Příjem korekcí DGPS přes službu CZEPOS

Všehochuť.

Příjem korekcí DGPS přes službu CZEPOS

Odeslatod karel354 » 23.10.11 22:48 (Ne)

Dobrý den, prosím o pomoc s příjmem korekcí DGPS prostřednictvím služby poskytované Měřičským úřadem http://czepos.cuzk.cz/ . Jsem u nich zaregistrovaný, ale nevím si rady s příjmem přes NTRIP klieanta. Nemáte někdo ponětí, jaký program použít a jak ho nastavit ? :roll:
karel354

Registrace: 23.10.11 22:22 (Ne)

Re: Příjem korekcí DGPS přes službu CZEPOS

Odeslatod Monoid » 17.11.11 16:01 (Čt)

Ja problem nevidim ani tak v tom, jak data dostat do pocitace, jako spise jak je dostat do GPS.
Do jake GPS chcete korekce dostat? A cim budete v terenu data chytat, t.j. na jakem operacnim systemu ma NTRIP klient fungovat?
Monoid

Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Odeslatod karel354 » 21.11.11 12:57 (Po)

Dík za odpověď, problém je už vyřešený - sehnali jsme malý chtrý prográmek NtripGNSSInternetRadioWindows, kde se nastaví jen parametry udávané na stránkách CZEPOS a komunikační port s GPS. Po přihlášení a spuštění začne do GPS hrnout data - poloha udávaná GPS se skutečně podstatně zpřesní, pokud se nechá GPS na místě tak se během testu dlouhém 20 minut pohybovaly rozdíly ukazované pozice do 50 cm. Né však od skutečné polohy, tu pro dané místo přesně neznám. Pokud ale na stejném místě jiný den udělám další měření stejným způsobem, tak se tyto měření od sebe liší klidně o víc než 5 m. Teď mi někdo prozraďte, čím to je. Od vysílače DGPS ( Karlovy Vary ) jsem vzdálen cca 40Km vzdušnou čarou a měření bylo prováděno za dobrého počasí s perfektním výhledem na družice - asi 9 družic s plným signálem pomocí GPS BT-Q1000XT s čipem MEDIATEK II.
karel354

Odeslatod Monoid » 22.11.11 22:53 (Út)

DGPS zpresni urceni polohy o trochu lepe nez WAAS/EGNOS. Zalezi vsak na vzdalenosti referencni stanice. 40 km je dost daleko. To uz nemuze byt o moc lepsi nez WAAS/EGNOS. Pro rozumne zpresneni je potreba, aby byla vzdalenost stovky metru az nekolik malo kilometru.

5 m rozdil mezi merenimi v ruzne dny muze byt dano rozdilnou geometrii druzic (chce to sledovat nejen pocet druzic, ale i HDOP) nebo take odrazy signalu od blizkych prekazek (multipath). Nebo nejake ruseni. Pricin vsak muze byt vice.
Monoid

Odeslatod karel354 » 23.11.11 21:07 (St)

Zkusím tedy udělat pár měření v různých dnech ve stejný čas - to by mělo být rozmístění družic zhruba stajné. Teď mi akorát nepřeje počasí - je pořád zataženo a mlha a to asi není to pravé ořechové pro příjem signálu. Počkám až se vyjasní. O výsledku budu informovat. :roll:
karel354

Odeslatod Monoid » 23.11.11 22:23 (St)

No, mozna take zkuste popojet blize k referencni stanici. 40 km je hodne. Take muze pomoci, pokud vyloucite satelity blizko obzoru nastavenim elevation mask treba na 15 stupnu. Pokud to tedy ve vasi GPS jde.
Monoid

Odeslatod karel354 » 23.11.11 23:55 (St)

Satelity ležící nízko nad obzorem bych rád vyloučil, ale zatím jsem nenašel způsob, jak to udělat. V programu který dodává výrobce jsem nic takového nanašel a pokusy odstínit jí příjem nízko položených satelitů pomocí plechové ukostřené krabičky tak aby viděla jen nahoru také nic. Stále vidí všude kolem sebe ???? Dokonce i když jsem jí do té krabičky zavřel - zbyla mezírka pouze na protažení kablíku k PC -tak sice síla signálu trochu poklesla, ale satelity neztratila. Stále bylo vitět, že je přijímá a jejich polohy a signály se mění, což je proti logice šíření signálu na tak vysokých frekvencích. Recenze, které jsem na ní četl svorně tvrdí, že tak citlivý přijímač v této cenové hladině ještě neviděli.
Ještě mě napadlo, jestli se náhodou nepere DGPS s korekcema SBAS ( EGNOS ). Při měření jsem měl SBAS pravděpodobně zapnutý. Nevíte náhodou, ze kterých družic korekci EGNOS přijímá?

Ještě se vrátím s tomu " elevation mask " , nešlo by to poslat přímo jako příkaz po sériáku z něčeho jako hyprterminálu. Nějaké příkazy pro čip MEDIATEK II jsem našel - mají formát např: $PMTK313,1*2E<CR><LF>, viz příloha, ale nic podobného " elevation mask " bohužel né.
Nemáte oprávnění prohlížet přílohy.
karel354

Odeslatod Monoid » 24.11.11 12:47 (Čt)

S Mediatekem nemam zkusenosti, pouzivam Sirf III.

U Sirf jde elevation mask nastavit, jde i nastavit z ktereho WAAS/EGNOS satelitu se budou brat korekce. Pro vlastni korekci je to snad jedno, informace by mely posilat stejne (si myslim :-) ).

U Sirf jde dokonce nastavit 'stacionarni mod', vnutite mu spravnou vysku a dopocitava pouze souradnice. Meli jsme o tom v jinem vlaknu tady na foru obsahlou diskusi s Path. Podle me by, pokud se GPS zada spravna vyska, melo byt urceni polohy presnejsi a jednotliva mereni by nemela tolik skakat. Je to vsak pouze ma hypoteza zalozena na matematickem nazoru (misto 4 neznamych mam pouze 3, takze pri stejnem poctu satelitu mam vice preurcenou soustavu). Nejaka testovaci data jsem v lete nameril a poslal je Path k analyze, ale zatim se k tomu nedostal. Vsichni mame plno prace. :-((

Co udela Mediatek, pokud ma k dispozici SBAS a RTCM nevim. Asi zvoli RTCM korekce, protoze by mely byt presnejsi (ale nemusi - pouzival jsem experimentalne korekce ze stanice v USA nebo Spanelsku, Italii). Aby se vyloucily dohady, co ma prednost, radsi bych vypnul SBAS.

Nepisete nic o externi antene. Ta by mohla dost pomoci. Profi anteny maji stineni proti odrazum od zeme a zastinuji i signal od nizkoleticich druzic. Podivejte se na choke ring antenu.

A jeste me napadlo, ze ruseni by mohlo teoreticky byt i od PC/noteboku, mobilu, zapnutych BT....

Proc vlastne chcete pouzivat RTCM? Pokud chcete skutecne presna mereni, tak to se da vytazenim raw dat z GPS a postprocessingem. S 'beznou' GPS na L1 pasmu se da docilit presnost pod metr, mozna i na decimetry.

Jeste k nastavovani GPS cipu. U Sirfu je to tak, ze ma dva komunikacni protokoly. Jeden NMEA a pak binarni. V binarnim toho jde nastavit mnohem vice. Zkuste kouknout, jestli to u Mediateku neni podobne.

EDIT:
Podival jsem se na ty NMEA prikazy. Mediateku musite rici, zda ma pouzivat SBAS nebo RTCM nebo nic.
Cip poskytuje i NMEA info o reziduech, pseudovzdalenostech a podobne. To by mozna mohlo byt zajimave.
Monoid

Odeslatod dobrou » 25.08.12 4:04 (So)

Dobry den,
zkousim taktez rozchodit RTCM korekce na pristroji Qstarz Q1000XT. To se mi nakonec podarilo a pristroj ukazuje korektne rezim DGPS.
Chtel jsem se zeptat jakych jste dosahl vysledku pri pouziti RTCM s timto zarizenim? Prece jenom to neni zadna profi trida, tak jestli toho vubec dokaze adekvatne vyuzit.

Kdyby si nekdo nahodou hral se stejnym pristrojem, tak postup jak RTCM rozchodit na pristroji Q1000XT je:
1) Funguje pouze pres USB, pres Blutetooth se mi nepodarilo rozchodit.
2) Nejprve zapnout zpracovani RTCM: $PMTK301,1*2D
3) Potom prepnout port na prijem RTCM dat: $PMTK250,1,3,115200*1C
V rezimu prijmu RTCM pristroj neprijima zadne dalsi prikazy. Rezim RTCM se automaticky vypne pri vypnuti GPS. To znamena ze pro navraceni pristroje do normalniho rezimu je potreba ho vypnout a zapnout.
4) Spustit odesilani RTCM dat do GPS pres seriovy port na USB.
dobrou

Registrace: 25.08.12 3:47 (So)

Odeslatod Monoid » 27.08.12 11:44 (Po)

Mne se podarilo RTCM rozchodit pouze na velmi starem Garminu z pred-Sirf ery a take z ery, kdy bylo aktivni znepresneni polohy (cca +-160 m).

GPS tedy neni prilis citliva a navic je vystup souradnic zaokrouhleny na cca 1m. Takze vyhodnotit prinos RTCM bylo temer nemozne, protoze chyby vznikle zaokrouhlenim pozice byly vetsi nez prinos RTCM.

Obecne plati, ze prinos RTCM klesa se vzdalenosti od stanice poskytujici RTCM data. Stanice by mela byt blizko (max do nekolika km). WAAS/EGNOS je v podstate take RTCM, ale vzdalenost korekcni stanice je stovky kilometru.

RTCM melo velky vyznam v dobe, kdy byl signal GPS zamerne znepresnen. Tehdy se nepresnost cca 160 m bezneho prijimace diky RTCM redukovala na 5-10 m. A to byl velky prinos. Nyni z 5-10 m zlepsi mozna o metr?
Monoid

Další

Zpět na Ostatní