Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Diskuze o software, který má mnoho společného s touto značkou (MapSource, BaseCamp, POI Loader, WebUpdater a ostatní).

Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Path » 08.12.07 2:37 (So)

Jak nainstalovat mapu TOPO Czech do počítače a GPS - návod

Noví majitelé autonavigací se často ptají, jak instalovat mapu TOPO Czech do počítače, a jak se tato mapa nebo její části z PC exportují do GPS přijímače. Snad by mohl pomoci tento návod.


Odemykací klíč mapy

Každá komerční mapa je vázána na odemykací klíč, který se skládá z 25-znaků. Je celkem jedno, jestli je klíč uveden s pomlčkami v sekvenci pěti znaků nebo bez pomlček. Ukázka:

AFDGS-H5DE9-4DUO5-123AA-45ERT
nebo
AFDGSH5DE94DUO5123AA45ERT

Těmito odemykacími klíči je nutné v počítači odemknout instalované komerční mapy. Mapa TOPO Czech je samozřejmě mapou komerční, i když si to někteří uživatelé nemyslí. Ke správě všech mapových produktů je určena aplikace MapSource, kterou si zde nebudeme nijak zvášť popisovat. Co je však důležité: bez platného klíče nebude možné mapu v aplikaci MapSource zobrazit.

Všechny uživatelem uvedené odemykací klíče se ukládají v registrech a při exportu mapy z MapSource do GPS přijímače se tyto klíče ke nově kompilovanému mapovému setu (jediný exportovaný soubor) automaticky "přibalují".

Pozor, odemykací klíč jiného uživatele je v GPS nefunkční, přestože se mapa v MapSource odemkne!

Před instalací mapy je tedy nutné mít správný odemykací klíč. Pokud je u zakoupené GPS klíč uveden, není co řešit. Místo odemykacího klíče však může být na přibaleném lístku vytištěný registrační kód mapy. V případě TOPO Czech tedy stačí přejít na adresu garmin.cz/unlock, ve formuláři tento kód uvést a nechat si odemykací klíč vygenerovat. Registrace uživatele se v tomto případě nevyžaduje.


Instalace Mapy Topo Czech v1.20

V dolní části této stránky je odkaz na stažení instalačního souboru mapy TOPO Czech - cca 175 MB. Stránky nejsou optimalizovány pro prohlížeč Firefox a odkaz je v tomto prohlížeči nečitelný, proto doporučuji prohlížeč Internet Explorer (mimochodem, na stejné stránce je ke stažení velmi podrobný návod v PDF).

Po stažení instalační soubor spusťte a v otevřeném okně zvolte Instalace Mapy. V dalším okně klepněte na Start Instalace.

Obrázek

Poznámka: V této části lze i zpětně změnit vzhled mapy volbou "Aktivovat barevné symboly" a naopak.

Po odsouhlasení licenčních podmínek budete mít možnost volby typu instalace. Volba Complete nainstaluje mapu včetně aplikace MapSource do implicitní složky C:\garmin. Chcete-li mapu instalovat do jiného umístění, např. D:\garmin aj., klepněte na tlačítko Custom, označte název mapy a zvolte vaši cílovou složku. Dokončete instalaci.

Obrázek
Obrázek


Odemknutí mapy

Po spuštění programu MapSource se zobrazí dialogové okno s výzvou pro odemknutí mapy. Zvolte mapu, kterou si přejete odemknout a klepněte na tlačítko Odemknout mapy. V průvodci ponechte zatrženou volbu Ano, mám 25 znaků dlouhý kód pro odemčení a klepněte na tlačítko Další.

Obrázek

V dalším okně nechte zatrženou volbu Mám 25 znaků dlouhý kód pro odemčení, napíši jej do řádku, klepněte na tlačítko Další.

Obrázek

Nyní v horním horním řádku zadejte odemykací klíč. Klíč může být zadán s pomlčkami nebo bez pomlček. V dolním řádku můžete uvést k tomuto klíči vlastní komentář. Po klepnutí na tlačítko Další dojde k odemčení mapy.

Obrázek

Budete vyzváni k registraci produktu, ale to není třeba, takže zatrhněte Ne, zaregistruji se později, klepněte na Další.

Obrázek

V předposledním okně zvolte Ne, hotovo, klepněte na Další a formulář zavřete. Teď můžete s nainstalovanou mapou v MapSource pracovat.

Obrázek

Vypadá to složitě, ale člověk si na to zvykne. Rozhodně doporučuji čas od času (a po první instalaci) aplikaci MapSource aktualizovat: Nápověda > Vyhledat aktualizace software. To samé platí i pro aktualizace samotného přístroje za pomocí aplikace WebUpdater.


Instalace mapy do GPS

V aplikaci MapSource je nutné zvolit, které mapy nebo jejich části se do GPS přijímače mají instalovat. K tomu slouží Nástroj mapa. Pro export kompletní TOPO Czech zobrazte v MapSource mapu tak, aby se v okně zobrazila celá (CTRL-), klepněte na tlačítko Nástroj mapa a přidrženým levým tlačítkem myši mapu označte. Červeně podbarvené regiony budou zahrnuty do exportu. S přidržením tlačítka CTRL můžete naopak výběr regionů zrušit.

Obrázek

V levé části aplikace najdete záložku mapy. Zde jsou uvedeny všechny vámi vybrané regiony určené pro export od GPS včetně celkového objemu dat.

Máte-li vybráno, připojte GPS k počítači a klepněte na tlačítko Odeslat do zařízení. Můžete zvolit, jestli bude mapový set instalován do zařízení nebo na paměťovou kartu.

Obrázek


Nyní čtěte pozorně!

Mapy jsou v GPS přijímači nebo na kartě rozděleny do několika souborů, které se nacházejí ve složce Garmin:

gmapbmap.img – základní mapa světa, která je předinstalována od výrobce
gmapprom.img – primární mapa. Většinou se jedná o mapu City Navigator.
gmapsupp.img - doplňkové mapy. V našem případě se jedná o mapu TOPO Czech.

Při každém exportu map je soubor gmapsupp.img vždy přepsán novou kompilací. Velmi snadno tak uživatel může přijít o mapu TOPO Czech, pokud byla předinstalována od prodejce, resp. českého distributora. Ano, mapu lze samozřejmě znovu nainstalovat, ale nějakých pár minut to vzhledem k datovému objemu a pomalému rozhraní USB 1.1 vždy zabere.


TIP č.1: Soubory gmapprom.img a gmapsupp.img lze nakopírovat na paměťovou kartu do složky Garmin, čímž vzniknou čtyři na sobě nezávislé kompilace map:

Zařízení - složka Garmin:

gmapbmap.img
gmapprom.img
gmapsupp.img


SD karta - složka Garmin:

gmapprom.img (EDIT: nemusí být podporováno)
gmapsupp.img


Všechny uvedené soubory jsou na sobě nezávislé a GPS přijímač je načte (neplatí ale pro všechny přijímače). Nejčastěji používané mapy tedy můžeme exportovat na paměťovou kartu do souboru gmapsupp.img, a tento soubor přejmenovat na gmapprom.img, čímž máme jistotu, že si jej v budoucnu při exportu dalších map nikdy nepřepíšeme, ať už exportujeme na kartu nebo do zařízení.


TIP č.2: V zařízení ponecháme tyto soubory původní soubory:

gmapbmap.img – mapa světa
gmapprom.img – City Navigator

Protože velmi často využíváme mapy TOPO Czech a Atlas 10R, vybereme obě mapy v MapSource a exportujeme do GPS přijímače. Nově generovaný soubor gmapsupp.img přejmenujeme na gmapprom1.img, který nuvi rovněž akceptuje (Edit: kromě nuvi 350). Takže ani jeden z těchto souborů nebude při budoucím exportu dalších map nikdy přepsán. Exportuje se vždy a pouze do souboru gmapsupp.img.

Obrázek

Existuje také možnost přejmenovat mapový set na gmapoem.img, ale vzhledem k tomu, že takto pojmenovaný mapový set nelze v přijímači deaktivovat, najde využití spíše u promo akcí výrobce či u prodejců.

Je mi jasné, že nikdo si nechce pročítat nápovědy, ale já to začátečníkům vždy doporučuji.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Anonymous » 08.12.07 22:54 (So)

Path , moc děkuji tohle je super i pro ty kteří si s PC tak moc nerozumí. Je divný že výrobci a prodejci navigací berou to že jejich zákazníci mají PC , net, a že s tím umějí dělat. Ještě že tu jsou takový jako ty. Ještě jednou dík.
Anonymous
 

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Anonymous » 09.12.07 1:45 (Ne)

Tento navod som nasiel ako na zavolanie, tiez budem mat darcek pod stromcek navigaciu Nuvi 760 a este som sa s touto problematikou moc nezapodieval, ale o to intenzivnejsie rozmyslal ako to cele zosuladit. Toto je konecne dobry prakticky a lahko pochopitelny navod a vopred zan dakujem, pretoze podla neho a obrazkov je to OK. Ja budem instalovat pre zmenu Slovakia TOPO, ale mechanizmus je rovnaký.

Ako zaciatocnik mam este jednu otázku, podla doteraz prestudovaných materiálov som pochopil, ze k mapam Navigatoru sa v PC nedostanem, čo znamena, že zapadnu Európu a trasy v nej musím plánovať a pozerať v GPS? Aspon doteraz som sa s možnosťou prezerať mapy západnej Európy v PC na Vašom fore nestretol a preto predpokladám že to nejde.

Ak to bude možné poprosil by som iba par slov k tomu či je Navigator možne zobraziť v PC.
Navigaciu som kupoval s predinštalovaným Navigátorom a Slovakia Roads v.5.
Dakujem za odpoveď
Jerry
Anonymous
 

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Path » 09.12.07 4:02 (Ne)

Pro instalaci mapy City Navigator Europe NT 2008 na PC je nezbytné instalační médium, které zatím Garmin nenabízí. Na trhu by se toto DVD mělo objevit začátkem roku 2008. Dříve si uživatelé, resp. vlastníci přeinstalované mapy v GPS přijímači mohli instalační médium za pár dolarů zakoupit (cca $15 USD + poštovné), jak to ale bude s touto mapou, není prozatím jasné.

U starší verze CNEU v9 instalační média mezi lidmi doslova kolovala. Z mého pohledu není nemorální, když majitelé předinstalovaných map půjčí instalační médium této mapy od známých, aby si ji mohli do počítače nainstalovat. Za mapu už stejně jednou zaplatili při koupi GPS. Nechci si teď vymýšlet, ale média by se rozhodně neměla kopírovat, protože za každé jedno instalační médium musí Garmin platit NAVTEQu licenční poplatky – právě za data mapového podkladu.

Odemykací klíč k mapě CNEU by měl být přiložen na lístku, který je součástí balení. Pokud lístek ztratíte, můžete odemykací klíč k mapě najít přímo v nuvi ve složce Garmin. Tento klíč je uveden v souboru GarminDevice.xml, který se generuje při každém zapnutí přístroje. Další možnost je použít softwarový nástroj GrabKey, který klíč vyhledá v souboru s kompilovanou mapou. V tomto případě v souboru gmapprom.img.

Plánovat trasy lze však i v jiné mapě, např. v CNEU v9. Po exportu trasy do nuvi bude trasa přepočítána tak, aby seděla s aktivní mapou v přístroji. Před čtrnácti dny jsem plánoval cestu do Německa. Místo exportu celé trasy jsem nakonec exportoval pouze jediný waypoint cílové destinace a trasu si nechal navrhnout až v nuvi. Ne, že by nešlo exportovat trasu, ale přišlo mi to zbytečné. K plánování trasy se uchyluji, až když na ni mám opravdu specifické požadavky.

Tohle jsem zapomněl napsat v prvním příspěvku:
Každému majiteli nového GPS přijímače DOPORUČUJI provést jeho kompletní zálohu, např. na DVD!
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Anonymous » 25.12.07 10:39 (Út)

Dnes jsem do PC nainstaloval podle zdejšího návodu TOPO Czech a vše proběhlo v pořádku. Ale když jsem nuvi 250W propojil s PC tak se jako pevný disk nezobrazil a prostě se nepodařilo ho propojit. Tak jsem TOPO stáhnul ve čtečce na pamětovou kartu a ta v Garminu normálně funguje. Takže Evropu 2008 mám v paměti nuvi a TOPO na kartě. Nevím ale proč nelze nuvi s PC propojit. Na PC jsou Windows XP a jiné flash disky fungují, např. propojení s digi foto atd. Poradíte? Děkuji
Anonymous
 

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Path » 25.12.07 19:33 (Út)

Vypadá to na problém s ovladačema. Zkuste stáhnout a nainstalovat z webu Garmin poslední verzi ovladačů pro USB. Instalačku stáhnete zde.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Anonymous » 25.12.07 23:08 (Út)

Tak jsem ovladač podle Vaší rady stáhnul a nejde nainstalovat . Dělal mi to syn který s PC trochu umí ale nepovedlo se mu to. Jde mi o to jestli není chyba v Garminu ale po propojení s PC se zapne a dobíjí se a i jinak funguje všechno , vyhledání družic ,navigování, prostě vše. Tak nevím asi to bude chtít někoho kdo umí s PC . I tak Vám děkuji.
Anonymous
 

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Path » 26.12.07 3:00 (St)

Jaký používáte operační systém?
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Anonymous » 26.12.07 17:21 (St)

Používáme Windows XP. Asi před rokem si syn koupil bluetooth adapter na spojení s mobilem a i po instalaci ovladače s CD nefungoval museli jsme stahnout nějaký balíček a pak to šlo. Nyní syn provedl všechny aktualizace a tvrdí že Windows je v pořádku.
Anonymous
 

Re: Návod: Jak nainstalovat TOPO Czech do počítače a GPS

Odeslatod Path » 26.12.07 19:22 (St)

Na XP by s propojením neměl být žádný problém. Zkuste něco z následujících:

- Odpojte všechny USB periferie, restartujete počítač a po naběhnutí systému připojte GPS.

nebo
- Odpojte všechny USB periferie, ve správci zařízení odinstalujte veškeré řadiče sběrnice USB, restartujete počítač a po naběhnutí systému připojte GPS.

nebo
- Zkuste postupovat podle tohoto návodu: http://path.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=48
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Další

Zpět na Garmin: Software

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: CommonCrawl [Bot] a žádný návštěvník.