizace mapy zpoplatněna. Bezplatné aktualizační DVD bude poskytnuto pouze společností Garmin.

(*) nevztahuje se na předehrané mapy na pamětových kartách.
--//

V oficiálním sdělení není nikde zmínka o prokázání dokladu o zaplacení. Obrázek

A zde je originální text:
Code: Vybrat vše
Garmin is pleased to announce the new update policy for City Navigator Europe 2008.

The Retail Map Update disc (RMU) for City Navigator Europe 2008 will be available sometime in February 2008. In conjunction with this release, Garmin will offer a free update to customers that recently purchased a pre-loaded unit or stand-alone DVD with version 9 or older(*) mapping.

Any customer (traditional or NT), who has purchased or registered a version 9 (or older) product after 1 December 2007, will be eligible to login onto the myGarmin website, register and request a free update disc to City Navigator Europe 2008, when available in February. This is true for both the legacy update discs via unlock system and the new RMU disc.

The free updates will be offered until 31 May 2008. After this date all updates will be charged.

( ** cenzurováno ** )

Free update discs will only be supplied directly from Garmin. In the instance of units that are compatible with the RMU disc, the user will receive an RMU disc in the traditional brown padded envelope.

( ** cenzurováno ** )

Garmin part numbers for the RMU disc product and unit compatibility chart will be announced in separate correspondence.

(*) This policy does not apply to pre-programmed data cards. We are unable to offer a discount update policy for preprogrammed cards.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Anonymous » 18.12.07 23:39 (Út)

Tak som si prave zaregistroval nuvi660 s mapou CNE v9 (datum registracie 18.12.2007) a po registracii sa mi neukazala ponuka na 10% zlavu pri nakupe, takze pravdepodobne bude mozne upgradovat na v2008 zdarma.
Po registracii som tukol na "Map update", ale ziadny mi zatial neponuklo, predpokladam, ze bude k dispozicii az vo februari, ako bolo avizovane.
Anonymous

Odeslatod Path » 20.12.07 4:01 (Čt)

JJS napsal:... predpokladam, ze bude k dispozicii az vo februari, ako bolo avizovane.

Lze předpokládat, že jakmile bude DVD k dispozici, na účtu se to projeví. A když jsme u samotného účtu...

Před třemi dny jsem se přihlásil ke svému účtu na mygarmin.cz a nestačil jsem se divit. Z účtu mi zmizelo šest navigací, které jsem sice neměl registrované, ale měl jsem k nim registrovány odemykací klíče k CNEUv9. Ke klíčům se teď nemohu dostat. Už jsem vznesl dotaz na technickou podporu. Stalo se to ještě někomu?
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Další

Zpět na Garmin: Mapy