Podivná logika navigace

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: Podivná logika navigace

Odeslatod borsky » 12.10.11 21:17 (St)

V těch Sudoměřicích to opravdu vypadá jako chyba mapy Atlas Czech. Ze silnice 137 nejde zahnout doleva přímo k poště. Jestli to je ve skutečnosti možné, mělo by se to nahlásit Picodasu jako chyba. City Navigator tam doleva klidně odbočí, ten zase pro změnu nezná tu cestu šikmo přes louku.
borsky

Registrace: 26.07.11 20:18 (Út)

Odeslatod Karel » 13.10.11 8:00 (Čt)

Rubic napsal:-->Karel
Prohlédl jsem si v MS manévr z prvního obrázku v Táboře, když stojíš před rozhodnutím zda vpravo nebo vlevo, je to jasné, vpravo nesmíš,tam bys vjel do protisměru. Můžeš tam pokračovat pouze vlevo, není tedy potřebné na to upozorňovat; ......

Teď si asi trochu nerozumíme v tom, že vpravo nesmím. V bodě, vyznačeném na obrázku se právě musím rozhodnout, zda pojedu pravo (směr Budějovice) nebo vlevo (směr Praha). Ve špičce je zde velmi rušný provoz + chodci a na studování mapy není mnoho času. Kdo to tu zná, ví o čem mluvím - viz obrázek.
Ale to jen tak na okraj diskuse.
Chápu navigaci jen jako pomůcku a vím, že i ze špatného směru se dá po pár kilometrech něke vrátit a dojet do cíle.
Jen mám obavu z toho, jak se může Garmin chovat při mé občasné cestě do Prahy, vedoucí pod Barndovským mostem, Jižní spojkou atd..
Má někdo zkušenost s tím, jak se chová Garmin ve složitých křižovatkách ve velkých městech ?
Je zde grafika mapových podkladů zpracovaná precisněji a je zde navádění lepší ?
Nemáte oprávnění prohlížet přílohy.
Karel

Registrace: 11.10.11 6:59 (Út)

Odeslatod Romstar » 13.10.11 8:12 (Čt)

Zdravím, mám najeto s Garminem více jak 100 000km a nikdy jsem se nesetkal s tím, že bych nevěděl kam jet.
Někdy je křižovatka složitá, ale kontrastní mapa mi pomáhá k tomu, že vidím přesně kam vede vypočtená trasa, i když zrovna Šmirda mlčí.
Myslím, že je vše otázka zvyku a kdo jezdil s jinou značkou gps je na tom hůře, protože má zažité jiné prostředí a vlastnosti navigace.
Za nějakou dobu si zvyknete a potom také naleznete i výhody které možná momentálně nevidíte. :-)
Obrázek uživatele
Romstar

Registrace: 30.08.08 15:54 (So)

Odeslatod Karel » 13.10.11 8:40 (Čt)

borsky napsal:V těch Sudoměřicích to opravdu vypadá jako chyba mapy Atlas Czech. Ze silnice 137 nejde zahnout doleva přímo k poště. Jestli to je ve skutečnosti možné, mělo by se to nahlásit Picodasu jako chyba. City Navigator tam doleva klidně odbočí, ten zase pro změnu nezná tu cestu šikmo přes louku.

Ano, Pikodasu jsem to již nahlásil.
Jen v této obci jsem totiž po krátké projížďce našel 3 chyby, místo, kde se navigace zcela zmate a kde jsem až ve velkém zvětšení v MapSource našel jinak nepostřehnutelné přerušení komunikace. které ale na jiných mapách, třeba TOPO není. (Je to opět na příjezdu k poště ale z opačného směru - myslím ze silnice č. 135)

Je zde ale ještě jedna závada, se kterou se u Pikodasu prý ještě nestkali:
Pokud chcete dojet ke zmíněné poště ve směru ze souběžné severnější ulice (tedy v opačném směru než do které Vás to vede k onomu chdníku), navigace ukáže správně šipku doleva na silnici 137 a zavelí "odbočte doleva a po 60 metrech odbočte doleva" To je správně. Jakmile však dojedete na okraj silnice ukáže šipku doprava a zavelí "odbočte doprava a po 200 m odbočte doprava" . Tímto způsobem Vás zavede po vnitřních komunikacích zpět na stejné místo, znovu ukáže a dá správný příkaz a znovu ho změní a takto to probíhá v nekončících cyklech.

Nechci zde unavovat nářky nad problémy v malé obci. Zde zastavím, zeptám se a třeba dojdu pěšky.
Karel

Odeslatod borsky » 13.10.11 12:35 (Čt)

Divím se, že se v Picodasu diví. Každý, kdo trochu přičichl k programování, se setkal s jevem, že chyba na jednom místě programu způsobí chybné chování i jinde. Tady se klidně vsadím, že to jsou dva projevy jedné a té samé chyby v mapě, se kterou si navigační algoritmus nedokáže poradit. V každém případě díky, že jste sem dal detailní popis té chyby, mohl by to být argument v některých debatách, které na fóru proběhly.

Co se týče použitelnosti navigace obecně, myslím, že se nemusíte bát. Sám jsem také v postavení nováčka, navigaci mám 3 měsíce a zkouším ji za různých podmínek, z velké části právě v Praze. Mám s ní najeto přes 5 tisíc km a do vážných problémů jsem se s ní nedostal. Samozřejmě, občas se nějaká chyba vyskytne, je třeba používat také vlastní rozum. Navigace se neurazí, když její radu ignorujete a trasu přepočítá podle aktuální situace.
borsky

Odeslatod Rubic » 14.10.11 18:38 (Pá)

--> Karel
Dobrý večer,
to s tím červeným bodem, to byl pokus o žert? Já když sedám za volant, tak obyčejně vím, jestli pojedu směr Praha nebo směr České Budějovice. I použití navigace Vás nezbavuje povinnosti sledovat dopravní značení. Navíc mrknutí na navigaci - na zvýrazněnou trasu nevyvolává žádné pochyby o tom, kam jet.
708.jpg

Stojím v červeném bodě.
Nemáte oprávnění prohlížet přílohy.
Garmin Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.5.0.0
Rubic

Registrace: 05.07.09 14:36 (Ne)

Odeslatod Karel » 14.10.11 20:57 (Pá)

Rubic napsal:--> Karel
Dobrý večer,
to s tím červeným bodem, to byl pokus o žert? Já když sedám za volant, tak obyčejně vím, jestli pojedu směr Praha nebo směr České Budějovice. ..

Pokud pojedu třeba do Benešova, tak vím, že pojedu směrem na Prahu, ale pojedu-li do Tábora, např. do ulice Politických vězňů, tak už to pro každého tak jasné být nemusí, pokud vůbec neví, kde ta ulice je.
S tou odpovědností máte samozřejmě pravdu. Takový hlupák zase nejsem. Jezdím přes 30 let bez nehody a dokážu dojet i bez navigace. Na druhou stranu, když si něco takového koupím, očekávám, že to bude dělat to, co by to dělat mělo, a že to především na křižovatce řekne kam odbočit.
Tato debata je mimo jiné i o tom, proč právě na křižovatce navigace mlčí a v zatáčce, ze které vede jen polní cesta to hlásí odbočení.
Jinde na tomto fóru najdete třeba poznatek jednoho pána o tom, že někde nechce navigace navádět při výjezdu na silnici směrem doleva, pokud je zapnuto vyhýbání se obratům do protisměru. On určitě ví, že chce a může jet doleva a také tam pojede. Na amerických fórech se například objevují poznatky o tom, že zapnuté vyhýbání se pruhům pro vozidla s více pasažery způsobuje zcela nečekané potíže v místech, kde tento jízdní pruh vůbec není apod.
Není to tedy o tom, že nevím, jak se na silnici chovat, ale o tom, jaké jsou mapové podklady a jak je dokáže nebo nedokáže routovací algoritmus zpracovat a interpretovat.
Karel

Odeslatod Rubic » 14.10.11 21:50 (Pá)

Nechci Vás zlobit, naopak děkuji, že jste nahlásil chybu v Sudoměřicích, kdyby to udělal každý ve svém okolí, brzy bychom měli mapy na dobré úrovni. Chyby které jsem hlásil byly asi po roce odstraněny. Chvíli to trvá, ale díky tvůrcům patří.
Rubic

Odeslatod borsky » 16.10.11 1:17 (Ne)

Karel:
Máte samozřejmě pravdu, navigace by odbočení na křižovatce měla hlásit. V Praze je pro mě důležitý údaj o vzdálenosti, která zbývá k odbočce, abych se včas zařadil do správného pruhu. Naštěstí takové chyby, na jakou jste narazil v Táboře, snad nejsou příliš časté. Pokud odbočka na křižovatce Y není hlášená, ale jedete po hlavní nebo odbočujete doprava, příliš o nic nejde. Zatím jsem narazil na jediný případ, kdy je chybějící hláška opravdu nepříjemná.

Screenshot mapy.cz:
Obrázek
Na silnici 35 bývá hustý provoz, silnice 3053 je schovaná pod horizontem a odbočka na ni vypadá jako příjezd k domu. Na displeji při hrubém rozlišení to navíc vypadá jako obyčejná křižovatka. A ani dopravní značení není právě jasné. Když tam jedete poprvé, příliš komfortně se necítíte.

Tyhle problémy s odbočkami se vyskytují hlavně na mapách z Picodasu. Na mapě City Navigator je odbočka v Táboře i ta ve Chvojenci samozřejmě hlášená. Hlášení polních cest na mapě Atlas Czech, to je kapitola sama pro sebe. Těch se vyskytují spousty, a to i v místech, kde silnice ani nezatáčí a dokonce ani žádná cesta neodbočuje. Obávám se, že tohle v dohledné době nikdo neopraví. Proto jezdím raději podle City Navigatoru, i když na pohled se mi Atlas Czech líbí víc.
Naposledy editoval borsky dne 16.10.11 10:47 (Ne). Počet editací: 1x.
borsky

Odeslatod Rubic » 16.10.11 9:13 (Ne)

Zdravím,
Navíc v místě výjezdu od čerpací stanice na silnici č.35 je chyba v mapě Atlas Czech 2011. Pokud jedete od Holic s jednoduchým znakem vozidla - šipka - otočí se do protisměru. Při použití znaku vozidla objemnějšího, otáčí se v tomto místě celá mapa.
Rubic

PředchozíDalší

Zpět na Garmin: GPS přijímače