Podivná logika navigace

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: Podivná logika navigace

Odeslatod Karel » 16.10.11 19:50 (Ne)

Právě pročítám různá diskusní fóra z USA a našel jsem zajímavý příspěvek, který napsal technik od záchranky. Dostal navigaci Garmin, ale musel se vrátit k tištěným mapám, z důvodu neschopnosti dostat se s Garminem spolehlivě a včas na místo určení.
Po dotazech na mnoha fórech a neúspěšných pokusech nakonec zjistil řešení. Uvádí, že navigace ho prý nyní VŽDY dovede spolehlivě, za každé situce a nejlepší cestou k cíli. Řešení je prý v nastavení profilu vozidla. Výslovně to neuvádí, ale je zřejmé, že se jedná o EcoRoute.

Má se prý nastavit spotřeba paliva pro město 15 MPG a pro dálnici 40 MPG. To by odpovídalo 15,68 l/100 km a 5.88 l/100 km. Nezáleží a zadané ceně paliva, ale je prý třeba zadat uvedený rozdíl ve spotřebě. Prý pak navigace skutečně a za všech okolností vede tou nejlepší cestou. Má se navolit režim Méně paliva a Rychlejší čas. Ta volba režimu je napsaná trochu zmateně (obojí nelze nastavit), ale někteří diskutující prý při režimu Méně paliva nepozorovali změnu, jiní pozorovali lepší chování navigace při režimu Rychlejší čas.

Tak jsem tedy přestavil profil vozidla - a uvidíme.
Karel

Registrace: 11.10.11 6:59 (Út)

Odeslatod borsky » 17.10.11 0:29 (Po)

To je zajímavé, tohle jsem zkoušel také, ale skončil jsem u profilu 6 a12 litrů na 100 km a pak jsem se vrátil k něčemu realističtějšímu. Zjistil jsem totiž, že algoritmus routování je nestabilní v tom smyslu, že navigace se na té samé křižovatce při tom samém cílovém bodu rozhodne různě podle toho, kde je počáteční bod cesty. Nějaká optimalizace profilu pak nemá smysl. Skončil jsem tak, že režimy nejkratší čas a nejmenší spotřeba přepínám podle situace. Nejkratší čas používám na delších cestách, na pojížďky po městě používám nejmenší spotřebu. Ale stoprocentně spolehlivé aní ani jedno.
borsky

Registrace: 26.07.11 20:18 (Út)

Odeslatod eidz » 17.10.11 6:48 (Po)

S profilem si lze pohrát, tak uvidíme...
Já používám routování na dotaz - z tří variant si pak vyberu tu, co je nejblíž realitě. Zatím to u mě vychází, že nejkratší čas dává nejlepší výsledky, občas doplněno méně paliva. Na nejkratší vzdálenost snad ani nejezdím...
Uvidím, co nastane, když změním hodnoty profilu.
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
Obrázek uživatele
eidz

Registrace: 11.08.09 14:48 (Út)

Odeslatod Garmin OC Letňany » 17.10.11 9:33 (Po)

Mě se moc líbí software nových modelů (nuvi 34xx) kdy to dá na výběr třeba i 4 různé trasy které ukáže na mapě včetně vzdálenosti,spotřeby,času a já si pak mohu rychle vybrat tu optimální. Škoda, že to Garmin nepustí do stávajících modelů.
Standa Bureš - vedoucí prodejny
letnany@garmin.cz
Facebook
Obrázek uživatele
Garmin OC Letňany
VIP

Registrace: 28.07.10 14:52 (St)

Odeslatod eidz » 18.10.11 6:15 (Út)

Nevím, jak to vypadá na 34xx, ale na 37xx, pokud je v nastavení volba "na dotaz", tak se po stisku JET objeví mapa a člověk si šipkami vybere druh trasy (nejkratší čas, nejkratší vzdálenost, méně paliva). V mapě se to přepíná a každá trasa má jinou barvu, vidět je jen ta barva, co odpovídá typu trasy.
Garmin nüvi 3790T - minulost
Garmin nüvi 765T - minulost
Obrázek uživatele
eidz

Registrace: 11.08.09 14:48 (Út)

Odeslatod Karel » 19.10.11 7:14 (St)

Ještě jeden postřeh z amerického fóra + můj vlastní:
Uživatel jede z určitého místa do cíle a jeho následující cesta vede zpět do místa, ze kterého původně vyjel. Garmin ho ale vede jinou trasou.
Trasa do cíle začíná na venkovské silnici a vede také po venkovských silnicích (rural highway). Pouze poslední úsek vede po tzv. mezistátní silnici (interstate).
Trasa zpět vede převážně po interstate silnici.
Jinými slovy, trasa vede převážně po takovém typu silnice, na kterém začíná.

Já jsem udělal takovou to zkušenost:
Denně jezdím do práce stejnou trasou, které začíná na boční vedlejší komunikaci (kterou však Garmin považuje za prodloužení silnice 3.třídy a nehlásí zde odbočení) a končí ve městě na větší zpevněné parkovací ploše, kde cesta v mapě končí jako krátká slepá odbočka.
Trasa zpět je naprosto shodná. Navolen je režim „Kratší čas“.
Pokud však navolím režim „Méně paliva“ je trasa tam opět naprosto stejná, ale trasa zpět vede asi po 800 metrech zkratkou po jiné zpevněné parkovací ploše, po jejímž okraji je v mapě vyznačena místní komunikace a ze které na zmíněnou silnici 3.třídy vede krátký úsek vyznačený žlutou barvou jako má silnice. Je zde tedy velká podobnost s místem, ze kterého vyjíždím zpět domů.

Ptám se, stejně jako americký uživatel, zda pozorujete, že by vás navigace vedla převážně po takovém typu silnice, na kterém vaše cesta začíná. Domnívám se, že se nejspíše jedná jen o náhodu, ale jistá shoda tu je.
Karel

Odeslatod Romstar » 19.10.11 7:53 (St)

Zdravím, pokud zatrhnete Obraty do protisměru tak se někdy stává, že přijedete jednou trasou do cíle a z cíle domů zase jinou. S touto objížďkou se gps často vyhýbá odbočení doleva.
Obrázek uživatele
Romstar

Registrace: 30.08.08 15:54 (So)

Odeslatod Karel » 19.10.11 9:57 (St)

Romstar napsal:Zdravím, pokud zatrhnete Obraty do protisměru tak se někdy stává, že přijedete jednou trasou do cíle a z cíle domů zase jinou. S touto objížďkou se gps často vyhýbá odbočení doleva.

Díky za upozornění.
Již dříve byla někde na tomto fóru o této vlastnosti zmínka. Pokud jde o mne, mám z toho důvodu zatržení zrušeno. V mém případě, který výše popisuji jsou na cestě zpět všechny odbočky vlevo.
Slyšel jsem i o tom, že zatržené Pruhy pro vozidna s více pasažery mohou také způsobovat někde potíže. Ty pruhy (carpool lanes nebo HOV lanes) nejsou jen v USA, ale jsou zaváděny i v UK, takže by se daný typ čáry mohl vyskytovat i v mapových podkladech pro Evropu. V ČR to snad nehrozí, ale pro jistotu mám zaškrtnuté jen cesty s nezpevněným povrchem.
Karel

Odeslatod Romstar » 19.10.11 10:25 (St)

To jsem také zkoušel, ale potom navigace při sjetí z cesty tvrdohlavě nutí původní cestu a to mi nevyhovuje. Mám raději, když přepočítá jednou na původní trasu a potom tu mnou zamýšlenou.
Obrázek uživatele
Romstar

Registrace: 30.08.08 15:54 (So)

Odeslatod zdzd » 24.01.12 16:21 (Út)

borsky napsal:Tyhle problémy s odbočkami se vyskytují hlavně na mapách z Picodasu. Na mapě City Navigator je odbočka v Táboře i ta ve Chvojenci samozřejmě hlášená. Hlášení polních cest na mapě Atlas Czech, to je kapitola sama pro sebe. Těch se vyskytují spousty, a to i v místech, kde silnice ani nezatáčí a dokonce ani žádná cesta neodbočuje. Obávám se, že tohle v dohledné době nikdo neopraví. Proto jezdím raději podle City Navigatoru, i když na pohled se mi Atlas Czech líbí víc.

Naprostý souhlas Atlas Czech jsem z navigace vyřadil. Má podstatně více problémů, než City Navigator, byť ten je pro celou Evropu.

CN mne maximálně protáhne vesnicí někde za humny, když usoudí, že tudy je to kratší a neví podrobnosti o rozdílnosti v kvalitě povrchu. Atlasu prdí na všechno a tahá člověka přes hory, přes doly...
zdzd

Registrace: 03.09.09 9:32 (Čt)

Předchozí

Zpět na Garmin: GPS přijímače