Nuvi 250W - podivný výpočet trasy

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: Nuvi 250W - podivný výpočet trasy

Odeslatod nuvi_joe » 13.06.09 21:35 (So)

Nebyla řeč o "hoře papírových map"...

Ale když už jste na drátě: nemohu přijít na to, jak smazat, nebo ignorovat průjezdní bod, který jsem zadal špatně a který mi nevyhovuje. Zatím jsem přišel jen na to, že musím smazat celou trasu a "sázím" znova. Copak u nuvi2xx až tak draticky oholili navigační funkce?
Ksakru, na jejich webu píšou že u těchto laciných hraček nejsou omezeny navigační funkce proti dražším modelům.
nuvi_joe

Registrace: 06.06.09 20:46 (So)

Odeslatod Romstar » 13.06.09 22:18 (So)

Zdravím, myslím, že jediný způsob je začít znovu. Ale jako dobrá funkce mi příde zadávání pruj. bodů jako číslo silnice, hlavně u gps kde nelze plánovat v Map Source. Já to dělám tak, že zadám Kam Vést- Adresa- Země- Město a místo ulice zadám číslo silnice. Ovšem tato funkce nefunguje v Adresách jen v CN a Atlasu nebo Topo.
Obrázek uživatele
Romstar

Registrace: 30.08.08 15:54 (So)

Odeslatod emdotix » 13.06.09 22:22 (So)

Tragedie_v_JZD napsal:
emdotix napsal:Toto chování si vysvětluji tím, že algoritmus GPS vezme sjetí z naplánované trasy jako odmítnutí výpočtu a přístroj se snaží za každou cenu nabídnout alternativu. Stalo se mi to několikrát a od té doby si na to dávám veliký pozor.

zacal bych tim, ze se podivate do nastaveni gpsky, zda-li nemate zaple omezeni "zabranit se otaceni do protismeru". potom totiz ta navigace v souladu s timto nastavenim vede ridice rovne, a nesnazi se ho donutit otacet.

Díky za tip. Omezení otáčení do protisměru bylo zapnuté. Zkusím prověřit.

Nicméně si myslím, že nejkratší cesta ze Znojma do Lackenhofu, nevede přes Hevlín. Sjel jsem zde a GPS (250W) mě otočila a poslala po silnici 408 na Hevlín. IMHO se dá navázat na původní a kratší cestu i přes zákaz otáčení do protisměru.

Každopádně si nestěžuji. Přestože na GPS není 100% spoleh, je alespoň pro mě nezastupitelná.
emdotix

Registrace: 13.06.09 10:26 (So)

Odeslatod Tragedie_v_JZD » 13.06.09 23:00 (So)

Romstar napsal:Zdravím, myslím, že jediný způsob je začít znovu. Ale jako dobrá funkce mi příde zadávání pruj. bodů jako číslo silnice, hlavně u gps kde nelze plánovat v Map Source. Já to dělám tak, že zadám Kam Vést- Adresa- Země- Město a místo ulice zadám číslo silnice. Ovšem tato funkce nefunguje v Adresách jen v CN a Atlasu nebo Topo.

vy me tou umanutosti tim zadavanim cisla silnice docela fascinujete :) ono proc ne, vec je to pekna, ale aby se z ni nestal zly sluha, tak musite bud vyborne znat celou trasu (pak ale nepotrebujete navigaci), nebo nutnost pak v gps celou trasu zkontrolovat, kam to v tom meste ten bod seklo.... a to uz vyjde rychleji zadat prujezdni bod pomoci funkce "vlozit bod z mapy" ... .)
Garmin DriveLuxe 50 + Garmin Approach S1
Tragedie_v_JZD

Registrace: 19.10.08 20:35 (Ne)

Odeslatod Tragedie_v_JZD » 13.06.09 23:02 (So)

emdotix napsal:Díky za tip. Omezení otáčení do protisměru bylo zapnuté. Zkusím prověřit.

Nicméně si myslím, že nejkratší cesta ze Znojma do Lackenhofu, nevede přes Hevlín. Sjel jsem zde a GPS (250W) mě otočila a poslala po silnici 408 na Hevlín. IMHO se dá navázat na původní a kratší cestu i přes zákaz otáčení do protisměru.

Každopádně si nestěžuji. Přestože na GPS není 100% spoleh, je alespoň pro mě nezastupitelná.

to mate pravdu ... to opravdu neni idealni trasa (pres ten hevlin)... toto asi funkci "zakazat otaceni" asi fakt nebylo ...
Tragedie_v_JZD

Odeslatod nuvi_joe » 14.06.09 8:20 (Ne)

Poznámka:
Jako správný "šťoural" procházím tři fóra o Garminech (POI.cz, Path.cz a mobilmania.cz). Musím konstatovat, že mnoho uživatelů uvěřilo marketingovým krasožvástům o všemocnosti a schopnostech GPS navigací. Důkazem je množství příspěvků s dotazy proč navigace naviguje právě tak a ne jinak...
Celkem to odpovídá duchu doby, která nás chce "osvobodit" od používání šedé kůry mozkové. Vše musí být na jeden klik a všechno je cool. Kdo není v poho, je divný.
Dokonce jsem našel na fóru jeden hlas (člověka, který je jinak expertem), že zavedením autoroutingu (tj. automatického přepočtu trasy během jízdy) není nutno trasu vytvářet předem, když ji navigace při první příležitosti stejně přepočítá jinak.
Proto snad výrobci upustili od možnosti přepočet zakázat, případně povolit na vyžádání.

Proč je tato idea scestná, když údajně vyhovuje uživatelům?
Příklad:
Sestavím trasu s mnoha průjezdními body v místech, která hodlám navštívit. Během jízdy se klidně může stát, že nechtíc trasu opustím (možností je mnoho - nepozornost, vytlačí mě někdo do vedlejšího pruhu odkud není návrat atd. atd.).

Navigace s automatikou po několika upozorněních přepočítá původní trasu. Tento proces nemohu zastavit- původní trasa z displeje zmizí a nová může (v závislosti na algoritmech) vypadat úplně jinak! Jak se mám na ni vrátit?
Kdyby přepočet nenastal, navigace mě decentně upozorní že jsem mimo, ale ponechá původní trasu zobrazenu, zvětším měřítko mapy, vidím kde jsem a kde se nachází původně plánovaná cesta a mohu se na ni vrátit a pokračovat nerušeně dále.
Když to přeženu, tak autorouting se může "zacyklit" a budu-li z nějakých důvodů zmatkovat, tak bude neustále přepočítávat a přepočítávat... Nakonec do cíle dojedu, ale po pěkné motanině a s velkou ztrátou času.

Omlouvám se, pokud tento poněkud delší teoretický příspěvek někoho unavil...
nuvi_joe

Odeslatod Tragedie_v_JZD » 14.06.09 11:46 (Ne)

Krásný elaborát, ale jen mlácení prázdné slámy, bez jediného faktu nebo argumentu.

Jen k tomu bodu o přepočtu. V případě, že máte trasu s více průjezdními body, tak při sjetí z cesty (mluvím za garmin) je trasa přepočtena jen k nejblizšímu neprojetému průjezdnímu bodu, zbytek trasy zůstavá nedotčený.

Nechápu, co se Vám nezdá na tom, že je ten nově spočtený kus trošku jiný? Protože jste sjel z trasy, tak se zmenily vstupní podmínky a do nejbližšího bodu (ať už je to bod průjezdní nebo cíl) může vést jiná, vhodnější trasa.
Tragedie_v_JZD

Odeslatod nuvi_joe » 14.06.09 17:22 (Ne)

Mnoo... prázdná sláma je silné slovo, asi patříte k lidem kteří jako argument uznávají jen silná slova nebo klackem do hlavy.

V předchozích příspěvcích jsem se snažil vysvětlit (asi málo hlasitě) proč mi vadí, když GPS navigace má trvale zapnut autorouting čijaksetojmenuje. Čili jsem pro volitelné vypnutí této funkce.
Chci věřit tomu, že navigace to správně přepočte jinudy do dalšího průjezdního bodu. Tady jste mě zviklal, protože nemám tolik najeto, abych to mohl ověřit...
Ale já nestojím o to, aby navigace cokoliv přepočítávala, když ji to nepovolím. Nic víc, nic míň. To se táhne jak červená nit všemi mými předešlými příspěvky.
Vaší snahou je přesvědčit mě, že navigace všechno ví lépe a pracuje jen pro mé blaho. Což je bohužel iluze mnoha uživatelů GPS... Ale ten, kdo odpovídá za jízdu jsem já, řidič. Tvůrce algoritmu pro stanovení "správné trasy" sedí někde daleko za Atlantikem.
nuvi_joe

Odeslatod Tragedie_v_JZD » 14.06.09 17:30 (Ne)

Mno .. a co vam brani v tom proste tu navigaci neposlechnout (a vypnout) a jet si kudy chcete? nebo auto otocit , vratit se na puvodni trasu a pokracovat v jizde? pak uz bude trasa zase stejna...

Navigace je navigaci od toho, aby za kazdych okolnosti vedla cloveka do cile. a ne od toho, aby ridic najednou zacal zmatkovat, zastavovat nekde na krajnici nebo rovnou za jizdy zacal busit do navigace nove instrukce.
Tragedie_v_JZD

Odeslatod nuvi_joe » 14.06.09 17:50 (Ne)

Správná připomínka! GPS on, nebo off - žádná varianta "mezi" se nepřipouští.
Jak vidno, narazil jsem na fundamentalistu stran GPS. Další debata zde nemá smysl. Díky za snahu!

P.S.
Napadlo vás, že "nová" trasa, kterou určí všemocný Algoritmus GPS může znamenat (podle situace) i obrovskou zajížďku?
nuvi_joe

PředchozíDalší

Zpět na Garmin: GPS přijímače