OnStar (placená služba využívající systému GPS)

Co nemají nic společného se značkou Garmin.

OnStar (placená služba využívající systému GPS)

Odeslatod Path » 13.01.08 0:58 (Ne)

Minulý týden se mě známý ptal na systém OnStar. Napadlo mě, že by nebylo od věci uvést pár informací o tomto systému také v tomto fóru. Před dvěma lety jsem se o systému OnStar v jedné práci zmiňoval, a tak zde část svého textu bez úprav přiložím. Znovu zdůrazňuji, že je tento článek starý dva roky a níže uvedené číselné hodnoty nemusí odpovídat současnému stavu.

Integrace IKT a GPS ve vozidle

"Smrtelné následky či trvalé zdravotní potíže po autonehodě jsou velmi častým důsledkem neposkytnutí včasné první pomoci. Mezi havárií vozidla a zásahem odborné lékařské pomoci uplyne zpravidla mnoho času, který zde přitom hraje hlavní roli a často rozhoduje o lidských životech. Situace v místě dopravních nehod bývají chaotické a nepřehledné, a tudíž i informace poskytnuté náhodnými svědky nehody při tísňovém volání bývají velmi často zmatečné, nepřesné a také zpožděné.

Integrací technologií GPS a GSM ve vozidlech a jejich napojením na centrální dispečink lze podobným událostem předejít. S využitím tohoto systému může řidič, který se ocitl v nouzové situaci, jediným stisknutím tlačítka uskutečnit spojení s centrálním dispečinkem viz obr.

Obr. - třítlačítkový systém služby OnStar
Obrázek

Komunikace mezi vozidlem a dispečinkem může probíhat i bez zásahu řidiče. Tato situace nastává, dojde-li k aktivaci (vystřelení) airbagů. Dispečinku je automaticky zahlášena pozice havarovaného vozidla. Na základě této informace dispečer povolává rychlou pomoc, které předá informace o přesné lokalitě nehody, identifikaci vozidla, jméně řidiče, jeho krevní skupině, případně rychlosti a směru jízdy vozidla v okamžiku střetu či úniku paliva, což může mnohé napovědět o pravděpodobném ohrožení osádky na životě ještě před výjezdem rychlé lékařské pomoci, popřípadě o nutnosti zásahu hasičského sboru. Dispečink může také sám na dálku odblokovat dveře vozidla, což je na místě zejména v situaci, kdy je jeho osádka v bezvědomí a dveře vozu jsou uzamčeny.

Služba založená na tomto systému je již zavedena a úspěšně provozována v severní Americe a Kanadě, nese označení OnStar a vznikla z podnětu společnosti General Motors. Služba je určena pro nově vyrobená vozidla značek Acura, Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Hummer, Oldsmobile, Pontiac, SAAB, Saturn. Je dostupná pouze uživatelům, kteří zakoupí nový vůz s touto službou, neboť příslušné zařízení nelze z marketingových důvodů do automobilu namontovat dodatečně. Mezi doplňkové služby systému OnStar patří vzdálená diagnostika vozidla a jeho vyhledání v případě odcizení.

Uvádí se, že měsíčně služba OnStar zaznamená kolem 2 000 havárií (vystřelených airbagů), 15 000 nouzových volání, 27 000 žádostí o asistenční služby, 46 000 požadavků na odblokování dveří, 600 žádostí o vyhledání odcizeného vozidla, více než 350 000 žádostí na navedení po trase a 30 000 vzdálených diagnostických měření. Do budoucna se počítá s rozšířením služeb například o varování před kolizí s jiným vozidlem, elektronickou záchrannou brzdu, informace o stavu a kvalitě vozovky, varování o vysoké nájezdové rychlosti do zatáčky aj. Zavedení těchto služeb je však závislé na vyspělejších informačních technologiích, které jsou teprve ve vývoji.

[strike]V České republice, respektive zemích EU se zavedení takto komplexního systému zatím pouze zvažuje. Orientace vývoje je zaměřena spíše na systémy podporující koordinaci záchranných sborů.[/strike]"


Více informací se můžete dozvědět na adrese http://www.onstar.com
Promo videa můžete najít zde.
Jak příjemně lze zadávat cílovou destinaci pro navigaci, můžete shlédnou zde nebo zde.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Zpět na Ostatní produkty a služby GPS

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: CommonCrawl [Bot] a žádný návštěvník.