Garmin nüvi 55 LM

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: Garmin nüvi 55 LM

Odeslatod Rubic » 26.07.15 9:14 (Ne)

Ahoj, zdravím Pat a Mata.
Můj poslední příspěvek nebyl určený Tobě. Byla to odpověď na dotaz mdobrovo . Ale přesto Tě musím pochválit za pěkně graficky zpracované vysvětlení pojmu Přidání bodu k trase určené novým uživatelům. Když si jako první přečtou poslední větu, bude jim snad jasno co tvoříš. Na začátku si zapomněl, že český překlad Návodu k obsluze je psán v Garminovském "hantecu". Věř, že dlouhodobým uživatelům Garminových navigací je takový návod jasný. Jako novici s tím také zápasili a proto si našli tuto pomocnou ruku Patha, za což mu patří velké poděkování.
Garmin Nuvi 765T, GE v6.6.0.0
Rubic

Registrace: 05.07.09 14:36 (Ne)

Odeslatod mdobrovo » 27.07.15 13:27 (Po)

Rubic napsal::arrow: mdobrovo
Ahoj, měl byste mít nastaveno - Rychlejší čas v Režimu výpočtu - str.10 Návodu k obsluze
Východiskem po vnucené objížďce je Přidání bodu k trase - str.5

Díky, rychlejší čas mám nastaveno od začátku, ale i tak to vymýšlí ty krkolomné zkratky (jak jsem psal, vždy blízko cíle). Ano, přidání bodu k trase je řešení, to používám když si plánuji trasu před jízdou a vím třeba o nějaké uzavírce, ale když už jsem v terénu a klasicky někam jedu na čas, nebo je to v místech, kde není moc vhodné zastavovat, tak to je přesně ten případ, kdy by se hodilo, aby navigace provedla ten přepočet trasy aby mě z té situace vyvedla, v praxi to bylo spíš naopak. Uvažoval jsem o tom odškrtnout (povolit) v nastavení ty obraty do protisměru, ale to se zase obávám, aby mě navigace tvrdošíjně nechtěla vést na její původně spočítanou trasu, když je mám zakázané, tak mi to vyhovuje víc, že když se zámerně vydám jinou cestou z důvodu že se vyhýbám nějaké uzavírce, tak si navigace hledá novou cestu místo aby se mě snažila táhnou zpátky když tudy neprojedu. A pokud někde přejedu odbočku, tak se vždy mohu rozhodnout se otočit (když je kde) a navigace se chytne. Ano, ideální asi je zastavit a na navigaci kliknout na objížďka, ale v praxi je to dost nereálné, jsou místa, kde jsou uzavírky tak četné, že bych stavěl každých 500m :(. Samozřejmě, že si poradím, většinou jsem se zeptal místních domorodců a s pomocí ukazatelů či mapy šťastně dorazil, rád bych, aby ta navigace měla na tom úspěchu trochu větší podíl než dosud :) a věřím, že je to o tom vychytat nastavení a naučit se trochu předvídat logiku kterou naviguje. Napadlo mě, jestli v tom vedení na nezpevněné cesty a zkratky nemůže hrát roli i ta funkce MyTrends? Jakože se mi hned s novou navigací podařilo zakufrovat, tak jestli si pak "nedomyslela" že preferuji takové zkratky? Historii mazat nechci, právě abych ji naučil svým návykům a všiml jsem si, že už naviguje lépe, hlavně takové ty několikrát projeté trasy kde dříve váhala. Vtip je v tom, že pokud tam jedu už poněkolikáté, tak to už znám zpaměti a navigaci moc nepotřebuji :).
mdobrovo

Registrace: 20.07.15 10:29 (Po)

Odeslatod Rubic » 27.07.15 14:11 (Po)

No vidíte jak záleží na slovíčku, máme-li se písemně domluvit. Ve vašem dotazu jste psal, že máte nastavenu Rychlejší trasu. Tak jak píšete se chová Garminova navigace, má_li zatrhnuté "Dálnice". Není možné, že jste je měl zatrhnuté, pak jste zatrhnutí smazal a dole neuložil? (Vidím, že máte zvoleny Placené silnice, zřejmě tedy nemáte "Dálniční" známku. V tom případě bývá nejčastější chyba, že uživatel zatrhne také "Dálnice".) Nebál bych se Vynulování a nového nastavení. Přeji Štastnou ruku.
Rubic

Odeslatod mdobrovo » 27.07.15 16:41 (Po)

Dálnice jsem určitě zatržené neměl (vedlo mě to i po rychlostních silnicích, než přišly ty objížďky), na to jsem si dával pozor od začátku (i to pro jistotu kontroloval, když jsem pročítal zdejší diskuze a viděl jak častý je to problém), zakázané jsem měl pouze placené silnice.
Všiml jsem si také jedné věci, když si plánuji trasu v aplikaci BaseCamp, je tam v nastavení profilu aktivity "jízda/trasování" více možností nastavení než v navigaci. Předpokládám ale, že tento profil aktivity se s plánovanou trasou do navigace ale nepřesune, případně si trasa po exportu přepočítá posle nastavení navigace, takže by to vliv snad mít nemělo (?) Jinak mě už nenapadá nic, co by to podivné chování mohlo způsobit.
mdobrovo

Registrace: 20.07.15 10:29 (Po)

Odeslatod Rubic » 27.07.15 20:47 (Po)

U mojí-hodně staré Nuvi 765 se z Base Campu žádné vlastnosti nepřenesou, směrodatný je algoritmus výpočtu Nuvi, takže v BC připravená trasa po přenosu je někdy mírně odlišná, je to potřebné prohlédnout. Ale změna je život. Třeba dnes u nové navigace se vlastnosti nastavené v BC přenesou do konečné úpravy trasy. Vyzkoušejte to.
V BC v levém dolním rohu poklepejte na trasu. Otevře se přehled o trase. Zvolte :
Možnosti trasy,Přizpůsobit možnosti trasy,Režim použití - AUTO, Nastavení tras - Rychlejší čas,Režim nadmořské výšky-standardní,Objížďky typu silnic-Nezpevněné silnice,Objížďky typu položky-trajekty, lanové dráhy, úzské stezky, pruhy pro auta s více pasažéry,trasy výstupu
Zavřít vpravo nahoře - X
Něco v nastavení změňte a uvidíte, jestli to s trasou přenesenou do Nuvi něco udělá.
No pokud si chcete zjednodušit tápání, zavolejte nebo napište o radu do Garmina v Praze.
Rubic

Odeslatod Kamo » 30.08.15 15:40 (Ne)

Zdravím páni, mám nuvi 55lm a potrebujem poradiť. V navigácii navolím trasu, urobím úpravy trasy na mape(prejazd cez zvolené miesta) a dám uložiť pod zvoleným názvom do súboru "uložené". Keď si trasu znovu otvorím, idem cez "Kam viesť" (v pravo kolónky) "Uložené" a po výbere uloženej trasy mám na výber: zvoliť "Spustiť novú trasu" alebo "Pridať k aktívnej trase" dám samozrejme novú trasu. Navigácia prepočíta novú trasu z bodu A do bodu B a všetky moje predchádzajúce úpravy trasy sú fuč. Znovu si musím pracne upravovať zmeny na trase. Existuje nejaký normálny spôsob uloženia zvolenej trasy. Kto by si to chcel vyskúšať, zadávam trasu zo Sabinova do Zvolena cez Čertovicu a po R1 okolo Banskej Bystrice. Navigácia ma posiela cez Donovaly, keď zadám prejazd cez Čertovicu, tak ma nevie nasmerovať cez R1. Skrátka ako sa dá uložiť upravená trasa, keď pri každom zahájení tejto trasy navigácia vykoná výpočet trasy podľa seba a zasa musím trasu korigovať. Prosím o postup: krok za krokom, nakoľko filozofia ovládania tejto navi ma oproti bývalému modelu 250w veľmi neoslovila. Ďakujem.
Kamo

Registrace: 30.08.15 15:03 (Ne)

Odeslatod Rubic » 30.08.15 17:55 (Ne)

Zdravím, už dnes neplatí staré poznání ?
viewtopic.php?f=20&t=2023#p16989
Byl bych rád, abych se mýlil.

Pokud Vám to nejde uložit jako jedna trasa s průjezdním bodem Čertovica, uložte si to jako trasy dvě. (Jdou -li u této jednoduché navigace trasy uložit a později si je zvolit)
Rubic

Odeslatod konf14 » 30.08.15 23:23 (Ne)

Kamo napsal:ako sa dá uložiť upravená trasa

Mám nuvi56 a ovládání musí být stejné s nuvi55, protože mají i společný návod - rozdíl bude zřejmě jen v počtu map.
Obrázek

Raději budu přidávat obrázky, protože český a slovenský popis jednotlivých názvů se bude lišit. Slovenské "ULOŽENÉ" se zřejmě česky označují "OBLÍBENÉ".
Obrázek

A tady začíná základní chyba - zde se ukládají pouze body. Čili že se zde uloží pouze cílový bod trasy.
Obrázek

Trasa se musí vytvořit v "PLÁNOVAČI TRAS".
Obrázek

Tedy nikoli "KAM VÉST/OBLÍBENÉ", ale "APLIKACE/PLÁNOVAČ TRAS"
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Možná nebude stačit jen jeden průjezdní bod. Nezdá se mi, že by se takhle měla objíždět Banská Bystrica...
:|
Obrázek
Nevím kolik se dá nastavit průjezdních bodů, ale dva určitě - takovou trasu už mám.

To samé se dá namísto v navigaci vytvořit v programu BaseCamp. Trasy vytvořené v BaseCampu (a tím pádem uložené v PC) se dají přesunout do navigace a zase naopak, trasy vytvořené v navigaci se dají uložit v počítači.
Obrázek

To byl právě ten důvod (=plánování tras) proč jsem si pořídil "56" namísto nuvi42. Protože obě navigace mne vždycky (a to zdůrazňuji: VŽDYCKY) posílaly po jiné trase než by jel normální člověk.
A tady u té si trasy volím já.

Kamo napsal:Prosím o postup: krok za krokom

Není to sice krok za krokem, ale pokud nebude něco jasné, doplním.
konf14

Registrace: 19.07.15 9:21 (Ne)

Odeslatod Kamo » 31.08.15 8:57 (Po)

Ďakujem konf14, vyskúšal som to a napočítalo mi to trasu v poriadku, len to chcelo prejazdový bod Čertovicu tak, ako si mi poradil. Ten obchvat B. Bystrice po R1 je OK, tak som to aj chcel. Zaujímavé, že napr. naplánovanie trasy v mapách na zoznam.sk sám zvolí túto trasu cez Čertovicu a R1 ale Garmin ani náhodou, tam už treba zadávať prejazdové body. Ešte raz vďaka.
Kamo

Registrace: 30.08.15 15:03 (Ne)

Odeslatod konf14 » 31.08.15 22:59 (Po)

Kamo napsal:Zaujímavé, že napr. naplánovanie trasy v mapách na zoznam.sk sám zvolí túto trasu cez Čertovicu a R1 ale Garmin ani náhodou.

A já zase děkuji za souhlasný názor spřízněné duše. Konečně jeden, který se odváží říci, že Zoznam (či Seznam u nás) naviguje lépe než navigace Garmin. Do mne se ostatní navážejí, jak si dovoluji dehonestovat světoznámou značku...
:D

A abych byl úplně konkrétní: po zkušenostech s dvěma přístroji si dovolím tvrdit, že ze všech navigací je nejschopnější papírová mapa...
:D

Ovšem s papírovou mapou zase není taková sranda. Nedávno jsem si nainstaloval hlas Zuzana a to byste nevěřili, co z ní občas vypadnou za skvosty. Jako jsem dřív raději jezdil s vypnutým hlasem (aby mi nekecal do řízení), tak teď si ji schválně pouštím jen z dlouhé chvíle. Doporučuji, funguje i v zahraničí - před pár dny jsem byl v Polsku. A slyšel "Odbočte do ulice ulica państvova". U nás zase slyším "dé er horákové", "pět května"...
V Sabinově bych zaslechl "... doprava na devět mája"...

Aby nedošlo k mýlce a zase se do mne nikdo netrefoval: já ten hlas vůbec nehaním, líbí se mi a nechám ho tam. Je mi jasné, že v současné době je to vrchol možností a nebudu ho srovnávat s Holly nebo HAL 9000.
konf14

Registrace: 19.07.15 9:21 (Ne)

PředchozíDalší

Zpět na Garmin: GPS přijímače