Automatický přepočet trasy - jak vypnout?

Vše co se týká železa značky Garmin.

Automatický přepočet trasy - jak vypnout?

Odeslatod nuvi_joe » 12.06.11 7:36 (Ne)

13.6.09 jsem v tomto vlákně viewtopic.php?f=19&t=526#p5075 navrhoval založení "Klubu nepřátel automaticého přepočítávání trasy".
Jeden z fandů Garmina mě tehdá setřel, co si to dovoluji, ať raději navigaci nepoužívám...
Toto téma je pro mne aktuální i po dvou letech - jakmile se z navigace ozve "Přepočítávám!" mohu si být jist, že poznám místa v krajině, která jsem původně vidět nechtěl. A hlavně: projedu se po obecních cestách, nikoliv po trase na silnicích první třídy, kterou jsem doma vytýčil.

Prosím, přišel někdo na to, jak tuto přepočítávací mánii vypnout? V mém případě se jedná o Nüvi 250W.
nuvi_joe

Registrace: 06.06.09 20:46 (So)

Re: Automatický přepočet trasy - jak vypnout?

Odeslatod Path » 13.06.11 13:38 (Po)

Přepočet trasy deaktivovat nelze. V podstatě není ani důvod, protože navigace "od křižovatky ke křižovatce" je hlavním smyslem navigačního přístroje. Chápu to tak, že byste potřeboval vykreslit grafickou linii do mapy a zobrazit ji na displeji, ale to Garminní navigace neumí. Existovalo by řešení v podobě trasy TravelGuide, kterou zvládá komerční program GPI Creator, jen není úplně jednoduché body trasy definovat - musel byste si napsat nějaký konvertor mezi formátem gpx a xml. Navíc byl TravelGuide plně funkční pouze u modelu nuvi 760.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod nuvi_joe » 13.06.11 16:40 (Po)

Pokusím se přepočtovou kauzu lépe vysvětlit:
Sestavím trasu z A do B. Cestou chci projet přes průjezdní body P1, P2, P3 atd. Všechny jsou na silnicích první třídy a nejsou vzdáleny od linie trasy z A do B. Navigace sestaví trasu. Zkontroluji - vše v pořádku. Na začátku jízdy jsem nucen pro překážku sjet z původní trasy. Zazní "Přepočítávám!".
V dobré víře, že se změní jen krátký úsek do přístího průjezdního bodu nebo do cíle, pokračuji v jízdě po změněné trase.
Navigace ale změnila trasu i na jiných místech! Stane se to v případě, že zhruba souběžně s hlavní silnicí do dalšího průjezdního bodu, nebo do cíle vede i komunikace "nižšího řádu" která se ale zdá výpočetnímu algoritmu "výhodnější". Jedu-li podle pokynů, ocitnu se na vesnických silničkách. Když nerespektuji tento příkaz a jedu (po paměti) dál po původně naplánované trase, jsem opakovaně (!) upomínán k návratu na trasu, kterou přepočítala navigace. Nezbývá nic jiného, než zastavit a přeplánovat tento úsek...

Příslušná zatržítka jsou v pořádku: Navigace - Rychlejší čas a Objížďky - Nezpevněné silnice. Při plánování trasy jsou tato nastavení respektována - trasa je v pořádku. Ale po "Přepočítávám!" to už neplatí, jsou upřednostněny o něco málo kratší trasy i za cenu (velmi) pomalé jízdy.
Tato záměna tras nastává jen u silnic první a nižší třídy. Z dálnic a silnic pro motorová vozidla se trasa po přepočtu neodchýlí.

Omlouvám se, méně slovy jsem to nedokázal popsat.
nuvi_joe

Odeslatod Path » 13.06.11 23:34 (Po)

Takto by se měla navigace chovat, pokud zvolíte "Objížďku". Dělá vám to na všech typech map nebo na nějaké konkrétní? O jaký typ přístroje se jedná?
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod nuvi_joe » 14.06.11 8:35 (Út)

Podle mého pozorování, nemají použité mapy ani verze firmware vliv na popisované chování navigace. Nemám LifeTime a můj "výběr" map je velice chudý, mám jen ty, které byly gratis k navigaci Nüvi 250W: CNEU 2010.2, ATLAS CZ 8.1. Firmware jsem inovoval několikrát a nyní mám ver. 6.40.
Nevedu záznam o jízdách a tak nemohu posloužit podrobnostmi. Nejen popisované, ale i další podivnosti v chování navigace jsem se snažil řešit s tehdejším prodejcem a zástupcem Garminu - firmou Picodas. Odpovídal mi RNDr. Jiří Černý, ředitel společnosti. No, jak to bývá - skončilo to patem... (rok 2009).

Poznámka k firmware: mám typ 250W, ale obsahuje hw verze 255W (Part Number 0827). Další upgrade je k dispozici, ale nepoužil jsem je, protože u něj Garmin deklaruje jen inovace funkcí, které v mé navigaci nejsou.
nuvi_joe

Odeslatod Path » 15.06.11 13:41 (St)

Ok
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Monoid » 15.06.11 18:33 (St)

Path napsal:Přepočet trasy deaktivovat nelze. V podstatě není ani důvod, protože navigace "od křižovatky ke křižovatce" je hlavním smyslem navigačního přístroje.

Stejne jako zakladatel vlakna nechapu, proc neni mozne vypnout automaticke prepocitavani trasy. Starsi automobilove GPS od Garmina (z doby pred nuvi) volbu vypnuti prepocitavani mely. Stejne tak ji ma Garmin Mobile XT nebo ji mely bezne turisticke Garmini navigace (u novejsich Colorado, Oregon, Dakota nevim). Dokonce jde nastavit prepocitani na dotaz. Podle situace se mohu rozhodnout, zda cestu prepocitat nebo nechat puvodni.

Moje teorie je, ze Garmin moznost zablokovani prepocitani nebo dotaz navigace, zda prepocitat zrusil z bezpecnostnich a pravnich duvodu. Aby jej nikdo nemohl zalovat, ze se vyboural protoze odpovidal na dotaz navigace, zda prepocitat nebo ne....

Osobne mam GMXT nastavene, tak aby automaticky neprepocitavalo. Kdyz minu odbocku, tak se bud vratim (treba i za cenu riskantnejsiho manevru) nebo kdyz na mape vidim, ze se cesty za chvili opet spoji, tak pokracuji po stavajici a mirim k naplanovane.

Pri automatickem prepocitavani se mi nekolikrat stalo, ze me pak navigace hnala neuveritelnymi koncinami a prejeti odbocky o 50 m (na normalni silnici, ne dalnici) znamenalo prodlouzeni cesty o desitky kilometru.
Monoid

Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Odeslatod nuvi_joe » 15.06.11 21:21 (St)

Doplnění: některé navigace nejmenovaných firem mají možnost předdefinovat odpověď na dotaz "Přepočítat?". Takže řidič nemusí za jízdy nikam sahat...
Nevěřím, že u Garminu zakázali přepočet z pouhého alibismu - vždyť aktivace "Objížďka" je na úvodní obrazovce a pro její použití se musí během jízdy opustit projekce mapy (dvakrát kliknutí!).
Konec konců má navigace možnost zakázat veškeré manipulace, pokud se vozidlo pohybuje.

P.S.
Beru to tak, že programátoři dostali od managorů befel: udělejte cenovou řadu navigací tím, že u levných vypustíte některé funkce. Že zrovna zrušili ovládání přepočtu je stejná pitomost jako možnost definovat u některých modelů navigací jeden jediný (!) průjezdní bod. A to prosím v roce 2011...
nuvi_joe

Odeslatod Path » 16.06.11 12:16 (Čt)

Souhlasím, je to šlendrián. Když se oprostím od funkcionality objížděk a přepočtů na dotaz, rozhodně by se navigace neměla chovat tak, že po nuceném sjetí z trasy, přepočítá novou trasu na základě jiných preferencí, než má standardně přednastaveno. Jediný případ, kdy to lze akceptovat jsou dopravní komplikace, ale samozřejmě za předpokladu, že uživatel povolil navigaci tyto informace do optimalizace trasy zahrnout.

Zarážející je, že se téměř každý model chová při přepočtu trochu jinak. O verzích firmware nemluvě. Jestli je nějakým algoritmus optimalizace pro modely se slabším HW zjednodušen, nemám tušení a Garmin to nikdy publikovat nebude, ale rozhodně by logika trasování měla být zachována. Pochyby o systémovém přístupu v samotné kuchyni vývojového týmu jsou namístě.

Garmin za nemalé peníze prodává licence na jejich vlastní produkt Content Toolkit, přesto tento produkt není plně podporován žádnou současnou řadou určenou pro automobilovou navigaci. Jak je to možné? V této společnosti interní komunikace zkrátka nefunguje. Každému doporučuji reportovat chyby nebo nedostatky a zahlcovat je co nejvíce. Jednou se už musí chytnout za nos.

Kdo ví, jak užitečné bude do budoucna nedávné sloučení s Navigonem, já jen doufám, že němečtí vývojáři budou mít pozitivní vliv na Garminní developery a přinese to nový vítr do plachet.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Monoid » 16.06.11 14:37 (Čt)

nuvi_joe napsal:Doplnění: některé navigace nejmenovaných firem mají možnost předdefinovat odpověď na dotaz "Přepočítat?". Takže řidič nemusí za jízdy nikam sahat...
Nevěřím, že u Garminu zakázali přepočet z pouhého alibismu...

U starsich Garrminu to bylo stejne. Clovek si mohl vybrat mezi tremi moznostmi: automaticky prepocet, zadny prepocet a dotaz GPS, zda prepocitat nebo ne (pak se bud prepocitalo nebo ne, podle volby uzivatele. A pokud uzivatel neodpovedel, tak se myslim neprepocitalo.).

Pokud si to dobre pamatuji, tak u StreetPilotu pokud si clovek zvolil 'prepocitat na dotaz', tak se objevilo varovani, ze tato volba muze byt nebezpecna a ze muze ohrozit bezpecnost provozu.

Z toho bych vyvozoval, ze vynechani teto moznosti je nejspise alibizmus Garminu. Pokud vim, neni tato moznost v zadnem modelu rady nuvi. Takze hypoteza, ze vynechani teto funkcnosti souvisi s orezanim vlastnosti nizsich modelu, mi nesedi. Vlastnost nemaji ani nejvyssi modely.
Monoid

Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Další

Zpět na Garmin: GPS přijímače