uživ.nastav. aj. u turist.garminů (hl.eTrexH + Foretrex 401)

Vše co se týká železa značky Garmin.

uživ.nastav. aj. u turist.garminů (hl.eTrexH + Foretrex 401)

Odeslatod hafhaf » 26.07.15 13:04 (Ne)

měl bych dotaz (doufám, že jsem ho umístil do správné rubriky) na garminy (turistický) obecně, ale teď aktuálně i přímo k typům eTrexH + Foretrex 401 (já se bojím, že hlavně ten Foretrex jako už menší přístroj bude v možných uživatelských variantách osekanej?)
(mimochodem, společnost Garmin mě docela zklamala - podrobnější informace jsou nějak nedohledatelný, že by kromě manuálků, kde je jen naprostej základ, laskavě (byť jen v elektronický podobě) vytvořili i nějakou advanced verzi, na to v Garminu očividně kašlou...)

takže (protože jsem to nikdy neměl v ruce), bych rád znal i naprosté banality:

1.) zobrazování úhlových jednotek - je vždycky na garminech možné nastavit i formát se vteřinami? (vím, že základní formát je jen do minut + 3 desetinná místa) - u formátu s vteřinami je ještě desetinné místo?;
vteřinový formát je možné zadat na všech přístrojích (a aktuálně - na typech eTrexH + Foretrex 401)?
tohle nastavení se projeví i na všech údajích - např. waypointech atd.?

2.) formát zobrazení (grid) + nastav. elipsoidu: - tohle se dá uživatelsky nastavovat zas na všech přístrojích? (myšleno turistické GPSky) (a zas aktuálně - na typech eTrexH + Foretrex 401)?
elipsoid (map datums) je bez problémů (pokud se vůbec nastavovat dá),
ale u formátu zobrazení je jistě jen omezená možnost projekcí (glóbu do plochy), to je mi jasný (opravdu by snad byla od firmy slušnost všechna uložená zobrazení uvádět), zas mi jde o to, jestli se formáty dají i uživatelsky nastavovat (nejen vybírat z připravených) u všech garminů (a aktuálně - na typech eTrexH + Foretrex 401...);
pokud ano, předpokládám, že výběr formátu v kilometrové síti UTM, ale i S-42 není žádný problém? (UTM bude uložená přímo v přístroji (i ve Foretrexu 401?), zatímco S-42 by se musela nastavit)

3.) tenhle bod je důležitej, ale nemám k němu přesné představy:
a) jak je to (zas obecně i přednostně u typů eTrexH + Foretrex 401) s kompatibilitou s OS - nějak jsem koukal, že se spoustou OS se garminy spojit neumí?
b) jsou u garminů (zřejmě kvůli absenci nějakého formátu) problémy s přenosem záznamu trasy (jak out, tak in)?
(a zas obecně i konkr. u typů eTrexH + Foretrex 401)
c) dají se k přenosu tras (tam i zpět) použít jakékoliv mapy dostupné na netu? (mapy.cz?)

4.) kolik bodů na jednu trasu přístroje umožňujou uložit?, a kolik takových tras celkem? (nebo je kapacita daná jen celkovým počtem bodů?) - zas přednostně u eTrexH + Foretrex 401, ale i zhruba obecně u různých řad tuiristických garminů

5.) pokud nechci waypoint pojmenovávat, jak rychle trvá ho zadat? (kolik kliků na tlačítka musím udělat?) - opět obecně u turistických (tlačítkových) garminů a aktuálně u eTrexH + Foretrexu 401

6.) jsou nějaké možnosti v nastavení automatického ukládání trasy - tj. asi v nějakých intervalech? - jaký je nejdelší možný nastavitelný interval?

7.) je možné nastavit intervaly automatického připojování k satelitům - jaký je nejdelší nastavitelný interval?

8.) má jeden z uvedených přístrojů (eTrexH + Foretrex 401) nějaké aktivovatelné pištítko při odchylce od zadané trasy? (a obecně - které řady typů něco takového mají?)

9.) dá se u Foretrexu 401 otočit zobzazování na displeji o 90° (tj. aby ukazoval i na výšku)?

10.) jak je u nás složitý (a drahý) sehnání držáků na kolo pro typy eTrexH + Foretrex 401 (obecně i na jiné turistické)?

---
no, je to dost dotazů, ale třeba budou užitečný i pro další...; samozřejmě je vítaná a přínosná i odpověď jen na některé body, nebo jejich části ...
hafhaf

Registrace: 26.07.15 11:49 (Ne)

Re: uživ.nastav. aj. u turist.garminů (hl.eTrexH + Foretrex

Odeslatod Jarous1 » 26.07.15 15:36 (Ne)

Trochu pěkné vykopávky, ne? ;)

Pokusím se odpovědět alespoň na něco, protože samozřejmě neznám úplně všechny stroje, které kdy Garmin vypustil na trh. Měl jsem v ruce jen ten původní "modrý" eTrex, eTrex Vista HCx, Oregon 300 a momentálně mám nově Oregon 650.

Také souhlasím s tím, že "návody" od Garmina jsou rok od roku stručnější a pro toho, kdo nikdy nic takového ještě nedržel v ruce, může být první seznamování dost krušné...

1.) Podle mne ANO, všechny mé bývalé i současné stroje tohle uměly a umí. A ANO, jak máš jednou systémově zvolené jednotky, tak se ten formát zobrazuje úplně všude, čili i u waypointů.

2.) Nevím jestli úplně na všech přístrojích, ale všechny "moje" tohle uměly a umí. Podle mne je to ale celkem zbytečné. Všechny oficiálně prodávané mapy do navigací Garmin jsou v drtivé většině ve WGS84. Nevím o žádné takové, která by vyžadovala něco jiného. Alespoň ne ty pro evropské země...
Samozřejmě je možné si mapy dělat i sám doma, použít i jiný elipsoid, ale to už je nutné uživatelsky nastavit v navigaci, třeba i tu S-42.

3.)
a) Oficiální kompatibilita záleží pouze na výrobci. A ještě k tomu se jedná o US výrobce, takže od nich můžeme čekat maximálně MS Windows a Apple MacOS. Takže? :bigwink:
Samozřejmě existují i různá řešení pro Linux a další exotické systémy, ale s tím nemá Garmin nic společného... To jsou v drtivé většině amatérské samodomo výtvory. Čímž ale netvrdím, že nefungují nebo že jsou špatné.
b) Neměly by, pokud jako vstupní formát použiješ GPX pro trasy/stopy a LOC pro waypointy. Jinak na to samozřejmě do PC existují konvertory mezi různými formáty. Nebo jsou i online.
c) U nových navigací ANO, u těch úplně starých co jsem měl nevím, Mapy.cz v té době takové vymoženosti neposkytovaly, tak jsem neměl možnost to zkoušet.

4.) Tohle je snad ve specifikacích toho kterého přístroje... Jsou mezi nimi dost velké rozdíly, záleží na té které řadě navigací, a samozřejmě i její ceně. Když to není v manuálu, tak je nutné se podívat na stránky výrobce...
A pozor, někdy to Garmin v průběhu času změnil novou verzí firmware...

5.) U těchto nedotykových strojků je to cvakání dost únavné, dá se na to ale zvyknout a pak to člověku celkem odsýpá a nepřijde mu to nijak omezující :bigwink:

6.) Tohle si musíš zjistit až na tom kterém typu přístroje, to se může dost lišit... Většinou jsou tam i volby intervalů jak času, tak i vzdáleností. A samozřejmě úplná automatika, kdy nejvhodnější okamžik uložení bodu volí sama GPS. Třeba když jedeš dlouho rovně, tak není potřeba tolik bodů, stačí jenom počátek a konec takového úseku, než kdybys pořád kličkoval...

7.) Tuhle otázku nechápu. GPS funguje tak, že neustále přijímá signál ze satelitů, nebo se o to tedy snaží. Bez signálu není možnost zjistit polohu... Takže NE, žádná taková volba není u žádné existující navigace, nefungovalo by to.

8.) "Pištítka" měly a mají všechny "mé" navigace. Turistické v drtivé většině případů umí jen pískat, ty automobilové (a k tomu ještě Montana a Monterra) umí normální hlasové povely. Jestli toho jsou schopny úplně všechny Garmin navigace ale netuším. To si asi budeš muset postahovat manuály a tam to zjistit sám :bigwink:

9.) Pokud o tom nepíší v manuálu, tak těžko...

10.) K těm starým, čili i eTrex H a Foretrexu 401 dnešní stav netuším. Když ale byly tyhle modely aktuální, tak se tu daly normálně sehnat. K současným modelům tady v ČR není problém. Garmin je ale s příslušenstvím celkově drahý...
Garmin Oregon 650 + TOPO Czech PRO 2015, TOPO Czech PRO 2013, ATLAS Czech 2013.5, CYKLO Czech 2013
Jarous1

Registrace: 11.09.07 15:37 (Út)

Odeslatod hafhaf » 26.07.15 22:14 (Ne)

děkuju za odpovědi
nejen milému odpovídajícímu, ale i ostatním pro vysvětlení:
ad 2) - nastavování formátu mapového zobrazení + elipsoidu - oba přístrojky jsou nemapový, takže pro orientaci v terénu mají smysl jen s tou mapou - a to tak, aby jí odpovídaly... (proto ten dotaz na možné uživatelské nastavení - mapy KČT vycházejí z jiné velikosti zeměkoule (elipsoid Krasovského) a v podstatě jsou ve stejném formátu jako UTM, ale mají jinde začátek (takže dílečky, resp. celá km síť podle S-42 zobrazení vůbec nesouhlasí s UTM, a musí se zadat jiný začátek soustavy))

ad 7) - nojo, bez spojení se satelity by přístroj moc smyslu nedával (-:, ale snížení frekvence připojování bylo o šetření baterií, resp. jejich delší výdrži - pokud vím, frekvence čtení dat ze satelitů se dá dost výrazně snížit u GPS hodinek (mám pocit že běžná GPSka normálně čte signály každou vteřinu?), tak mě tak napadlo, jestli to samé nejde u klasických GPSek;
(já teda myslím, že v některých případech by přitom stačilo, aby GPSka sledovala satelity třeba po čtvrthodině, půlhodině, jen aby si udržela hrubý přehled o pozici, a teprve kdyby bylo potřeba, tak by člověk zadal načtení přesné aktuální pozice (takhle ale nefungujou ani ty hodinky, což je možná škoda, i takovej mód by se někdy (vícedenní pochody) hodil (vypnout GPSku na x hodin by už nefungovalo - to by pak dlouho hledala pozici)))

ad 5) - u toho cvakání při zadávání waypointu mně šlo hlavně o to, aby to případně moc nezdržovalo při cestě - zastavit se třeba není žádoucí, pokud by se měl waypoint uložit až po x cvaknutích, tak už může být trochu jinde, a taky nemusí bejt vhodný při chůzi čumět na displejík, a ne na cestu..., a ještě mnohem horší je řešit rychlé zadání nějakýho důležitýho bodu během jízdy na kole...
hafhaf

Registrace: 26.07.15 11:49 (Ne)

Odeslatod thomas007 » 27.07.15 11:48 (Po)

Nebudu se vyjadřovat k celýmu tomu postu, ale podrobný manuály jsou dostupný na webu Garminu vždycky u danýho konkrétního přístroje (k foretrexu např 32 stran). :bigwink:

Řekl bych že víc informací v případě danejch přístrojů bude "nedohledatelných" hlavně proto, že se ty přístroje začaly vyrábět někdy před sedmi/osmi lety a buď už se neprodávaj a nebo se doprodává to co zůstalo na skladě.

jen k bodu 7) nový přístroje maj mód UltraTrac kterej dokáže zaznamenávat GPS až 50hodin s tim, že to dělá vždy po několika minutách (z hlavy fakt nevim po kolika) - u starýho přístroje, ať už jakýhokoliv, to fakt nečekej
Obrázek uživatele
thomas007

Registrace: 26.10.12 9:26 (Pá)

Zpět na Garmin: GPS přijímače