Garmin Nüvi 765

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: Garmin Nüvi 765

Odeslatod superkutil » 02.01.10 21:45 (So)

eidz: S tím vysíláním zpráv to moc nechápu. Pokud zapnu navigaci, začnou se načítat zprávy a načtou se za cca 10min. Pak ikona zšedne. Ale chová se tak pokaždé, takže bych řekl, že se zprávy vysílají stále dokola a ikona šedne proto, že nepřišla žádná nová zpráva (stále se přijímají staré dokola).

Dnes jsem na to koukal a když mám napevno naladěnou jednu stanici, tak se opravdu mění ikona ze zelené na šedou a zpět na zelenou. Ale když mám automatické ladění, tak se ikona změní ze zelené na šedou a začne ladit stanice a novou už nenaladí.

Ale kašlu na barvu ikony, jen musím doufat, že mě TMC nezradí a že mě upozorní, pokud by byl nějaký problém na cestě. Obrázek

Tak uvidíme, zda verze 3.90 přinesla i novoty v navigování.
Oregon 450, Nuvi 765T
Obrázek uživatele
superkutil

Registrace: 21.12.09 19:20 (Po)

Odeslatod eidz » 03.01.10 5:11 (Ne)

Když zapneš rádio, TV - tak vidíš co - co už odvysílali nebo co odvysílají? S TMC je to stejné. Navigace TMC přijímá a nemá informaci, jestli jsou už všechny nebo ne. Prostě od zapnutí navigace přijme a zpracuje to, co přijde. Právě z tohoto důvodu by měl provider TMC zpráv zajistit, že jsou vysílány stále dokola aktuální zprávy. Ale je tomu tak?
V létě na dovolené jsem byl v oblasti, kde byla úplná uzavírka místní silnice třídy II. Bohužel, spojnici dvou míst vzdálenách 5 km, objízdná trasa 20 km... Uzavírka byla z důvodu pokládky živice. První den - při příjezdu, přišla TMC zpráva o uzavírce. Po zbytek dovolené už nikoliv... Takže s tím vysílání zpráv stále dokola to nebude tak žhavé.

Rozdíl mezi načítám zpráv jak píšeš je v tom, že navigace si neumí říct o nové zprávy. Jen pasivně přijímá. Takže po zapnutí jsou pro ni všechny zprávy nové. Po určitém čase už znovu přijatá zpráva není nová, ale to neznamená, že jsi mimo dosah TMC. Prostě na naši malé zemi ČR se toho zas tak moc neděje, aby stále musely chodit nové TMC zprávy Obrázek
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
Obrázek uživatele
eidz

Registrace: 11.08.09 14:48 (Út)

Odeslatod Tragedie_v_JZD » 03.01.10 5:13 (Ne)

ale jo. vysilaji se porad dokola.
Garmin DriveLuxe 50 + Garmin Approach S1
Tragedie_v_JZD

Registrace: 19.10.08 20:35 (Ne)

Odeslatod superkutil » 03.01.10 14:30 (Ne)

eidz: Trochu mi uniká myšlenka změny významu ikony dopravy. Do verze 3.80 jsem chápal ikonu jako informaci o dopravě na mé trase. Zelená když je vše v pořádku, žlutá nebo červená když jsou problémy. Ale teď mi po zapnutí navigace svítí zelená ikona i když vlastně nejsou načtené všechny zprávy a tak navigace nemůže vědět, zda na trase není nějaký problém. A když navigace načte všechny zprávy a ví zda je trasa průjezdná nebo s problémy, tak se ikona změní v šedou. Prostě připadá mi to tak trochu na palici, protože by podle mne po zapnutí měla svítit šedá, dokud se všechny zprávy nenačtou a pak by měla být podle stavu dopravy zelená/žlutá/červená. Možná by mohla být u ikony informace, že jsou načtené všechny zprávy a případně, že už dlouho nepřišly nové (ale je otázkou zda je to chyba, že nejsou nové zprávy).

Ale takto vlastně navigace tvrdí, že je cesta volná i když to neví (nenačetla všechny zprávy) a naopak v okamžiku kdy ví, že je trasa skutečně průjezdná (načetla všechny zprávy), tak zšedne a tváří se, že nemá informace o stavu trasy nebo že nemůže najít signál TMC nebo co? Šedá ikona je totiž i když se TMC přijímač úplně odpojí. Ale ve své podstatě může při šedé ikoně přijímač dobře přijímat informace, na trase může být doprava v pořádku, ale jen nejsou žádné nové informace. Při této filozofii Garmina by totiž musely být vysílané i zprávy o bezproblémové dopravě. Obrázek

TomTom má po pravé straně svislou lištu na které v pořadí vzdáleností zobrazuje symbol dopravní události a vzdálenost k události v km. Navíc nad lištou zobrazuje ikonku informující o stavu TMS přijímače (hledá stanice, přijímá informace, nejsou nové informace, nemá signál). To mi připadá jako jednoduché a jasné řešení. Obrázek

Já si nemůžu pomoct, ale myslím si, že kdyby Garmin ubral na grafice a více dbal na funkčnost, tak to bude lepší. A to platí i o dostupnosti více informací na hlavní obrazovce, protože každé zbytečné ovládání navigace za jízdy odvádí pozornost.

A aby toho nebylo málo, tak se rozhodla zlobit i druhá navigace od Garmina eTrex, odloupla se jí totiž po celém obvodu nalepená guma a navigace je celá upatlaná od lepidla, které vylezlo na povrch. A jak jsem zjistil, tak se to odloupne po čase každému, je to prostě konstrukční vada. Obrázek
Naposledy editoval superkutil dne 03.01.10 18:21 (Ne). Počet editací: 1x.
Oregon 450, Nuvi 765T
Obrázek uživatele
superkutil

Odeslatod Tragedie_v_JZD » 03.01.10 17:09 (Ne)

OT: kdyz vas ctu... taky si stezujete ze v aute je volant kulaty, a ze by mel byt hranaty?

to ze vy zrovna neocenite, ze je i seda varianta ikonky, neznamena, ze to neoceni nekdo jiny. to je tak tezke pro vas si zapamatovat, ze seda = zelena a nic se nezmenilo?
Garmin DriveLuxe 50 + Garmin Approach S1
Tragedie_v_JZD

Registrace: 19.10.08 20:35 (Ne)

Odeslatod superkutil » 03.01.10 18:09 (Ne)

Tragedie_v_JZD: No kdyby byl volant hranatý, tak bych si asi stěžoval, že není kulatý. Hlavně kdyby ho jiný výrobce dělal kulatý. Obrázek

Ale možné je všechno:
Obrázek

Stále více mé práce sestává z optimalizace, to znamená dělat software co nejvíce "user friendly". Dost často to znamená udělat SW, dát ho uživateli a monitorovat počet operací, kroků a časů potřebných k provedení nějaké operace. Na základě sebraných dat se pak SW upravuje. V principu se jedná o to, jak zvýšit výkonnost uživatelů a ulehčit jim práci. A asi stejné chování čekám i od ostatních výrobců. A právě proto aby SW vyhovoval všem se dělá parametrizace, možnost si chování nastavit volbou. Někdo chce šedou ikonu, jiný nechce. Tak stačí přidat volbu do nastavení a každý si vybere co potřebuje. Ale natvrdo nutit uživatele bez možnosti volby, to už dnes nefrčí, to fungovalo za komunistů. Už slyším ty argumenty, že když se mi toto řešení nelíbí, že mám navigaci prodat, ale to problém neřeší. Když jsem navigaci získal, chovala se jinak. Je to jako by jste si koupili auto s xenonama a najednou vám servis xenony vymontoval a dal tam halogeny s tím, že je to v rámci modernizace. Obrázek

Klidně akceptuji, že šedá = zelená, ale co se stane, když na trase bude zácpa, ikona se změní na červenou ale nebudou přicházet nové zprávy. To se pak také změní na šedou? Takže pak bude šedá = zelená nebo červená?

Už to nechci a nebudu řešit a opravdu navigaci v případě, že mi nebude vyhovovat, prodám. Ale chtěl jsem tím poukázat na chování současných výrobců HW a SW. Že se stále zákazník podřizuje výrobci místo toho, že by se výrobce podřizoval požadavkům zákazníka. Stále chybí ta zpětná vazba. Ptal se Vás někdy nějaký výrobce nebo prodejce, jak jste s výrobkem spokojeni a co by jste na něm změnili?
Oregon 450, Nuvi 765T
Obrázek uživatele
superkutil

Odeslatod eidz » 04.01.10 8:01 (Po)

2superkutil: pleteš dvě věci dohromady - žádná navigace (ani TomTom) nemá z TMC informaci o počtu vysílaných zpráv. Tj. nikdy neví, jestli od zapnutí přijala všechny zprávy nebo jen 10 ze 100.
U fw 3.90 je indikováno (šedě), že už definovaný interval nepřišla nová zpráva. Tím nová je myšleno, jiná od těch, co už mám. To nemění nic na faktu, že žlutá a červená by měla fungovat jako dřív. Nemám ověřeno, zatím jsem neměl štěstí na tuto situaci s fw 3.90.

Dřív jsem viděl zelená = vše OK. Teď vidím šedá - vše OK, jen neposílají z centra zprávy (buď se nic neděje nebo je pauza na oběd). Na hodnocení je brzy, ale to, že jsem nepochopil proč tomu tak je, ještě neznamená, že je chyba v navigaci... Garmin neuvolňuje změny jen proto, že si některý programátor usmyslí, že teď bude šedá ikona. Důvod k tomu je a je možné, že v podmínkách ČR to funguje jinak, než v EU.
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
Obrázek uživatele
eidz

Registrace: 11.08.09 14:48 (Út)

Odeslatod Kofolytik » 04.01.10 11:32 (Po)

Prostě Garmin sjednotil chování řady 7X5 s novými 1XXX navigacemi. Viz stránka 19 z manuálu k 1690.

http://www8.garmin.com/manuals/nuvi1690 ... Manual.pdf
Obrázek uživatele
Kofolytik

Registrace: 10.09.08 16:23 (St)

Odeslatod superkutil » 04.01.10 12:48 (Po)

eidz: Co mám informace, tak TMC funguje tak, že je databáze zpráv a z té se zprávy stále dokola vysílají. Navigace je přijímá a ukládá do paměti (někde tu zaznělo max. 300 zpráv). A když zjistí, že už nepřicházejí nové zprávy, tak považuje databázi zpráv za aktualizovanou. No a když nepřijde do 5ti min žádná nová zpráva (zpráva, která by byla odlišná od doposud vysílaných), tak ikona zšedne. Problém je ale v tom, že ikona zšedne i když je špatný příjem TMC zpráv nebo když je přijímač TMC odpojený. Takže vlastně není možné rozeznat 2 stavy:

- jen nepřišly nové zprávy, ale příjem je v pořádku

- příjem zpráv nefunguje nebo je odpojený přijímač

Třeba by stačilo v případě nechodících zpráv udělat ikonu modrou a v případě spatného příjmu nebo odpojeného přijímače ikonu šedou.

Dnes jsem zadal trasu přes místo, kde byla bouračka a silnice byla neprůjezdná a navigace mě přes toto místo vedla a ikona byla stále šedá. Takže je asi ikona šedá i když by měla být červená. Mám pocit, že od aktualizace FW na 3.90 po cca 15min ikona zšedne a dopravní info přestane fungovat (nezobrazuje ani žlutou ani červenou). Zkusím ještě večerní cestu Prahou, tak je vždy těch červených hromada.
Oregon 450, Nuvi 765T
Obrázek uživatele
superkutil

Odeslatod Cuba Libre » 04.01.10 15:07 (Po)

to superkutil: jo, je to přesně tak, funkčnost šedivé ikony je diskutabilní. Já se ještě nesetkal s případem, že by mi zšedla a po kliknutí na ikonu tam byl jiný text než: Poor reception for xx minutes. Takže se opravdu nedá odlišit, zda jen nejsou nové zprávy nebo se ztratil signál. Jedině tak, že v tu chvíli vlezu do nastavení a je tam buďto Automaticky-název stanice nebo Automaticky-vyhledávám. To je jediný možný rozlišení. Navíc tedy nevím jak vy, ale já se nevyznám v těch názvech stanic v nastavení, ještě chápu JDIS, ale u těch ostatních nevím. Poraďte jak nastavit Reginu natvrdo. Nebo jak vidět jen frekvence. Nicméně TMC u Garminu obecně stojí to za prd.
Vyzkoušel jsem Navigon, TMC je naprostá špička a citlivost přijímače taky. Ale jinak je Garmin holt Garmin, hlavně aktivní držák u 7x5 je super. Za Navigon bych neměnil.
Teď si udělám odbočku od střešní antény se zesilovačem a propojím to s anténou TMC přijímače - uvidím, jestli se zlepší příjem.
Obrázek uživatele
Cuba Libre

Registrace: 20.11.09 17:49 (Pá)

PředchozíDalší

Zpět na Garmin: GPS přijímače