Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Komerční a nekomerční mapové produkty pro přijímače GPS Garmin.

Setkali jste se již s produktem MetroGuide?

O tomto produktu slyším prvně.
33
62%
Ano, ale neměl jsem možnost jej vyzkoušet.
11
21%
MetroGuide nepotřebuji, již mám licencovaný jiný produkt.
2
4%
Dobrá cena, uvažuji o koupi.
1
2%
Jsem vlastníkem MG a jsem spokojen.
5
9%
Jsem vlastníkem MG a nejsem spokojen.
1
2%
 
Celkem odpovědí : 53

Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Path » 11.09.07 1:02 (Út)

Dlouho jsem váhal, jestli se do podobného příspěvku pustit. Protože se ale jedná velmi významný a neobvyklý produkt společnosti Garmin, patří mu jistá pozornost.

Mapový set s označením MetroGuide se odlišuje od ostatních mapových produktů zejména tím, že stojí skoro polovinu toho (cca $175 USD), kolik zaplatíte za jeho jeho bratříčka City Navigator Europe v9 (cca $300 USD). Nemám přesné informace, o kolik se odlišuje v jednotlivých detailech, ale kvalitou pokrytí území by měl být MGv9 ve shodě právě s CNEUv9.

Pokrytí City Navigator® Europe v9:
Obrázek

Pokrytí MetroGuide® Europe v9
Obrázek

Zásadní rozdíl mezi oběma produkty je v tom, že MetroGuide není vázán na žádné odemykací klíče. Po instalaci do PC tak není nutné nic odemykat a uživatelé si tak mohou okamžitě plánovat trasy a odesílat je do GPS přijímačů (pouze zn Garmin). Mimo tras a waypointů lze do zařízení odeslat rovněž mapové podklady, ovšem již bez podpory routingu. V MapSource pracuje routing bez omezení, ale v nRoute si jej už neužijete. To je daň za nižší pořizovací cenu. Kdo tedy vlastní GPS bez podpory routingu, určitě ocení levnější aplikaci MetroGuide.

K dispozici jsou nyní tyto produkty a verze MetroGuide:
Vida, tak Evropa je již ve verzi 9. Evropané jsou jistě potěšení aktuální verzí MG, otázkou je, jestli z toho bude také nadšený samotný Garmin. Teď totiž to ošemetnější. Když se řekne A, mělo by se také říci B, a pokud byste se měli cítit nějak pohoršeni, zavřete tuto stránku.

MetroGuide data routingu obsahuje stejně jako CNEU, jen je nepovolí exportovat do GPS. Existují dvě metody, jak v MG využít data routingu v GPS. První metoda je poněkud pracnější a exportovaná data zaberou na kartě více místa, přesto fyzicky nedojde k zásahu do zdrojového kódu, což sice jako obhajoba legálnosti a oprávněnosti absolutně neobstojí, ale současně se nejedná se o žádný crack. Druhá metoda je sice rychlejší a efektivnější, ale popisovat ji zde určitě nebudu.

Tedy k té první metodě, která je určitě některým uživatelům i v našich končinách známá. Nedělám si iluze, že by tomu tak nebylo. Zapotřebí je mít zakoupenou a nainstalovanou některou z verzí MetroGuide, dále aplikace Img2Gps a SendMap, paměťovou kartu a samozřejmě GPS přijímač s podporou routingu.

Místo toho, abych tady podrobně popisoval postup krok za krokem, raději přiložím přehledně zpracovanou animaci 'jednoho' českého autora, která tyto kroky dostatečně popisuje. V principu se však jedná o připojení indexu s daty routingu k mapovým setům. Tento index však zabere na kartě poměrně dost místa ve srovnání s klasickým exportem odemknuté mapy např. CNEU, ale funguje to.

Postup v této příloze:
RoutingMG.zip

Tak si tak říkám,... Garmin má natolik zabezpečené mapy, že se je dodnes nepodařilo prolomit (nepočítám-li úniky ze samotné společnosti) a vydá de facto plně přístupnou mapu, která jde tak snadno... Není to třeba záměr? Obrázek

Nicméně, MG osobně nepoužívám, protože všechny GPS mám s řádně licencovanou mapou. A i tak bych dal přednost garantovanému produktu jako je CNEU před MG. Ale Garmine, chyba byla zrušit prodej map s klíči pro dvě GPS!!! Kdo nakoupil více přijímačů, bude po MG přeci jenom přinejmenším pošilhávat.

No a to je vše.

PS: na závěr snad jen mini anketka od logmana pro majitele MG, která ostatně nemá žádný valný význam. Pokud nemáte dobrý antivir, raději to nestahujte, přijdete tak zbytečně o svá data. Obrázek
MgAnketka.zip
Nemáte oprávnění prohlížet přílohy.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Monoid » 24.11.07 20:59 (So)

Podle meho ma Metroguide velkou vyhodu v tom, ze neni vazany na konkretni pristroj. Mohu ho po prechodu na novy model GPS pouzit pro tento model pouzit. Samozrejme za predpokladu, ze ho smazu ze stare GPS a starou GPS neprodam i s originalnimi CD nebo jejich kopiemi.

Pro cloveka, co obcas jede za hranice a tudiz nepotrebuje mit nejnovejsi mapy je i mnoho let stary MetroGuide lepsi nez nic. A to vse zcela legalne.

Autorsky zakon znam pomerne dobre, ale pravnik nejsem. Dle meho laickeho nazoru neni porusenim zakona ani jedna ze dvou zminovanych cest aktivace autoroitingu i v GPS.

V prve zcela vubec nedochazi k zasahu do instalace (pouze se ve vhodny okamzik zkopiruje soubor s routingem, ktery MapSource vytvori).

Pri druhe ceste je sice upraven jeden konfiguracni soubor, ale nejde ani o mapove dilo, ani o software, tedy dila chranena autorskym zakonem. Toho si je Garmin pravdepodobne vedom a proto je prave tento a jen tento konfiguracni soubor chranen elektronickym podpisem proti neopravnene modifikaci. Struktura tohoto souboru je znama a popis je mozne najit na internetu, co vsak obecne znamo neni, je jak vytvorit elektronicky podpis. To vi jen Garmin a nekolik malo lidi, kteri si to nechavaji pro sebe.

Kdyby Garmin umoznoval prenaset licence svych map mezi pristroji, tak bychom nemuseli resit, jestli MetroGuide nebo CitySelect a map by se podle me prodalo mnohem vice a pristroju take. Normalni clovek si nekoupi GPS za 10.000 a k tomu mapy treba za dalsich 10.000 (pokud je tedy skutecne nepotrebuje), pokud vi, ze az bude pristroj za dva roky prodavat, tak prijde i o mapy. A novy majitel mu za starou GPS da par tisic a za mapy prakticky nic.

Pritom by technicky prevod mapy z jedne GPS na druhou byl resitelny. Stacilo by, aby bylo mozne v autorizovanem servisu zmenit identifikacni cislo pristroje. Tim by stare aktivacni kody pozbyly platnosti a uzivatel by mohl zaregistrovat novou GPS ke stare mape. Pokud by to cele bylo zabezpeceno elektronickymi podpisy, atd., tak by to mohlo docela dobre fungovat. No a servisni stredisko by si uctovalo treba nekolik stovek za zmenu ID GPS.

Jednoduche a funkcni. Mapy by i nadale byly dostatecne chraneny a stejne tak by byly chraneny investice uzivatelu do map. At mi nikdo nerika, ze by se tech map neprodalo vice nez nyni!!!!
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Path » 26.11.07 1:27 (Po)

První metoda aktivace routingu u MG je bez výhrad. Druhá metoda, kdy dochází k fyzickému přepisu konfiguračních hodnot TDB souboru, je však v rozporu s licenční smlouvou mezi společností Garmin a koncovým uživatelem. Licenční smlouva zahrnuje celý produkt, tj. všechna data produktu včetně kompilovaného TDB souboru. Změnu hexa hodnoty lze jednoznačně považovat za úpravu, ať se nám to líbí nebo ne. Pro jistotu přikopíruji výňatek z EULA:

2. MUZETE:

a) nainstalovat a pouzívat jednu kopii produktu na jednom pocítaci nebo síti. Tuto kopii smí v jednom okamziku pouzívat pouze jeden uzivatel. Má-li být produkt pouzíván více uzivateli, je potreba dalsích licencí pro kazdého uzivatele.

c) porídit si jednu kopii produktu pro úcely archivace a zálohování.

c) pouzívat kopii produktu na domácím nebo prenosném pocítaci, pokud tato kopie není nactena soubezne s kopií nactenou do vaseho primárního pocítace.

d) poskytnout produkt jiné osobe muzete pouze v prípade, ze jí postoupíte vsechna svá práva vyplývající z této licence, prestanete tento produkt zcela pouzívat, vymazete nebo znicíte vsechny (kopie vcetne kopie na pevném disku), které jste si porídili v souvislosti se svým pouzíváním produktu, a zajistíte, aby tato dalsí osoba souhlasila s podmínkami této licencní smlouvy.


3. NESMÍTE:

a) porizovat kopie produktu s výjimkou výslovného svolení uvedeného v odstavci 2 této licencní smlouvy.

b) provádet preklad, zpetný preklad, dekompilaci nebo rozlození produktu s výjimkou rozsahu, v jakém je výse uvedené omezení výslovne zakázáno príslusnými právními predpisy.

c) pronajímat, poskytovat dílcí licenci, distribuovat, postupovat nebo prevádet produkt nebo jeho libovolný odblokovací kód s výjimkou ustanovení odstavce 2 (d) výse.

d) upravovat produkt nebo slucovat celý produkt nebo nekterou jeho cást s jiným programem.


S problematikou u prodeje GPS s vázanou mapou jsem se také několikrát osobně potýkal. Řešit to však změnou ID přístroje by nebylo moc šťastné. Dokážu si představit, jak by neloajální jedinci s takovým nástrojem v ruce naložili. Navíc Garmin z těchto důvodů dlouho nechtěl dát výrobcům map (třetí strany) technologii pro generování odblokovacích kódů. To však výrobce map dost limitovalo, protože museli o každý kód u Garmina doslova žadonit. Nyní se to řeší tak, že Garmin zaregistruje ID mapy (Family produkt) pro konkrétního výrobce a k tomuto ID poskytne výrobci generátor klíčů. Ten si může na svou mapu generovat klíče dle libosti, vždy však na ID zařízení nebo ID paměťové karty.

Pokud by se tedy mělo jít cestou změny ID přístroje, museli by se oslovit všichni výrobci instalovaných map v GPS, ne jen lokální autorizované středisko. Otázkou zůstává, kdo by garantoval, že nedojde k duplicitě ID? A jak by ostatní výrobci map dospěli k závěru, že se opravdu jedná o změnu ID a ne další zařízení? Ono to zase tak jednoduché není. Nezbývá než se smířit se skutečností že instalované mapy v GPS jsou obdobou OEM software u PC, které rovněž není přenositelné. Prodám PC, prodám také OEM software.

Výhodný byl stav, kdy Garmin nabízel k jedné mapě dva klíče pro dva GPS přijímače. Bohužel tuto obchodní politiku Garmin ukončil.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Monoid » 26.11.07 20:08 (Po)

Ano, ve smyslu EULA k MG je i modifikace konfiguracniho souboru porusenim licencnich podminek.

Je ovsem otazkou, zda jde o poruseni nejakeho zakona CR a zejmena autorskych prav. Napriklad je docela bezne, ze EULA zakazuji neco, co je vyslovne povoleno zakonem dane zeme nebo naopak povoluji neco, co je zakonem dane zeme zakazano. Proto nelze vychazet pouze z EULA, ale je treba prihlednout k pravnimu stavu v dane zemi.

V tomto pripade je to urcite nekde na hrane. Mozna to je legalni dle nasich zakonu, mozna ne. To by musel posoudit soudni znalec a rozhodnout soud.

Vzhledem k tomu, ze existuje ta prvni, zcela legalni cesta prenosu routovacich udaju do GPS, tak je tato diskuse spise akademicka.


Ohledne zmeny ID pristroje si vubec nemyslim, ze by to bylo az tak slozite.

1) Autorizovany servis (necht je to pro jednoduchost pouze Garmin) zasle do centra Garminu zadost o zmenu ID GPS na kterou jsou licencovane nejake mapy (Garmina a dalsich vyrobcu).

2) Garmin prideli dane GPS nove ID a toto ID se zapise do pristroje.

3) Vsechny mapy, ktere byly registrovany na tento pristroj (at uz od Garmina nebo dalsich vyrobcu) se 'odblokuji', t.j. budou ve stavu, ze s danym aktivacnim kodem ji bude mozne znovu zaregistrovat na libovolnou GPS, treba i znovu na tu jejiz ID se menilo a na niz byly registrovany predtim.

Jedine bod 3) vyzaduje nejakou spolupraci s dalsimi dodavateli map. Protoze, pokud se jejich mapy registruji nekde lokalne, tak se musi dozvedet, ze danou jiz registrovanou mapu maji od nynejska povazovat za neregistrovanou a umoznit znovu jeji registraci na libovolnou GPS.

Je mozne, ze by to u nekterych vyrobcu map neslo, nebo by to neslo uplne jednoduse, ale technicky i organizacne je cela operace zmeny ID v pristroji a prenosu licence mapy na jinou GPS proveditelna a trivialne jednoducha.

Argument, ze lze brat mapy jako OEM verze programu pro PC obstoji jen castecne a to pokud dostanu mapu soucasne s GPS! Pokud ovsem mapu koupim samostatne a nektere jsou znatelne drazsi nez samotna GPS, tak to neobstoji ani nahodou! Dva kody k jedne mape byla jen takova mala ulitba bohum. :-))

No nic, tady to nevyresime. :-((

Ale, za svym nazorem, ze svou politikou Garmin a dalsi vyrobci map spise trati, si stojim. Tesim se napriklad na pripravovanou verzi Topomapy CR. Pokud ovsem bude stat vice, jak cca 3.000, tak ji nejspis proste nekoupim, protoze ji prece nebudu za rok nebo dva po zmene GPS kupovat znova. Ale klidne bych za ni dal i 5.000 (pokud bude skutecne kvalitni), pokud bych mel jistotu, ze ji budu moci pouzivat i za 10 let.
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Path » 02.12.07 20:39 (Ne)

Samozřejmě to má dvě roviny, které je potřeba rozlišovat. Každý uživatel, který tento produkt instaluje, souhlasí s licenčními podmínkami a přistupuje na ně. Jedná se tedy o vymezení podmínek mezi výrobcem a koncovým uživatelem, který nese plnou odpovědnost za jejich porušení. Druhá stránka je, jak by výrobce vymáhal případný ušlý zisk a náhradu způsobené škody. Souhlasím s tím, že nemá smysl vést dlouhosáhlou diskuzi na téma licenčních podmínek a vymahatelnosti práv. Určitě dokáže každý uživatel sám uvážit, kdy je zásah do koncového produktu na hraně zákona.

Monoid napsal:Argument, ze lze brat mapy jako OEM verze programu pro PC obstoji jen castecne a to pokud dostanu mapu soucasne s GPS! Pokud ovsem mapu koupim samostatne a nektere jsou znatelne drazsi nez samotna GPS, tak to neobstoji ani nahodou! Dva kody k jedne mape byla jen takova mala ulitba bohum. :-))

Přirovnání map k OEM produktu není možná přesné, ale použil jsem jej, protože se mu nejvíce přibližuje. Konkrétně u přeinstalovaných map je toto přirovnání nevýstižnější. Můžu souhlasit, že samostatně zakoupenému mapovému produktu toto označení nepřísluší, nicméně po vygenerování klíče pro daný přístroj se rovněž tato mapa stává nepřenosnou. Výjimkou je opět produkt MetroGuide, který je primárně určen pro práci s PC a počet instalací do GPS není početně limitován.

Jinak politiku dvou klíčů k jednomu mapovému produktu považuji za logickou, kde Garmin zvýhodnil uživatele, kteří si zakoupili dva GPS přístroje k různým účelům. Jsem spíše překvapen (nemile), že tuto možnost Garmin ukončil.

Co se týká tvého ideového návrhu na možnost změny ID přístroje, tak tady si dovolím nesouhlasit s tím, že by to bylo až tak jednoduché. Vyžadovalo by to neskutečnou koordinaci mezi všemi lokálními distributory s jakýmsi rezervačním systémem pro všechna budoucí ID. Také by znamenalo nucené navýšení pracovních sil na obou stranách. Dále by výrobce musel dát autorizovaným střediskům do ruky nástroj, který by ID dokázal změnit. Být šéfem Garminu, nikdy bych na tento krok nepřistoupil, protože tady by byla cesta ke zneužití tohoto nástroje. Stačí vzpomenout na utility, které umí změnit (nebo simulovat) změnu ID u PDA.

Ale dejme tomu, že by tato cesta byla možná a já bych si mohl mapu přenést na nový přijímač s tím, že bych starý model prodal. Nakolik by bylo výhodné pro potencionálního kupce zakoupení staršího GPS přijímače bez mapy? Navíc ceny neustále klesají a pryč jsou doby, kdy GPS stála padesát tisíc.

Osobně by preferoval spíše politiku bonusů nebo věrnostních programů, kterou Garmin bohužel nenabízí. Například bodový systém, který by zvýhodňoval majitele více modelů této značky. Mně se například nelíbí, že mi při registraci pátého modelu nabídl Garmin nabídl 10% slevu na všechny jeho produkty ovšem po dobu maximálně třiceti dní. Tady by měl Garmin zapracovat a více motivovat klienty k přechodům na nové modely. Ostatních výrobců map se to samozřejmě týká také.

Aktualizace map by tak nemusely být vztaženy k GPS, ale k uživatelskému účtu, tedy s každou zakoupenou aktualizací by bylo možné znovu vygenerovat kód pro jakékoli ID.

Ale jak jsi už poznamenal... Toto za Garmin opravdu nevyřešíme.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Monoid » 03.12.07 21:20 (Po)

Opravdu si nemyslim, ze by proces zmeny ID pristroje a 'preregistrace' map byla nejak extremne narocna.

Pokud by nebyly informacni systemy jednotlivych dodavatelu map primo propojene, tak staci poslat email s informaci, ze dane ID daneho modelu pristroje se rusi. Vyrobci mapy si projdou svou registracni databazi a mapy registrovane na toto ID daneho typu pristroje uvolni k nove registraci.

Na to neni potreba zadna dalsi pracovni sila. To muze probihat zcela automaticky a naprogramovat to zabere tak jeden den az tyden.

Aby se zneuzilo neopravnene modifikace ID pristroje, mohlo by ji zajistovat pouze servisni stredisko Garminu, stejne jako pri odblokovani pristroje, kde uzivatel zapomel kod i polohu potrebne pro jeho zapnuti.

Neni to ani slozite, ani zneuzitelne. Takto jsou dostatecne chranena prava vyrobcu map i investice uzivatelu map.

Prave proto, ze cena pristroju v posledni dobe vyznamne klesla, zacina byt vyznamna cena map. Ta uz mnohdy prevysuje cenu GPS. Pokud nebudou zajistena ochrana investic uzivatelu map, tak bud bude muset jit dolu i cena map, nebo bude nutne nejak zajistit prenositelnost licence na jiny pristroj.

Pokud budou mapy drahe a neprenositelne, tak na to nakonec doplati vyrobci map. Protoze bude pro komunitu uzivatelu vyhodnejsi vytvozit si vlastnimi silami volne siritelne mapy. A ze amateri dokazi udelat z volne dostupnych a zcela legalnich zdroju velmi pekne mapy. Na internetu se jich da jiz ted najit velke mnozstvi...

Takze je to vlastne v zajmu vyrobcu map presvedcit Garmin, aby zmenu ID pristroje umoznil. Vsadim se, ze Garmin dokaze zmenit ID pristroje jiz nyni zcela bez problemu. Jak by asi to ID u novych pristroju asi nastavoval, ze? No a pokud ho muze nastavit u nove vyrobeneho pristroje, proc by to neslo zmenit i u stareho.
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Path » 06.12.07 23:07 (Čt)

Zkoušel jsem si tebou navržený proces přeregistrace ID představit a to několikrát si jej projít. Nejslabší místo by však bylo stále ono autorizované středisko, které by fyzicky změnu ID provádělo. V 99 % jsou autorizovaná střediska další komerční subjekty, kterým by Garmin tuto technologii do rukou nesvěřil. A to dokonce ani svým pokrevním evropským filiálkám, které nyní sám vlastní. Lidský faktor je nejslabší článek a Garmin si to velmi dobře uvědomuje.

Navíc, mapy lze koupit na výměnných paměťových kartách, tedy problém přenositelnosti odpadá. Dokonce lze mapu místo na ID přístroje registrovat na ID paměťové karty. Není to sice košer, ale tato možnost zde už nějaký ten pátek je. Zastávám názor, že výrobcům map tato situace naopak vyhovuje. A záleží jen na nich, jakou obchodní politiku si sami zvolí.

Nicméně souhlasím s tvým názorem, že znovu kupovat mapu s každou novou GPS je v našich zeměpisných šířkách finančně náročnější, zvlášť u zapálených skalních uživatelů, kteří kupují GPS častěji než kletr nebo větrovku.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Monoid » 07.12.07 0:42 (Pá)

Tak za nas cely problem preregistrace vyresili jini. Jak jsi psal v jinem prispevku, je system registracnich kodu prolomen. Takze, ten kdo si mapu koupi, si ji bude moci nahrat i na novou GPS. Ten kdo ji ukradne ovsem take...
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod Path » 07.12.07 0:46 (Pá)

Přesně! Je to tak. Teď se budou řešit jiné problémy.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Cenově přívětivý Garmin MetroGuide® Europe v9

Odeslatod ferrarista » 17.01.08 14:06 (Čt)

Ahoj všem

Chtěl jsem si stáhnou návod RoutingMG.zipale ani na podesáté semě to nepovedlo že prý nelze přečíst zdrojovýkód. Nemohl by mě honěkdo z vás poslat na mailFerrarista@atlas.cz a nebo poradit kdejinde ho sosnout.Předem moc díky
ferrarista
 
Příspěvků: 2
Registrace: 16.01.08 10:03 (St)

Další

Zpět na Garmin: Mapy

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: CommonCrawl [Bot] a žádný návštěvník.