Česká republika a Slovensko - nové mapy volně ke stažení

Komerční a nekomerční mapové produkty pro přijímače GPS Garmin.

Česká republika a Slovensko - nové mapy volně ke stažení

Odeslatod Dave Luv » 24.11.11 2:14 (Čt)

Ahoj, založil jsem web mapygarmin.wz.cz, kde můžete mimo jiné najít routovatelné mapy ČR a SR, vytvořené z OSM dat - tedy plně legální. Mapy aktualizuji každý měsíc.

Data aktuální k 1.5.2017, je možné si stáhnout vrstevnice jako samostatnou vrstvu mapy

Mapy jsou vhodné nejen pro jízdu autem, ale i pro pěší turistiku. Fungují na všech modelech navigací od Garminu a též v Garmin Mobile XT. Mapy testuji na své nüvi 1490T.

Oproti jiným mapám Evropy či ČR generovaným z OSM dat moje mapy mají detailněji zpracovanou grafiku, jsou kompletně v češtině, obsahují více prvků (např. turistické značky, lanovky, skalní srázy, jednosměrky), umí vyhledávat nejen podle bodů zájmu (POI), ale i podle měst a ulic; města se shodným názvem umí rozlišit podle okresu. Grafika je nastavená tak, aby bylo mapy možné použít na nüvi navigacích jak v režimu automobil, tak v režimu chodec - v 2D i 3D zobrazení, v denním i nočním režimu.

Kromě map pro web tvořím i články o navigacích - různé návody, recenze atd. Pokud byste potřebovali s něčím poradit u mé oblíbené navigace nüvi 1490T, můžete se na mě obracet - ať už zde na path.cz, či na mém webu.

Pokud máte k mapám nějaké připomínky či jste je úspěšně otestovali na určitém modelu Garminu, uvítám vaše komentáře.

Dave
Naposledy editoval Dave Luv dne 01.05.17 20:57 (Po). Počet editací: 92x.
-----
mapygarmin.wz.cz - volně stažitelné mapy ČR a SR pro navigace Garmin
Obrázek uživatele
Dave Luv

Registrace: 23.11.11 23:52 (St)

Re: Česká republika a Slovensko - nové mapy volně ke stažení

Odeslatod Sally » 24.11.11 10:59 (Čt)

Hezký počin, ale osobně si počkám až bude prostor i pro instalaci do MapSource.
Zatím přeji hodně štěstí
Zumo 550, Oregon 300, Garmin Mobile PC, Garmi víago
Obrázek uživatele
Sally

Registrace: 19.03.08 14:06 (St)

Odeslatod Dave Luv » 24.11.11 12:09 (Čt)

Sally napsal:Hezký počin, ale osobně si počkám až bude prostor i pro instalaci do MapSource.
Zatím přeji hodně štěstí

Díky :)

Verzi pro pokročilé s instalátorem pro Mapsource / Basecamp plánuji vydat už o tomto víkendu - nakonec jsem se rozhodl, že je zbytečné se pokoušet nacpat takto velké soubory na freehosting, takže je dávám na ulozto a tím pádem nejsem limitován místem a můžu dát k dispozici obě verze map.

Dave
-----
Obrázek uživatele
Dave Luv

Odeslatod jíva » 24.11.11 18:43 (Čt)

:thumb: Česko staženo a už testuju ve 1490! Vypadá dost dobře :thumb:
Garmin Nuvi 1490LMT
Obrázek uživatele
jíva

Registrace: 19.07.10 14:56 (Po)

Odeslatod Decathlon346 » 24.11.11 20:30 (Čt)

Taky se mi to zatím líbí. Jen je škoda, že to neukazuje max. povolenou rychlost.
Garmin Nüvi 1390T
Decathlon346

Registrace: 04.07.11 15:31 (Po)

Odeslatod Dave Luv » 24.11.11 22:45 (Čt)

jíva: Díky :)

Decathlon346: Rychlostní limit dokážou Garminy přímo zobrazovat jen u map ve formátu NT.

V OSM datech jsou u většiny hlavních silnic rychlostní limity zadány a dají se vytáhnout - např. ve své experimentální mapě je mám zobrazeny jako další vrstvu - v podobě čísel vedle silnice. Ovšem díky chybě zobrazování v mé nüvi 1490T (kdy v 3D režimu náhodně překlápí takové přídavné elementy kolem jejich středu), byla tato čísla často nečitelná - proto jsem je do finální verze nezahrnul. V 2D zobrazení to vypadalo pěkně, ale kdo jej při jízdě autem používá, že :) Řešil jsem to i zobrazením rychlosti jako různě barevné a tečko/čárkované linky vedle silnice - což se ale zase při jízdě špatně z hlavy převádělo na číslo ;)
-----
Obrázek uživatele
Dave Luv

Odeslatod Pavel M » 25.11.11 11:29 (Pá)

Tak jsem dnes testoval mapu ČR při jízdě. ;)

Grafika a různé zobrazování prostředí a okolí ( mimochodem jsem na síldišti našel i odpadkové koše :D ) mě nadchla.
Bohužel při navigaci jsem byl už ke chválení skeptičtější a po pár kilometrech jsem nabyl přesvědčení, že se podle toho nedá jet :evil:

Pár příkladů:

- stojím na křížovatce a můj cíl je pár set metrů pod odbočení vlevo ( klasická křižovatka se semafory )
107953.jpg

- mapa mě z nepochopitelných důvodů nutí k otočení, objetí půlky města a návratu na původní křižovatku zprava a pokračování v přímém směru k cíly ( podotýkám, že jsem zkoušel se zákazem obratů do protisměru, i bez) :roll:
111048.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přílohy.
Garmin NUVI 1490TV, NUVI 760, CN 2012.10, Atlas 2011, TopoCzech, TopoSlovakia
Obrázek uživatele
Pavel M

Registrace: 03.03.11 11:18 (Čt)

Odeslatod Pavel M » 25.11.11 11:37 (Pá)

Další příklad:

směr, kde je cíl, křižuje dvouproudovou silnici, která se nesmí přejíždět. Přesto mapa naviguje právě na tuto silnici a ještě takovýmto šíleným způsobem. :roll:
126781.jpg

128861.jpg

... kdybych ji poslechl a chytli mě tam četníci (který tam pravidelně plněj plán ve vybraných pokutách), tak bych se nedoplatil :huh:

Takže snaha dobrá, ale v provozu úplně vedle !

Jo... tady je náhled z Atlasu, který tuhle situaci řeší podjezdem této silnice, který je o 100m blíž.
136416.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přílohy.
Obrázek uživatele
Pavel M

Odeslatod Pavel M » 25.11.11 11:48 (Pá)

Další problém: :oops:

Chci navigovat do nějakého města poblíž bydliště. Dám Kam jet - Město a v seznamu se objeví spousta měst v okolí.
Ale když dám hláskovat 8o) a napíšu jakékoliv město, co jsem předtím našel v seznamu, tak napíše "nic nenalezeno !!! :evil:
Obrázek uživatele
Pavel M

Odeslatod Dave Luv » 25.11.11 13:16 (Pá)

Pavel M: díky za testování.

Pro jistotu uvedu, co nemusí být jasné - mapová data čerpám z projektu Openstreetmap a schopnosti routingu záleží přímo na kvalitě těchto dat. Za měsíc testování jsem jen v okolí mého bydliště nalezl několik desítek chyb, které budu průběžně zanášet do map, ale úpravu jiných míst v ČR neplánuji. Technicky zdatní si mohou vytvořit účet na OSM a tyto chyby spravovat (oproti dřívějšku už to není možné provádět anonymně bez registrace). Jde o projekt zdarma, který nesmí využívat data převzatá z komerčních map, takže kvalita dat závisí jen na dobrovolnících, kteří mapují svoje okolí. Některá místa v ČR nejsou ještě vůbec zmapována, takže některé zapadlé vesnice jsou vidět jen jako tečka na silnici.

Pokud např. jeden maper zakreslí silnici, která křižuje jinou silnici, ale bod v místě průsečíku nepřiřadí do obou silnic, toto místo se nechová jako křižovatka a nelze provést odbočení. Podobně, pokud někdo prodlužuje stávající silnici a místo využití koncového bodu založí nový bod v přibližně stejné lokaci, tyto 2 body spolu nesouvisí a nemusí přes takové místo jít routovat, přestože na mapě to není nijak znát (u turistického značení to poznat lze - v takovém místě nejsou značky rozmístěny pravidelně podél cesty). Routování se řídí i tagy přidanými ke konkrétním bodům a cestám, jako jsou informace o rychlosti a účelu komunikace.

Mapu využívám pro pěší turistiku a pro kratší výlety. Netroufnul bych si jí nahradit placenou mapu zejména co se týče sítě rychlostních silnic a jejich napojení na ostatní síť - v tomto je v OSM datech poměrně často zmatek. Nejprve si cestu ověřím přes placenou mapu a když vidím, že i má mapa dává podobný průjezd, nechám si ji pro cestu zapnutou.

První příklad - vypadá to na špatně napojený most či špatné číslo vrstvy. Kdybych znal přesnou lokaci, zkusil bych to pro jistotu ověřit, protože úpravy stylů pro routování přes špatně zadané mosty jdou do určité míry provést. Pokud někdo máte v plánu mapy opravovat, je nejlepší se podívat na dané místo přímo na hlavní stránce openstreetmap.org - přiblížit jej co nejvíc a vpravo kliknout na Data. Tam vybrat danou silnici a zkontrolovat, jestli bod v průsečíku počátku nelogického odbočení je společný s bodem "správné cesty". Taktéž ověřit, jestli vynechaná cesta nemá tag bránící průjezdu či jestli koncový bod není stejným způsobem nezapojen.

Druhý příklad ("kosočtverec") má nejspíš taktéž příčinu v mapových datech. Přesto bych jej pro jistotu ověřil - prosím o přesnou lokaci. Podívám se, jestli jedno nastavení kompilátoru toto nemůže způsobovat. Předpokládám, že tato situace nastala jen s povolením obratů o 180°.

Co se seznamu měst týče - obecně je problém, pokud se nejprve vyhledávají města např. podle Atlasu, pak se přepne na jinou mapu a dá se vyhledat město přes zapamatované položky. Každá z map jinak označuje např. zkratku státu a pak nemusí při hledání dojít ke shodě. Je dobré se na úvodní stránce hledání ujistit, že se zároveň s mapou přepnul i index pro vyhledávání - pokud si někdo ručně vybral, že se mají města vyhledávat z databáze Atlasu/Česká republika, měl by se podívat, jestli s mojí mapou je přepnutý na Czech_Republic. Další příčinou bývá diakritika - mám odzkoušeno, že je lepší vyhledávat bez použití diakritiky.

Jinak co se ČR týče, kvalita dat není tak zlá jako v případě Slovenska. Tam si ještě komunita nestanovila jednoznačné standardy, takže např. část Prešova byla označena jako město "Sídlisko 2", protože holt někdo použil tag pro jiný účel. Obecně pro vyhledávání ulic i měst platí, že když se nepovede najít ulici ve městě / město ve státu, postačí přepnout režim vyhledávání na všechna města / všechny státy.
-----
Obrázek uživatele
Dave Luv

Další

Zpět na Garmin: Mapy