Životnost baterií

Vše co se týká železa značky Garmin.

Životnost baterií

Odeslatod makino » 27.03.08 23:32 (Čt)

Zdravím všechny.

Jsem majitelem navigace (Nuvi 200) teprve krátce a nikde jsem se zatím nedozvěděl, jaká je zhruba počítána životnost baterie. Nemyslím tím výdrž navigace odpojené od sítě nebo od autozapalovače, ale za jak dlouho ji prostě nevyužiju na turismus. Je mi jasné, že bude záležet na mnoha faktorech, jako je tomu u každé nabíjecí baterie - hodiny v provozu, správné nabíjení atd. Uvádí to vůbec někde výrobci?

Děkuju za případné odpovědi.
makino

Registrace: 26.03.08 21:15 (St)

Re: Životnost baterií

Odeslatod Path » 28.03.08 9:46 (Pá)

Za jak dlouho ji nevyužijete? Otázce moc nerozumím, ale co se týká vestavěných akumulátorů, tak ty jsou typu lithium-ion. Gamin neuvádí kapacity, ale u nových přístrojů by se měla pohybovat kolem 1300 mAh (není pravidlem). Životnost baterie je počítána na pět let nebo 500 nabíjecích cyklů. Počítejte s tím, že kapacita každým rokem degraduje o cca 20 %.

Na odběr má vliv několik faktorů a proto nelze jednoznačně určit (ani změřit), jak dlouho vám baterie na jedno nabití vydrží. Na odběru se nejvíce podílejí GPS přijímač, displej, zátěž procesoru, teplota prostředí a samozřejmě čtení dat z paměti typu Flash.

Například čím je detailnější mapa, tím je potřebný vyšší výpočetní výkon a s tím logicky souvisí odběr. Například mapy typu NT jsou dekomprimovány online a to se opět projeví na výkonu i spotřebě.

Pokud plánujete používat nuvi jako chodec nebo přímo pro geocaching, pak by bylo vhodnější poohlédnout se po nějakém outdoorovém modelu. Na občasné využití při bloudění po cizích městech si ale s nuvi vystačíte.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod makino » 28.03.08 18:26 (Pá)

Děkuji za odpověď, která mi bohatě stačí.

Mou otázku jsem myslel přesně tak, že mi je jasné, že batterie ztrácí svou kapacit, až se přiblíží k nule a tím pádem ji nevyužiju na turismu, ale pouze v autě s napájením. Navigaci budu využívat tak půl na půl auto/turistika, ale ne zase tak často, abych si musel na turistiku kupovat navigaci speciální. Spíš jsem to myslel tak, že když už jsem si ji koupil na to občasné bloudění ve městě, tak ji využiju na výletech do přírody a na letní dovolenou, kterou většinou trávím na horách.

Ještě jednou díky.
makino

Registrace: 26.03.08 21:15 (St)

Odeslatod hurkar » 03.04.08 9:36 (Čt)

Mám Nuvi 350 teraz v lete bude mať druhý rok. Použínam ho jak v aute tak na bicykli a aj ako chodec. V aute baterku neriešim na bicykli som tohto roku bol zatiaľ raz, ale ako peší turista chodím na prechádzky cca 3-4 hodiny a baterka mi "padne" na 50% kapacity. Na tento výkon má asi vplyv aj to že ako turista iba meriam prejdenú vzdialenosť (zatiaľ nerobím geocaching). Samozrejme že jas mám na minimum. Taktiež som ho mal na služobke v Londýne a zabudol som nabíjačku. Vydržal mi od Piatka rána do pondelka rána. Bez nabíjačky som bol nútený na "núdzový režim" ale stačilo to na zistenie polohy, zadanie bodov záujmu, zmeranie letovej výšky a rýchlosti letu lietadla (v druhom sedadle od okna Obrázek)... V aute mi vydrží cca 3-4 hodiny kde jas pridávam na cca 30-40%. Tým som chcel povedať, že moja batéria asi prežije technický pokrok a skôr ako výmenu batérie budem riešiť nový prístroj z dôvodu technickej podpory výrobku a celkového vývoja na poli navigácií. Pozri sa napríklad na trh s mobilmi ...
Obrázek uživatele
hurkar

Registrace: 28.03.08 16:22 (Pá)

Zpět na Garmin: GPS přijímače