Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

Vše co se týká železa značky Garmin.

Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#1 Odeslatod Path » 18.08.08 10:51 (Po)


Edit: Informace o všech českých hlasech jsou dostupné zde.


Navigační přístroje zn Garmin určené pro automobil podporují vedení po trase hlasem. Každý jistě zná hlášky typu Za - sto - metrů - zahněte - vpravo. K tomu jsou určené soubory s příponou vpm. V současnosti jsou tyto soubory dvojího druhu, a to s podporou TTS (Text To Speech, hlas přečte i ulici) a bez podpory TTS. Čeština TTS nepodporuje a dlouho také nebude. Komu to však vadí?!

Jak to funguje dnes?

Jak poskládání jednotlivých hlasových manévrů funguje? Přístroj na základě jednotlivých událostí vybere ze zkompilovaného vpm souboru frázi, ke které jsou přiřazeny audio soubory ve formátu wav. Příklad:

Věta Připraven k navigaci odpovídá frázi VPM_READY_TO_NAVIGATE. Po zachycení družicového signálu je tedy na základě této události volána fráze VPM_READY_TO_NAVIGATE, které odpovídá soubor xxx.wav. Je-li tato věta ve firmware povolena, bude tento wav soubor přehrán (pokud existuje v definici vpm).

Jiný příklad. Každé frázi může být přiřazeno až několik wav souborů. Přístroj na základě blížící se odbočky zavolá tyto fráze: VPM_IN_DST, VPM_ONEHUNDRED, VPM_METERS, VPM_TURN_LEFT a z reproduktoru se ozve: "Za - sto - metrů - odbočte - vlevo". Fráze obsahují tyto definice wav:

VPM_IN_DST: xxx.wav (za)
VPM_ONEHUNDRED: xxx.wav (100)
VPM_METERS: xxx.wav (metrů)
VPM_TURN_LEFT: xxx.wav (odbočte) + xxx.wav (vlevo)

Každý jazyk má své a proto je k dispozici dostatek vlastních frází (CUSTOM), kde lze definovat např. "sto", "stě", "sta". Pevně stanovených frází je k dispozici celkem 208, ale nejčastěji je využíváno pouze prvních 193 (z toho 44 pro vlastní definici). K výrobě vlastního vpm souboru potřebujete speciální editor, který však není nám "smrtelníkům" k dispozici. Je však možné kompilované wav soubory v souboru vpm zaměnit. Pokud se vám stávající česká "paní" nelíbí a chcete si vytvořit vlastní audio, nakoukněte sem.

Připravované novinky

Garmin nyní připravuje nový (non TTS) audio formát, který poskytne výrobci vpm souborů daleko širší možnosti. Například bude možná definice náhodných vět. Například pro manévr zahni vlevo, bude možné použít tyto věty "zatoč vlevo", "zahni vlevo", "dej se doleva", "střihni to vlevo" s náhodou výběru 25 %, 25 %, 25 %, 25%. Při této definici je tedy šance 1:4, že jednu z těchto vět uslyšíte. Lze například zvolit výběr na 90 %, 10 %, 5 %, 5 %, čímž první věta bude přehrávána nejčastěji.

Další novinkou je možnost definice audio souborů pro jednotlivé vzdálenosti a jednotky. Je možné definovat například "příjezd k průjezdnímu bodu" jinak pro vzdálenost 100 metrů, 200 metrů, ..., 100 stop atd. Tím se ale většina výrobců pravděpodobně zabývat nebude.

Nově bude možné definovat 10 náhodných událostí, které se budou v režimu navigace přehrávat každých 5 minut, ale pouze v případě, pokud zařízení minimálně 3 minuty mlčelo a do dalšího manévru (hlášení) zbývají minimálně 4 minuty. Protože výroba vmp souboru podléhá licenci (výrobce platí Garminu za každý jednotlivý VPM), lze pro tyto případy očekávat reklamní vsuvky. Aby toho nebylo málo, každé z těchto 10 událostí (frází), lze přiřadit dalších 10 frází, opět náhodně volených. Až vám tedy navigace řekne například Tvoje auto má super barvu nebo Jedeš jako břídil, tak se neděste :) Mimo jiné bude možné hlásit události typu Vítejte, Na shledanou, Dopravní událost před námi atd.

Výhodou nového formátu je také podpora audio souborů ogg Vorbis (44 kHz, 16 bit, q=2), které mají daleko vyšší kompresi a kvalitu než v současnosti využívaný wav v kompresi IMA ADPCM 8-bit U-LAW.

Kdy?

Kdy se nového formátu dočkáme? Musí být splněny dvě věci:

1. Nový formát musí podporovat samotný přístroj. V současnosti jej umí (a pouze částečně) nuvi 860 a pro řadu nuvi 2xx bude podpora formátu zakomponována buďto na konci srpna nebo září (v novém firmware). Ostatní modely budou postupně následovat.
2. VPM soubor musí někdo vyrobit. Lze předpokládat, že u nás se podobné aktivitě bude věnovat Picodas Praha.

Novým hlasovým formátem jsem nadšený, i když mám už teď některé výhrady. Záleží, jak se k němu postaví jednotlivý výrobci, a co dokážou nabídnout. Vzhledem k velmi objemné definici nového VPM, dá výroba jednoho souboru pěkně zabrat.

A jaké jsou mé výhrady? Například jsem překvapený, že nový formát podporuje pouze hlášení od 100 metrů výše. Znamená to, vzdálenosti 10, 20, 30, 40, 50,..., 90 metrů nebude možné takto hlásit. To samé platí u kilometrů, kde lze definovat hlášky pro celé kilometry nebo kilometry a půl - nic mezi. Mám trochu obavu, co na to řekne řidič, až klepne na náhled křižovatky a nuvi mu sdělí za sto metrů odboč vlevo a na obrazovce současně zobrazí za 50 metrů odboč vlevo. Jedná se pouze o případy, kdy si řidič klepnutím vynutí náhled manévru. Vrtá mi to hlavou a už jsem vznesl na Garmin dotaz. Jsem zvědavý, co mi na to odpoví.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#2 Odeslatod Anonymous » 19.08.08 10:05 (Út)

Ahoj, Takze to postupem cASU BUDE FUNGOVAT i u NUVI 760ky? Mam s toho velkou radost, a doufam, ze bude na vyber i s vice variant hlasu, toto me u garmina celkem sklamalo, ze ma na vyber jen jednu cestinu (ale je to jedina muska a jinak je proste nejlepsi). Zkousel sem ten sintetickej hlas, ale taky to nebylo ono, nahodou jiny hlasy na stazeni nikde nejsou ze?
Anonymous
 

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#3 Odeslatod Path » 19.08.08 10:11 (Út)

O žádných dalších českých vpm souborech nevím. Nový formát by měl být podporován u všech současných modelů auto-navigací Garmin a s tím souvisí i nutná změna firmware, která se připravuje cca na září. Po nuvi 860 půjdou jako první na řadu nuvi 2xx a následně ostatní modely.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#4 Odeslatod Path » 20.08.08 18:38 (St)

Ještě se vrátím k mým výhradám v prvním příspěvku ohledně hlášení vzdálenosti k manévru od 100 metrů níže. Navázal jsem kontakt s administrátorem týmu, který nový voice formát vyvíjí. Musím říci, že to byl první člověk za velkou louží z této společnosti, který byl nejen ochoten klepnout na tlačítko reply a komunikovat, ale také přijmout argumentaci.

Pro připomenutí: Nový voice formát bude pracovat tak, že navigace od 100 metrů k manévru již nebude při klepnutí na náhled křižovatky hlásit vzdálenosti, ale pouze manévr. Zhruba takto:

100 m: "za sto metrů odbočte vpravo" (to ještě zahlásí sám)
90 m: "odbočte vpravo" (uživatel klepl na náhled křižovatky)

Že mi nuvi 860 s testovacím vzorkem nového formátu zatím hlásí "za sto metrů odbočte vpravo" i ve vzdálenosti 60 metrů k manévru je prý pouze chyba, která bude odstraněna. Budiž.

Nechtělo se mi s tím faktem smířit a požádal jsem admina o začlenění událostí také pro 90, 80,... 10 metrů. Hlavně jsem chtěl docílit začlenění desetinného oddělovače "celá", "celé", "celých", který mi chybí hlavně u kilometrů. Tím teď myslím ze strany vývoje hlasového setu.

Pro připomenutí: V novém voice formátu budou hlášeny pouze události pro 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5 a 7 km. Klepne-li uživatel na náhled příštího manévru vzdáleného 1.4 km, bude hlasem ohlášena nejbližší možná vzdálenost, v tomto případě tedy 1.5 km. Taky vás to štve?! Ne? Mě tedy ano!

Nicméně jsem nepochodil. Poměrně logicky mi tento člověk z Garminu objasnil, že skloňování je právě kámen úrazu a tomu se chtěli v už tak dost složité definici vyhnout. Byl jsem překvapen, jak tenhle amík perfektně ovládal problematiku českého jazyka - celá, celé, celých, kilometr, kilometry, kilometrů mi pro názornost v e-mailu připomněl, fíha. Nicméně, z důvodu různých jazykových šotků bude možné zvukové stopy (hlas) přiřadit pouze pevně definovaným frázím - vzdálenostem. V tomto případě jsem rezignoval a s tímto faktem se smiřuji. Diskuzi jsem tedy zaměřil alespoň na celé dvojciferné vzdálenosti 90 m, 80 m atd.

Vyrukoval jsem s přesvědčovací metodou (= maminko já to chci!), že hlášení pouze do 100 metrů je naprosto nedostačující pro tak malý národ jako jsme my. V Americe mají bloky domů velké jako stadion, takže jim to bohatě stačí, kdežto u nás v CZ máme i čtyři až pět křižovatek na 100 metrech. Možná jsem to přehnal, nicméně věřím, že v centru Prahy na Starém Městě by to tak mohlo být, nebo ne? Obrázek Dále jsem se snažil argumentovat, že auto-navigaci u nás používají nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté. V Americe ne? Obrázek

Zabralo to! Dnešní odpovědí "Už rozumím, proč i malé vzdálenosti mohou být užitečné. Zapracujeme to tedy v příští verzi." mé výhrady k novému formátu končí. Škoda jen, že takto komunikujících vývojářů je v Garminu tak málo. A stále platí, že o co si sami neřeknete, to nedostanete.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#5 Odeslatod Path » 28.08.08 12:59 (Čt)

A je to tady! Firmware 4.00 řady nuvi podporuje nový formát audio souborů.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#6 Odeslatod Monoid » 28.08.08 14:13 (Čt)

A to je dobre nebo spatne? :-)

Myslim tim, jestli to ted hlasi maximalne 100 m dopredu a ne jemneji, coz by se mi asi nelibilo. Nebo to pouziva i ten stary format? Nebo uz i v teto verzi zahrnuli hlasky pod 100 m?
Monoid
 
Příspěvků: 215
Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#7 Odeslatod Path » 28.08.08 14:16 (Čt)

Bohužel zatím ještě ne, ale lepší to bude vyzkoušet. Mám už vytvořený testovací vzorek, kterému říkám Šmirda (syntetizátor). Připravím instalačku a nabídnu ho k otestování.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#8 Odeslatod Path » 28.08.08 15:19 (Čt)

Zde je vůbec první vzorek nového vpm formátu pro Garmin. Pracovně mu říkám Šmirda, protože se jedná o hlasový syntetizátor a ne vždy vyslovuje správně. Právě díky syntetizátoru bylo nutné poupravit slovosled hlášek tak, aby byly srozumitelné. Jedná se ale o testovací vzorek, takže o nic nejde.

Garmin při tvorbě nového formátu opět opomenul, že hláška take ramp, není univerzální. Take ramp používají jak pro napojení (nájezd) do připojovacího jízdního pruhu, tak i pro výjezd z jízdního pruhu. Co je nájezd a výjezd rozlišit nelze ani ve starém ani v novém vpm formátu. Dlouho jsem přemýšlel, jaká věta by byla univerzální, ale Šmirda to rozhodl za mě. Sjeď vlevo a podobné ekvivalenty vyslovit zkrátka neumí, takže problém dočasně odložen. Paradoxně má nejneoblíbenější věta Najeď na výjezd vpředu mu jde vyslovit nejlépe, tak jsem ji tam dal. Obrázek

Celkem je navzorkováno 557 událostí včetně číslic a vzdáleností. Pro hlášky "Za xxx metrů" jsem místo třech audio souborů zvolil jediný a hlášený manévr je tak vysloven bez delších prodlev. Pár kB navíc si za tento luxus můžeme určitě dovolit. Ve Širdovi je rovněž zahrnuto několik hlášek, které s navigací nesouvisí - těch si nevšímejte.

UPOZORNĚNÍ: Tento vpm soubor je určen pouze k otestování a rozhodně není povoleno jej dále šířit ani jej propagovat na jiném serveru. Zveřejňuji jej pouze pro server path.cz, a to pouze za účelem získání zpětné vazby o jeho funkčnosti.

Instalace:

1. připojte nuvi k PC
2. z archivu Smirda_install.rar spusťte instalační soubor Smirda_install.exe
3. po dokončení instalace odpojte nuvi od PC
4. Po spuštění zvolte: Nástroje > Nastavení > Jazyk > Hlas > Česky (Šmirda)

Obrázek
smirda_install.rar
(2 MB) staženo 4139 krát

nebo eDisk: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/791 ... .52MB.html
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#9 Odeslatod Hopkirk » 28.08.08 19:35 (Čt)

Nevím jak ostatním, ale mně o nejde nainstalovat - hlásí, že nemůže najít soubor .... někde v TEMPu. Dělám něco blbě?
Hopkirk
 
Příspěvků: 18
Registrace: 01.05.08 23:43 (Čt)

Re: Garmin připravuje nový formát hlasových souborů.

#10 Odeslatod Path » 28.08.08 20:37 (Čt)

Neděláte chybu, zapomněl jsem změnit jeden parametr. Teď už by to mělo být v pořádku. Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Další

Zpět na Garmin: GPS přijímače

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: žádný registrovaný a 1 návštěvník.


cron