Garmin nüvi 55 LM

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: Garmin nüvi 55 LM

Odeslatod thomas007 » 01.09.15 9:03 (Út)

Podle toho že mapy na netu trasu spočtou jinak tvrdit že navigují líp je dost odvážný. Obzvlášť když už jsem tu psal, že navigace berou navíc parametry který uživatel nikde nevidí. Pominu-li to co už jsem psal, že na netu mapy zpracovává x serverů s nějakým výpočetním výkonem a proti tomu stále srovnáváte malinkou krabičku, která se s těma datama musí vypořádat sama. Po zkušenostech s Garminy napříč Evropou bych je já tedy rozhodně nevyměnil a to ani za mobil s nějakou aplikací (teda asi vyjma Navigoního sw).

Pokud mi trasa nevyhovuje tak si přece přidám průjezdní bod. To je opravdu velký problém. A ať tak nebo tak, navigace Vás nezbavuje povinnosti sledovat značení, byť to někomu příde divné.
Obrázek uživatele
thomas007

Registrace: 26.10.12 9:26 (Pá)

Odeslatod konf14 » 02.09.15 12:07 (St)

thomas007 napsal:Podle toho, že mapy na netu trasu spočtou jinak, tvrdit, že navigují líp je dost odvážný.

Nemyslím. I když toto odvozuji jen z velmi malého vzorku porovnávání. Můžu se jen domnívat, že pokud by nějaký výzkum otestoval 10.000 pokusů vyhledávání trasy, tak to dopadne 80:20 ve prospěch map na netu. Nebo třeba 90:10. Nevím...
Prostě a jednoduše já a Kamo jsme zjistili, že mapy na netu naplánují trasu takovou, jakou bychom chtěli jet. Lepší, logičtější - nevím jak to nazvat. Prostě takovou, jakou by si vybrali všichni co tam tudy jedou a znají i všechny trasy okolo. A nezabývám se tím, jestli to dělá x-serverů nebo malá krabička. Nic víc, nic míň.
Omlouvat nedokonalost můžu u svého dítěte, že v jeho věku Mozart skládal symfonie, Isaac Newton dělal pokusy a Einstein bádal nad bůhví čím, ale ne u malé krabičky, která sice dělá co může, ale dělá to přesto blbě.
Já nejsem a priori zavilým nepřítelem navigací, to bych si nepořizoval už druhou. A nevozil ji skoro pořád sebou - i když jedu třeba jen do sousedního města.
I když jisté zklamání tu je. Ta levnější nenaviguje dokonale - na to jsem si už zvykl. Ale že ta dvakrát dražší naviguje dvakrát hůř, to mne zpočátku zaskočilo. Dneska už mi to je taky fuk. Jezdím málo, jen po ČR a trochu příhraničí, tak to stačí.

thomas007 napsal:Pokud mi trasa nevyhovuje tak si přece přidám průjezdní bod.

Tím se pouze dostanu k pokročilé verzi způsobu pradávného navigování - prostudovat trasu a zakreslit do papírové mapy. Ovšem teď namísto spolujezdce mi bude říkat malá krabička "doleva/doprava".
Ale to se zase točíme okolo možností současné techniky...
Před koupí navigace jsem měl očekávání, že to bude skokové vylepšení kreslení do papírových map (to kreslení do papírových map míním jen jako nadsázku - namísto "kreslení" se dá dosadit slovo "koukání"). Že chytrý přístroj mě zastoupí při koukání a vykouká tu samou trasu, co bych vykoukal já.
Nevykouká, je blbý. Každou jednotlivou trasu po něm musím zkontrolovat, opravit mu chyby a tu cestu ho naučit.

thomas007 napsal:Pokud mi trasa nevyhovuje tak si přece přidám průjezdní bod. To je opravdu velký problém.

To je opravdu velký problém?
Je a není.
Není, když to znáš. Což neplatí pro každého. Spíše bych měl říct, že v začátcích neplatí pro nikoho. Protože prokousat se garmiňáckým ovládáním a nastavením není bezproblémové. O tom ví spousta přispívajících (i pouzečtoucích) na tomto fóru.
Protože kdyby bezproblémové bylo, tak toto fórum neexistuje - nemělo by o čem psát...
konf14

Registrace: 19.07.15 9:21 (Ne)

Odeslatod thomas007 » 02.09.15 13:30 (St)

konf14 napsal: u malé krabičky, která sice dělá co může, ale dělá to přesto blbě.

Jenže ono "blbě" je jen podle pár lidí kteří to místně znají. Možná je třeba brát v potaz to, že navigace zná jen data, která jsou někde zanesená a ne to, že "normálně lidi přece jezděj tudy protože vědi, že je to tudy lepší".

Dám jeden příklad. Pokud na nějaký silnici je leta padesátka a nikdo se to po změně nebude obtěžovat nahlásit na společnosti jako CEDA, HERE co spravujou mapový data atd tak v navigaci bude furt padesátka jako povolená rychlost a i když se místně už jezdí sedmdesát, bude prostě tahle cesta vycházet vzhledem k volbě "kratší čas" hůř než nějaká delší cesta nedaleko. A pak místní budou říkat "no, ta navigace naviguje na .....". Jenže za to ve finále může například místně příslušnej úřad, kterej změnu prostě nenahlásil a nebo nahlásil pozdě.

konf14 napsal:...chytrý přístroj mě zastoupí při koukání a vykouká tu samou trasu, co bych vykoukal já.
Nevykouká, je blbý. Každou jednotlivou trasu po něm musím zkontrolovat, opravit mu chyby a tu cestu ho naučit.

To je ale v podstatě zas věc názoru. Mapový data dneska obsahujou kromě silnic, jejich typů, max.rychlostí nebo náhledů křižovatek (teda toho co uživatel vidí na displeji) eště hromadu dat kolem. Např. nějakou historii danejch cest. Pro přístroj to znamená, že např při nastavení "kratší čas" skoukne nastavení restrikcí v "odbočkách", potom rychlostní data těch cest a pak ty historický data. No a když v těch historickejch datech najde, že se tam kde chtěl vést často tvořej kolony a doba průjezdů je dlouhá (a tim i nižší průměrná rychlost průjezdu) spočte to jinudy. Co je pro uživatele horší? Jet cestou která je podle mapy kratší a teoreticky by teda měla zabrat kratší čas ale zustat tam někde jak tydýt v koloně a nebo jet okolo, delší cestou, ale ve finále prostě kratší časem, kterej na ní strávim? Pro mě je teda lepší druhá možnost a zatim jsem s několikátou navigací Garmin spokojenej. TomToma jsem měl vlastního jednoho a ne, už bych ho nechtěl.

thomas007 napsal:Je a není. Není, když to znáš. Což neplatí pro každého. Spíše bych měl říct, že v začátcích neplatí pro nikoho.

V tom máš asi pravdu. Každej kdo začíná s Garminem musí trochu přečíst a naučit se, protože to neni "spusť a jeď", musiš nejprv určitý věci nastavit/změnit.
Obrázek uživatele
thomas007

Odeslatod Kamo » 03.09.15 14:03 (Čt)

Zdravím chlapi, včera som sa vrátil z trasy Sabinov-Zvolen. Jediné pozitivum, že upozornenie na prekročenie rýchlosti fakt fungovalo (prenosné značenia samozrejme nie všetky) dá sa povedať, že na 90%. Ako je možné, že ma navi posiela na ešte neotvorený úsek diaľnice medzi obcami Nemešany až po Spišský Štvrtok ? Pri výpočte trasy som si myslel, že to už funguje (dávno som tam nešiel), ale ten úsek je ešte len vo výstavbe, pritom sa to stále prechádza cez Levoču a priľahlé obce. Pri ceste tam, keď som išiel na Levoču to navigácia ešte akosi prepočítala na pôvodnú trasu, ale naspäť ma stále posielala na neexistujúcu diaľnicu dokonca aj za tunelom Branisko. Na stránke Navteq (myslím, že robia mapy pre Garmin) tiež už majú zobrazenú túto fiktívnu diaľnicu. Chápem, že Slovensko je pre Garmin a Navteq len akási provincia, ale hovorím o dialnici D1 (jedinej v SK) a nie o cestách 2.tr. Skúšal som v plánovači trás urobiť trasu cez Levoču, ale stále ma z neexistujúcej dialnice hodilo do Levoče a späť na neexistujúcu dialnicu. Neviem či pomôže viac prejazdových bodov (cez obce okolo Levoče) ale algoritmus Garminu a jeho logika výpočtu si žije svojim životom. Ak by niekoho zaujímalo tak obmedzenia mám odfajknuté tieto: obrat do protismeru, špeciálne jazdné pruhy a nespevnené cesty, režim výpočtu: rýchlejší čas, vlastné obmedzenia: žiadne, cesty s mýtom: povoliť, nízkoemisné zóny: povoliť. Ďakujem za rady.
Kamo

Registrace: 30.08.15 15:03 (Ne)

Odeslatod thomas007 » 03.09.15 14:38 (Čt)

Ahoj, pokud měl ten úsek už bejt podle papírů otevřenej, a státní instituce to tak nahlásily tak to v mapách je zanesený. S tím, že se v ČR a SR nedodržujou termíny nic neuděláme. My zas máme otevřenej tunel Blanka, kterej ale ještě bude hezky dlouho zavřenej.

Vloni vlétě jsem v okolí Levoči a Kežmaroku byl a ten úsek už tehdy vypadal tak na měsíc max dva a otevřít. Evidentně se to "nepovedlo"
Obrázek uživatele
thomas007

Odeslatod Rubic » 03.09.15 15:12 (Čt)

Zdravím, na mapě HERE, je D1 v tomto úseku také otevřena, nezbývá nic jiného, než použít více průjezdních bodů. Posílat upozornění Garminu na chybu v mapě tady nemá smysl. Snad to někdy v blízké době stavaři dokončí.
Dlouhodobým nedostatkem Garmina je nefungující stránka v BC - pro hlášení chyby v mapě. Někomu to snad funguje?
Garmin Nuvi 765T, GE v6.3.0.0
Rubic

Registrace: 05.07.09 14:36 (Ne)

Odeslatod thomas007 » 04.09.15 12:17 (Pá)

Ahoj, mě stránka pro map report funguje:
Garmin Map report

Případně jde použít tuto přímo u HERE, čili u zdroje:
HERE Creator
Obrázek uživatele
thomas007

Odeslatod Rubic » 13.09.15 15:53 (Ne)

Díky za informaci, chyba bude u mne.
Garmin Nuvi 765T, GE v6.3.0.0
Rubic

Registrace: 05.07.09 14:36 (Ne)

Odeslatod WolfN » 20.04.16 17:18 (St)

Tak po delší době, snad půl roce, jsem připojil nuvi55LM k PC, spustil se GarminExpress (výborný nástroj k kompletní správě zařízení) a jelikož mám mapy kapku už starší verzi CN2016.10, nabídly se 2017.10, takže jdiu aktualizovat, podpora LifeTime příkladná, díky za ní, takhle to má fungovat, místa v zařízení je už sice jen 500MB a update map a všeho ostatního co se nabídlo tedy FW,hlasy,key atd, má celkem 2.87GB ale počítám že to bude probíhat jako posledně, tedy že se to vše přepíše (aktualizuji přímo do zařízení, do PC nestahuji) a bude to cajk, případně mohu pamět rozšířit micro sd kartou, ceny jsou dnes na velice solidní urovni.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
WolfN

Registrace: 06.06.13 23:10 (Čt)

Předchozí

Zpět na Garmin: GPS přijímače