Garmin Montana poprvé v ruce

Vše co se týká železa značky Garmin.

Garmin Montana poprvé v ruce

Odeslatod Path » 20.05.11 1:58 (Pá)

Poznámka: Níže uvedený text byl napsán před oficiálním uvedení Montany. Testovací vzorek obsahoval beta verzi firmware a některé funkce se nemusí shodovat s oficiální verzí.

V rámci akce Garmin GPS Experience Event Austria, která se konala ve dnech 5 - 7. 5. 2011 v tyrolském Söldenu, měl Evropský Garmin novinářům představit mimo jiné i nový a dlouho očekávaný outdoorový model Garmin Montana. Bohužel, na poslední chvíli byl oficiální termín oznámení tohoto produktu odložen a všichni novináři se museli spokojit pouze se základní prezentací Montany, která neobsahovala podrobnější technické údaje.

Obrázek Obrázek Obrázek

V rámci stručné prezentace byly o Montaně uvedeny pouze základní informace:

Obrázek Obrázek

• 5 Mpx fotoaparát s autofokusem (pouze Montana 65x)
  • otočný displej
  • plná podpora uličních včetně námořních G2
  • dvě varianty napájení: 3xAA nebo 1xAKU li-ion (2000 mAh)
  • upravená funkce výškového profilu (prošlá trasa + plánovaná trasa)
  • 3osý elektronický kompas
  • plná kompatibilita s OpenCaching.com
  • podpora hlasové navigace včetně TTS (pro audio konektor)
  • odolnost proti vodě IPX 7
  • GPS přijímač s technologií HotFix®
  • plná podpora protokolu NMEA 0183 na vstupu i výstupu

V tabulce shrnu, co se mi podařilo zjistit:
Základní informaceMontana 600Montana 650Montana 650t
Cena499 €599 €649 €
Rozměry7,48 x 14,42 x 3,64 cm7,48 x 14,42 x 3,64 cm7,48 x 14,42 x 3,64 cm
Displej4" dotykový TFT4" dotykový TFT4" dotykový TFT
Rozlišení displeje272 x 480 px272 x 480 px272 x 480 px
Hmotnost bez baterií?260 g260 g
Hmotnost +AKU 2000 mAh?299 g299 g
Vnitřní paměť1,76 GB3,5 GB8 GB
Fotoaparátne5 Mpx + autofocus5 Mpx + autofocus
Foto max. rozlišeníne2592 x 1944 (24b)2592 x 1944 (24b)
Předehraná mapaneneRecreational Map Europe

Z tiskovky nebylo zřejmé, zda aktivní stojánek s reproduktorem určeným pro hlasovou navigaci bude standardním nebo volitelným příslušenstvím. Ostatně to zjistíme, jakmile Garmin uvede oficiální informace na svém webu.

Velké překvapení přišlo až v samotném závěru prezentace, kdy se v rukou produktového manažera vyloupl prototyp Montany, kterou pustil mezi novináře do oběhu. Na osmdesát hlav a minimum času (začínal jiný a velmi nabitý program) byla jedna Montana opravdu málo a v nekonečném pořadí jsem ani nedoufal, že ji alespoň obtěžkám. Na druhý den a v samotném závěru celé akce se mi, díky šikovnému českému zastoupení, do rukou Montana přeci jen dostala.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Garmin Montana poprvé v ruce

Odeslatod Path » 20.05.11 1:59 (Pá)

Když jsem vzal Montanu poprvé do dlaně, zaskočily mě nejen rozměry, ale i její samotná hmotnost. Je mnohem větší a těžší než Oregon. Copak se nejedná o novou řadu, která Oregon plně nahradí? Po několika minutách seznamování s tímto cvalíkem jsem pochopil, že se vůbec nejedná o přímého nástupce Oregonu nebo Dakoty, ale že Garmin přišel na trh s něčím úplně novým. S navigačním přístrojem, který kombinuje vlastnosti outdooru, námořní navigace a auto (moto) navigace. Mnoho uživatelů už dříve po takovém modelu volali a jejich přání bylo nakonec vyslyšeno.

Můj oblíbený kapesní test jsem s Montanou prohrál. Do kapsy u kalhot se nevešla, i když nechci tvrdit, že se větší kalhoty někde u někoho nenajdou. A pokud ano, třicet deka do kapsy si strčí jen málokdo. Pokud nejste dobře rostlí, nemůže být řeč ani o zavěšení přijímače na krku - úchyt na poutko je v horní části těla přijímače. V terénu tak ponesete Montanu buďto v ruce nebo v batohu na zádech. Kdo jezdí offroad, na čtyřkolce, na skútrech či na motorce a potřebuje navigaci také pro občasnou chůzi, měl by Montanu zahrnout do užšího výběru. U pěšáků vidím využití Montany spíše na specifických expedicích než u kačerů, lovců pokladů.

Asi se vám hlavou honí myšlenka, proč tak velký přístroj. To protože má velký čtyřpalcový displej, protože ho můžete pohodlněji ovládat za jízdy nejen ve vozidle, ale i na motorce, protože ho můžete napájet třemi tužkovými bateriemi typu AA nebo akumulátorem, díky čemuž ho udržíte při životě až 38 hodin. Každý si bude muset najít svá pro a proti. Zvážit, zda rozměr je limitující podmínkou.

Čtyřpalcový rezistivní TFT displej Montany má matný povrch potažený lesklejší vrstvou fólie, stejně jako Oregon x50. Jedná se v podstatě o stejný typ displeje. Papírově by u displeje neměl být problém s čitelností na přímém slunci a v horském, ostrém, poledním slunci jsem s tím také žádný problém neměl. Horší to bude s odrazem bílého nebe, kde čitelnost bude obtížnější. Jezdili jste někde s Oregonem na kole? Pod určitým úhlem se na Oregonu rozlilo nebe, a pokud jste chtěli něco přečíst, museli jste se nad displej naklonit. U Montany to bude stejné, ale kdo by ji na kolo bral.

Odezvy displeje mi subjektivně také přišly totožné s Oregonem, ale díky většímu rozměru se mi ovládání zdálo o něco málo citlivější. Rozlišení displeje 272 x 480 pixelů je pro outdoor bohatě dostačující a díky gyrosenzorům je obraz otočný ve třech směrech - vertikálně a horizontálně z obou stran. Takhle se točit neumí ani automobilová řada nuvi 37xx. Otáčení displeje lze deaktivovat.

Montana má na pravém boku jediné tlačítko, které slouží pro zapnutí či vypnutí přístroje, uzamknutí displeje nebo vyvolání nabídky ovládání podsvětlení či hlasitosti navigace. Pro dostupnost ovládání hlasitosti je podmínkou připojený 3,5 mm audio konektor (jack). Vše ostatní se ovládá přes dotykový displej.

Samotné tělo Montany působí dost robustně a určitě přežije nejeden pád na zem, pokud ovšem nerozbijete displej, například o hranu kamene. U verze s fotoaparátem (5 Mpx s autofokusem) nemusíte mít o čočku velké obavy, ta je do těla přístroje v jeho horní zadní části zapuštěna dostatečně hluboko. Přístroj je odolný proti vodě (IPX7 - 1 metr pod hladinou po dobu max. 30 minut) a všechny konektory jsou chráněny gumovými záslepkami. O jaké konektory se jedná? Najdeme zde mini USB, které slouží pro připojení přístroje k PC, dále konektor pro připojení externí antény a 3,5 mm audio konektor pro připojení sluchátek nebo propojení s aktivním stojánkem. Pozor, jiné audio než navigační povely na Montaně nepřehrajete, žádný mp3 přehrávač se nekoná. Montana nemá z důvodu vodotěsnosti ani vestavěný reproduktor, a pokud nejsou zapojena sluchátka, pak přístroj může pouze pípat. Zato nastavení pípání pro různé události je opravdu bohaté.

Když už jsem zmínil stojánek, neviděl jsem ho a nemám žádnou představu o jeho provedení. Šušká se, že bude plně otočný (kulový čep), aktivní, resp. napájený v případě vloženého akumulátoru a k tomu bude obsahovat reproduktor určený pro hlasový výstup audionavigace. Všechny tyto informace jsou bez záruky. Odhaduji, že držák nebude součásti balení, ale budete to spíše volitelné příslušenství. Ale zpět k tělu přístroje.

V zadní části přístroje je kryt bateriového prostoru, který je zajištěn otočným D čepem. Lůžko baterií je kombinované pro založení buďto třech tužkových baterií typu AA nebo akumulátoru o kapacitě 2000 mAh, který by měl zajistit dostatek energie až na 16 hodin provozu. Provozní doba vašich AA baterií samozřejmě závisí nejen na typu, ale i jejich kapacitě. Pod bateriovým prostorem je slot na microSD kartu, která zajistí dostatek místa pro další mapy, POI, hlasy atp. Zbývá už zmínit jen malý otvor, který vede ke snímači atmosférického (barometrického) tlaku. U takového přístroje bych navíc očekával snímače okolní teploty a vlhkosti vzduchu. Ty zde ale nejsou, škoda.

Uživatele bude asi nejvíce zajímat, jak Montana padne do ruky. Jistě, není nad vlastní zkušenost, ale pro základní představu se můžete alespoň podívat, jak se Montana několika novinářům držela (autorovi následujících fotografií děkuji nejen za jeho pohotovost, ale také za vyčmuchání Montany v davu).

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 1:59 (Pá)

Prototyp Montany 650t jsem pomocí mini USB kabelu připojil k notebooku, abych se podíval na strukturu složek. Oproti Oregonu žádné velké změny.

Nově zde najdeme složku Vehicle s 3D symboly, dále pak složku Voice se soubory VPM obsahující definice pro hlasovou navigaci a složku Shortcut, kde se ukládají konfigurační soubory ve formátu xml a příponou GSF pro vlastní vytvořené zkratky. O zkratkách se zmíním později.

Montana 650t má uváděnou kapacitu vnitřní paměti 8GB, kde necelé jedno giga je vyčleněno pro firmware a konfigurační regiony. Zbytek paměti (přibližně 7,3 GB) je k dispozici pro datové soubory. Tento model má v kompilovaném souboru gmapprom.img předehranou topo mapu Evropy (o tom značí písmeno t za číselným označením modelu). Jedná se o mapu Recreational Map Europe (Family ID 2374), která z disku ukousne rovných 3,63 GB.

Samotná kapacita vnitřní paměti nemusí být pro uživatele nijak zásadní. Montana má slot na paměťovou kartu microSD, takže se o nedostatek paměti nemusíme strachovat.

Předpokládám, že čeští uživatelé budou volit spíše levnější modely (600 a 650), které standardně neobsahují žádnou mapu, ale na základě zkušeností s českou distribucí lze předpokládat, že se v našich končinách bude Montana prodávat s mapou TOPO Czech případně cyklistickou mapou CYCLO.

Velikost disku Montany 650t, obsah rootu a složky Garmin:

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 2:00 (Pá)

Znovu si dovolím připomenout, že testovaná Montana byla pouze prototyp s instalovanou beta verzí firmwaru. Do oficiálního oznámení zbývá 11 dní a mnohé funkce se ještě mohou změnit.

Po zapnutí přístroje jsem zamířil rovnou na stránku s informacemi o instalované verzi software. Testovaný kousek měl předinstalovanou verzi firmware 1.56 Beta a kupodivu nechyběla ani česká lokalizace. Překlad do češtiny byl někdy kostrbatý a neúplný, ale byl tam a to je hlavní. Snažil jsem se nasnímat několik obrazovek, a i když se některé nedochovaly, bude to bohatě stačit.

Obrázek

Hlavní menu

Hlavní menu přístroje je jiné, než jak ho známe z Oregonu nebo Dakoty. Asi nemá smysl opakovat, že s otočením přístroje se automaticky otáčí i displej v každé jednotlivé stránce. Snad jen, že otočení obrazu je rychlé a částečně animované. Na hlavní stránce jsou ikony aplikací, dále status bar s indikátory kvality GPS signálu, stavu baterie a geografické souřadnice aktuální polohy. Nechybí ani důležitý datum a čas. V dolní části obrazovky nebo v případě natočení po straně je výsuvné menu obsahující další aplikační ikony včetně nastavení přístroje.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hlavní menu je plně konfigurovatelné a každý profil může vypadat odlišně. Jednotlivé profily (viz první dva obrázky níže) jsou standardně přednastaveny včetně ikon a pozadí. Máte možnost každý profil upravit k obrazu svému. A kdo je zvyklý na menu z Oregonu, může volit klasický profil. Stejně tak můžete přidat či odebrat ikony aplikací případně vytvořit vlastní zkratku. Stačí jen přidržet prst na ikoně a z kontextového menu zvolit příslušnou akci. Jednoduché, intuitivní, maximální spokojenost.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zkratky

A co je zkratka? Vytvoření zkratky v hlavním menu (vlastního nastavení) je naprostou novinkou, ze které jsem opravdu nadšený. Nejedná se pouze o nějakého zástupce na konkrétní aplikaci, kdepak. Pomocí zkratky můžete plně přednastavit chování Montany a na jediné klepnutí se tak přepnout do tohoto režimu. Zkratce můžete přiřadit vlastní název a některý z desítek připravených symbolů. Pokusím se vám zkratky více přiblížit.

Obrázek

Jeden příklad za všechny. Jste na výletě v přírodě a využíváte konkrétní topo mapu. Pro tento účel máte kromě profilu nakonfigurované zobrazení mapy (profil, stínování, detaily atd.), včetně definovaného zobrazení, akustických tónů a mnoho a mnoho dalších nastavení. Na konci výletu sedáte do svého vozidla a chcete navigaci využít v režimu autonavigace s úplně jinou mapou, jiným 3d symbolem atp. A přesně zde je prostor pro zkratky. Například jediným klepnutím na zkratku se celá Montana překonfiguruje a zobrazí se mapa ve 3D s plně podsvětleným a uzamknutým displejem a přijímač vás okamžitě začne navádět k předem definované destinaci. A co vše lze ve zkratkách konfigurovat? Je toho opravdu hodně:

• Název zkratky,
  • symbol zkratky,
  • kam vést,
  • konfigurace mapy,
  • profil,
  • trasový počítač,
  • velikost datových polí,
  • uzamknutí displeje,
  • úroveň podsvícení,
  • úsporu baterie,
  • 3D symbol,
  • hlasovou navigaci,
  • tóny navigace,
  • způsob navigace,
  • způsob záznamu trackogu,
  • externí snímače
  • a mnoho dalšího.

Plná konfigurace menu včetně vytváření zkratek a otáčení displeje jsou jednou ze zásadních novinek Montany. Následuje několik obrazovek konfigurace zkratek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Trasový počítač

Stránka trasového počítače (dashboardu) je díky většímu displeji Montany mnohem komfortnější. Sice je nejedná o nějak zásadní rozdíl oproti Oregonu, ale díky většímu počtu obrazových bodů a většímu displeji jsou zobrazené informace přehlednější. Trasový počítač lze konfigurovat také, včetně bohaté možnosti volby datových polí. Pro bližší představu přikládám náhledy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě horizontální varianty:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 2:00 (Pá)

V předchozím jsem zmiňoval, že si Montana poradí se všemi formáty Garminních map, ať už se jedná o mapy vektorové (CityNavigator, Topografické, Námořní) nebo rastr (satelitní BirdsEye™) ve formátu JNX. Ostatně to zvládá i bratr Oregon, ale čtyřpalcový je pro práci s mapou lahůdka. Na zahození papírové mapy to stále ještě není, ale rozdíly vidět jsou.

Ukázka BirdsEye™ (placená služba, která není standardní výbavou)

Obrázek Obrázek Obrázek

Ukázka rastru (mapa není standardní výbavou)

Obrázek Obrázek Obrázek

Pokud budete chtít na Montaně provozovat autorouting, budete si muset pořídit mapu, která routing podporuje. Dražší silniční mapy společnosti Garmin jsou velmi kvalitní a pro Evropu není lepší mapy než City Navigator® Europe NT. Samozřejmě lze pořídit ořezanější a tedy levnější variantu City Navigator® Europe NT – Northwest Eastern Europe.

Z české distribuce můžete pořídit silniční mapu Atlas Czech (pouze Česká republika), topografickou mapu TOPO Czech nebo cyklistickou CYCLO Czech. Předpokládám, že mapa Topo Czech Standard bude při zakoupení Montany z české distribuce přibalena.

V rámci omezených možností testování jsem stačil vyzkoušet také autorouting, který funguje dobře. Můžete volit výpočet trasy od vozidla, přes motorku, kolo až po chodce, nastavit preferenci časově rychlejší nebo vzdálenostně kratší trasy, specifikovat typy pípání pro různé události a v případě připojení audio konektoru (držák s reproduktorem nebo sluchátka) zvolit hlas pro navigační povely. Samozřejmě je možné určit, čemu se chcete vyhnout, jakou chcete orientaci a detail mapy, zda vaši polohu přimykat k vozovce či zobrazovat skutečnou polohu a ještě si vyberete 3D ikonu podle vašeho gusta. Vyhledávání adres nebo POI funguje také na jedničku.

Nastavení pípáku:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Trochu mě mrzí, že se Garmin nechce pustit do software, který by umožnil zobrazit volitelná transparentní plovoucí datová pole, jak to v minulosti předvedl na některých leteckých a námořních navigacích. Velká škoda, že nejde touto cestou, ale na druhou stranu máme k dispozici velmi dobře konfigurovatelný Trasový počítač. Několik náhledů k routingu a jeho nastavení:

Možná budete chtít namítat, že se do následujících náhledů přimíchal snímek z řady nuvi. Kdepak, je to pořád Montana s předvolenou palubní deskou nuvi a mapou City Navigator Europe. Na druhém obrázku uprostřed si všimněte indikátoru maximální povolené rychlosti. Zatím se nezdá, že by Montana podporovala zobrazení řazení jízdních pruhů. V beta verzi je nezobrazovala a oficiální informace jsem ještě nedostal. Vycházím pouze z toho, co jsem při pořizování těchto náhledů viděl..

Nenapadá mě nic dalšího, co k routingu a mapové stránce připsat. Možná jen, že na rozdíl od nuvi je v mapové stránce vždy zobrazena orientační šipka směřující k severu. Řeknete si samozřejmost, ale například automobilová řada nuvi tento kurzor vůbec nemá. Nikdy nepochopím, proč některé navigace nezobrazují tento základní orientační směr. Zde je vše v pořádku.

V časové tísni jsem se nedostal k plánování tras, ale nepředpokládám, že by měl být s plánováním trasy včetně průjezdních bodů či změny jejich pořadí nějaký zásadní problém. Záznam tracklogu (stopy, resp. prošlé trasy) je stejný jako u Oregonu. I zde je možnost nechat se navigovat zpět po zaznamenané stopě. Několik náhledů k nastavení tracklogu:

Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 2:01 (Pá)

Jednou z dalších novinek Montany je dle informací z tiskovky plná podpora plnokrevného formátu GPI (soubory s body zájmu; POI) a VPM. Pro netušící čtenáře se v případě VPM formátu jedná o hlasovou navigaci, kterou jsme už probírali zde a zde (např. Šmirda).

U formátu GPI by měla Montana u POI kromě diakritiky, fotek a audia navíc podporovat audio upozornění (proximity) pro určitý směr včetně sezonních omezení. O tomto formátu jsem se už v minulosti zmiňoval zde a nechci se zbytečně opakovat.

Protože jsem se pohyboval v terénu bez mých testovacích nástrojů a souborů, neměl jsem možnost VPM ani GPI otestovat a prověřit, zda se nejedná ze strany Garminu o blamáž, takže mu budeme věřit. Minimálně do té doby, než se přístroj objeví na pultech.

Práce s trasovými body (waypointy) je u Montany stejná, jako u předchozích outdoorových přístrojů ze stáje Garmin. Ale jedna novinka se přeci jen objevila. S Montanou můžete vytvořit waypoint s upozorněním, aniž byste k tomu potřebovali externí aplikaci (např. MapSource). Následují obrázky ilustrují vytvoření bodu s upozorněním. Na předposledním obrázku si všimněte definovaného poloměru alarmu (žlutá kružnice).

Waypointům můžete přiřadit symboly a poznámky. Ostatně to zvládly i předchozí modely, ale a práce s klávesnicí je díky velkému a otočnému displeji v horizontálním zobrazení příjemná.

A ještě několik náhledů se symboly (nejsou všechny):

Všechny waypointy, poklady, trasy i tracklogy (stopy) lze bezdrátově odeslat do jiného zařízení.

Geocaching

Kačeři (vyznavači geocachingu) asi čekají, co napíšu o podpoře geocachingu a určitě je zklamu. Ve svém životě jsem se naběhal po kopcích po různých azimutech od souřadnic k souřadnicím až až, ať už s GPS přijímači nebo bez nich. Když přišel do módy geocaching, neoslovilo mě to. Raději jsem si určil roli geomudly. Ale no jó, pár keší jsem musel s kamarády proti své vůli přeci jen projít... A poslední i v Söldenu. Jen v té době kolovala Montana někde mezi novináři.

Takže ke geocachingu nabídnu maximálně pár základních obrazovek, ale vlastní funkcionalitu jsem opravdu netestoval. Co vím, plně podporován bude OpenCaching a částečně snad i geocaching.com. Podpora Wherigo v Montaně chybí. Na lovce pokladů je zaměřen daleko fundovanější český server www.geocaching.cz, který zájemcům vřele doporučuji a určitě se tam co nevidět s tématem Montana vs Geocaching setkáte. Zde jsou alespoň slibované náhledy (předpokládám, že se nejedná o nic nového):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 2:01 (Pá)

Graf nadmořské výšky

Příznivci grafů nadmořských výšek si budou jistě libovat v horizontálním zobrazení. V podstatě nejen u grafů, ale také v případě navigace a ostatních aplikacích si na otočný displej velmi rychle zvyknete. Výhoda velkého otočného displeje Montany je opravdu znát. Až si po osahání Montany vezmete zpět do ruky Oregon, budete s ním chtít podvědomě otáčet... no jó, tohle ale není Montana.

V zobrazení grafu nás čeká jedna významná novinka, kterou je vyobrazení výškového profilu trasy. Abych byl přesnější, mám na mysli nejen profil trasy, kterou už máme za sebou, ale také profil trasy, která nás teprve čeká. Zelenou barvou je vykreslen naměřený profil, modrou barvou profil trasy před vámi. Z mého pohledu je to jedna z nejvýznamnějších novinek.

K zobrazení výškového profilu budete potřebovat mapu s 3D profilem a tím disponuje například i česká mapa TOPO Czech. Pro běhání v terénu paráda, je ale otázkou, nakolik bude tato vlastnost využitelná v případě autonavigace, protože silniční komunikace se často do terénního profilu "zařezávají".

Beta firmware testované Montany vykazoval při pokusu o kalibraci výškoměru neposlušnost a přístroj se vždy vypnul. Také z třetího obrázku jsou také patrné chyby (velké odskoky) při měření výšky, které negativně ovlivnily celkovou nastoupanou výšku zobrazenou ve čtvrtém obrázku. Věřím, že na opravě Garmin rychle zapracuje a v oficiální verzi se s těmito chybkami nesetkáme.

Obrázek Obrázek Obrázek

Další obrázky ilustrují horizontální zobrazení grafu, na kterém můžete vidět výškový profil vykreslený zelenou (prošlý profil) a modrou barvou (očekávaný profil). V okamžiku měření se nacházíme uprostřed grafu, na rozhraní barevných ploch. První tři obrázky jsou pořízené při jízdě po rakouské dálnici. Všimněte si, že graf na pravé straně avizuje stoupání. Za táhlou zatáčkou nás opravdu čekal "dokopec". Neplatilo to vždy a po chvilce testování se ukázalo, že DEM model realitě zkrátka neodpovídá. A kdo by se taky divil. Pokud se poštěstí a seženu Montanu na další testování, chtěl bych v praxi otestovat výškový profil mapy TOPO Czech. Rád bych znal názory a zkušenosti ostatních uživatelů. Až budete mít Montanu v ruce, dejte vědět. Více hlav, více měření, objektivnější závěry...

Nevím, jestli to mohla ovlivnit beta verze, ale při snímání obrazovek se mi několik obrázků přepsalo. Konkrétně ke grafu jsem měl natípáno mnoho výstižných snímků, ale po připojení Montany k PC tam zkrátka nebyly. Nabídnuté obrázky jsou pouze torzem mého típacího veledíla. Autoři firmware by měli volit spíše jiné názvy souborů než pouhé inkrementální číselné hodnoty. Zhruba o dvě třetiny obrázků jsem přišel, a když si vzpomenu, jak poctivě jsem snímal... marná snaha.

Fotoaparát

Montana s pětkou uprostřed (650 a 650T) má vestavěný pětimegapixelový fotoaparát s autofokusem, díky kterému v terénu pořídíte celkem slušné snímky, ale nečekejte nějak velké zázraky. Kvalita výstupu bude odpovídat kvalitě čočky a snímače. Samozřejmostí je automatické přiřazení informací o aktuální poloze ke každému snímku (geo-tagging). Během pokusu o focení se mi z nepochopitelných důvodů Montana několikrát přepnula do módu "Slabé světlo", ze kterého šlo vyskočit pouze vypnutím přístroje natvrdo. Tato chybka snad bude v oficiálním firmware odstraněna. Jiné potíže jsem nezaznamenal.
Digitální zoom najdete pod symboly + a – a pro zaostření je nutné přidržet symbol fotoaparátu. Fotografie lze v jednoduchém prohlížeči jednotlivě procházet, řadit, prohlížet v rámci prezentace, nastavit jako tapetu, případně můžete aktivovat navigaci do destinace, kde byla fotografie pořízena.

Fotografie lze automaticky ukládat na paměťovou kartu, a pokud máte vyšší datovou kapacitu, můžete fotit do aleluja. Fotografie v nejvyšší kvalitě mají rozlišení 2048 x 1536 (24 bitová barevná hloubka), což ve velmi hrubém průměru na jednu fotografii vychází v kompresi okolo 0,6 MB. Opravdu záleží, co fotíte. Fotografie se ukládají ve formátu JPG. Přikládám náhledy pro nastavení, zobrazení fotky v přístroji a jednu vzorovou fotografii, pořízenou za jízdy.

Obrázek Obrázek

Zde je snímek (kvalitnější nemám k dispozici). V EXIFu jsou uloženy geo informace:

Obrázek

Pokud byste očekávali možnost pořízení video záznamu, zklamu vás. Montana vybavená fotoaparátem pouze fotí. Mohl bych teď spekulovat, proč Garmin nepřidal podporu záznamu videa a myslím, že bych se i trefil. Jeden z důvodů by byla nutnost do firmware zakomponovat video přehrávač. A kdo už zná Garmin ví, že se do nových funkcionalit pouští jen velice nerad, a už tak řeší mnoho bugů. Druhý a asi zásadnější důvod je absence mikrofonu. Jak moc by asi uživatelé zatěžovali technickou podporu s dotazy typu "Proč můj záznam neobsahuje zvuk?".
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 2:02 (Pá)

Kromě výše uvedeného najdeme v Montaně další aplikace typu:

Obsah plochy

Umožní vám spočítat obsah plochy, po jejímž obvodu jste se zapnutým přístroji prošli. Žádná novinka.

Obrázek

Kalendář

V kalendáři můžete zobrazit informace o různých aktivitách. Zvolíte den a vypíšou se dostupné informace o zaznamenaných waypointech, trasách atp. Dále lze zobrazit východ a západ slunce a měsíce a informace o nejvhodnější době pro rybolov ve stávající lokalitě. Opět nic nového.

Obrázek Obrázek Obrázek

Kalkulačka

Zde je novinka. Kalkulačku můžeme přepnout do vědeckého módu, který kromě základních matematických operací zvládne goniometrické funkce, mocniny a odmocniny. Pro někoho zbytečné, pro mě užitečné vylepšení.

Obrázek Obrázek

Budík

Obyčejný budík. Nastavíte čas buzení a vypnete přístroj, který se v nastavený čas zapne a zapípá. Nic nového.

Obrázek Obrázek

Stopky

Staré, dobré, známé stopky.

Obrázek Obrázek Obrázek

Muž přes palubu

Man overboard (MOB) umožní rychle zaznamenat polohu a okamžitě zahájit navigaci k tomuto bodu. Pro případ nouze se tato funkce obvykle přiřazuje hardwarovému tlačítku, aby se uživatel nemusel prohrabovat v položkách menu. Montana ale MOB tlačítko nemá. Kdo bude chtít mít ikonu Muž přes palubu na očích, může si ji nechat zobrazit v hlavním menu.

Obrázek

3D zobrazení mapy

Nepamatuji si, že bych kdy na Oregonu využil funkci 3D zobrazení mapy. Jedná se renderování mapy ve 3D zobrazení, kde se výškový profil načítá z DTM (Digital Terrain Model), chcete-li z DEM (Digital Elevation Model), zakomponovaného v mapě. Grafické vyobrazení je spíše pro získání rychlé představy o okolním terénu, ale po vizuální stránce je to bída. Navíc, ne každá mapa reliéfní informace obsahuje.

Obrázek Obrázek

Družice

Klasická satelitní stránka informuje o počtu lokalizovaných družic GPS, geografické poloze, světových stranách, odhadované přesnosti měření a nadmořské výšce. Anténa přijímače je vždy ve středu obou kružnic (nadhlavníku) a červený bod na obvodu vnější kružnice indikuje směr pohybu přijímače vůči světovým stranám. Vnější kružnice představuje horizont, vnitřní kružnice ohraničuje elevační úhel 45°

Barevné zobrazení síly (kvality) GPS signálu jednotlivých družic by mělo ukousnout o něco více energie, než jednobarevné zobrazení. Podle mě ale u Montany tak zásadní rozdíl ve spotřebě nebude, protože jednobarevný mód hraje všemi barvami také (obrázek vpravo) - záleží na tapetě. Některé přístroje navíc zobrazovaly polohu slunce a měsíce, ale u Montany jsem zatím nic takového neviděl.

Obrázek Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 2:03 (Pá)

Pro jasnější představu o nabídkách nastavení přístroje přihodím několik vybraných náhledů. Nabídky jsou výstižné a není nutné je více rozebírat. Kdo z vás měl v ruce Oregon nebo Dakotu zjistí, že se toho až tak moc nezměnilo.

Počet položek nastavení je celkem 20. Poslední položka nevede k žádnému nastavení, pouze informuje o unikátním čísle Montany (Unit ID), instalované verzi firmware a obsahuje základní informace o autorských právech, případně licencích k instalovaným produktům (Informace O).

Některé položky jsme probírali v předchozím a nebudu se k nim vracet.

Obrázek Obrázek Obrázek

Systém

V nastavení systému můžete deaktivovat GPS přijímač a přístroj tak testovat v simulačním režimu. Dále můžete nastavit jazykovou lokalizaci pro textové nabídky a hlas. Samozřejmostí je nastavení komunikačního rozhraní.

Displej

Prodleva podsvícení, uzamknutí otáčení displeje, vytváření náhledů, kalibrace obrazovky. Vše jasné.

Obrázek Obrázek

Vzhled

Ve vzhledu můžete nastavit denní/noční barevný režim, dále obrázek pozadí pro den i noc včetně barevného zvýraznění položek v nabídkách (velmi šikovné) a zvolit, na jaké straně se má zobrazovat systémová lišta v horizontálním natočení obrazovky.

Obrázek

Mapa

Možnosti nastavení mapy v souvislosti s routingem několik náhledů už naznačilo, ale protože se jedná hlavně o mapy, přihodím náhledy v ucelenější formě.

Vynulovat

Zde můžete resetovat počitadla kilometrů, stopky, odstranit waypointy, vyprázdnit paměť s uloženým tracklogem atp. Pro reset všech nastavení slouží poslední nabídka. Možné je resetovat data i z příslušných stránek v rámci jejich kontextových nabídek.

Obrázek

Jednotky

Obrázek

Čas

Obrázek

Formát souřadnic

Obrázek Obrázek

Směr pohybu

Montana má tří-osý elektronický kompas a jeho kalibrace se mi povedla hned napoprvé. Jednoduchý průvodce vám v procesu kalibrace naznačí, v jaké ose máte Montanu natáčet. Kompas nekalibrujte v místnosti, ale pokud možno venku, co nejdále od zdrojů elektromagnetického záření. Nestůjte v blízkosti elektrického vedení, vozidel, budov. Také se nedoporučuje provádět kalibraci, pokud je přijímač v pohybu. Kalibrovat byste měli vždy po delším výletu, výměně baterií a významnějších změnách teploty.

Pokud budete mít Montanu v držáku určeném pro autonavigaci, nebude kompas ukazovat magnetický sever, ale sever definovaný systémem GPS, resp. na základě vypočítané polohy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Námořní

Jedná se o nastavení pro speciální edice námořních map. V minulosti jsem v praxi neměl možnost vyzkoušet ani na Oregonu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Fitness

Vlastníte-li některý ze snímačů Garmin, můžete je v rámci této stránky k Montaně bezdrátově připojit.

Obrázek

Položky, které jsem vynechal, najdete v předchozích příspěvcích.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Path » 20.05.11 2:04 (Pá)

V závěru opět připomenu, že Montana není nástupcem současných outdoorových přístrojů, ale že se jedná o úplně novou řadu, která na trhu chyběla. Osobně jsem byl z Montany nadšený, ale díky kontroverzní hmotnosti a rozměrům si nedovolím, že se jedná o univerzální přístroj pro každou příležitost. Například si nedokážu představit, že by někdo Montanu využíval v cyklistice. Krabice na řidítkách? Zapomeňte! Nejen, že by to působilo komicky, ale co samotná řiditelnost a vlastní bezpečnost při pádu.

Naopak na motocykl nebo čtyřkolku, kde velikost přístroje nebude působit žádné velké problémy je Montana jako dělaná. Jediný problém vidím s využitím hlasové navigace a to díky absenci BlueTooth. Dost dobře si neumím představit, že by některý motorkář propojoval sluchátka s Montanou kabelem. Určitě jsem nepokukoval po kdejakých externích udělátkách, která by zvládla zvuk přes BT do sluchátek poslat, takže pokud jste někdo na něco takového narazil, dejte vědět.

Asi nejpočetnější skupina uživatelů, která v našich končinách využívá outdoorovou navigaci jsou kačeři. Sami musí zvážit, zda pro ně nejsou rozměry zásadní překážkou. O nepodporovaném Wherigo nemluvě. Z mého pohledu pro účely geochachingu bohatě postačuje Oregon.

Pro nákladní, lodní nebo automobilové využití, střídavě s vycházkami do lesa může být Montana tou pravou volbou. Pokud se rozhodujete o koupi, vřele vám doporučuji nejprve vyzkoušet Montanu naživo, v nějakém kamenném obchůdku. Z obrázků internetových obchodů vám rozměr a hmotnost nic neřekne.

Dalším diskutovaným tématem bude určitě displej. Ne jeho velikost, ale provedení (stejný jako Oregon x50). Kdo čekal kapacitní displej, bude zklamán. Doteková rezistivní vrstva je odolnější a můžete ji ovládat kde čím, např. rukavice, obrácená strana tužky atp. U kapacitního displeje v tomto případě pohoříte. Nicméně na displeji je pořád co vylepšovat a osobně jsem u Montany očekával inovaci.

Čtyřpalcovému displeji by také slušelo větší rozlišení, ale je jasné, že s vyššími nároky na rozlišení by došlo k větší zátěži procesoru a logicky by se tak zvedly nároky na odebranou energii. U outdooru ale požadujeme co nejdelší energetickou výdrž, takže celkem chápu, proč Garmin naděloval Montaně poskrovnu. Nakonec, nejedná se o žádnou hrůzu, toto rozlišení bohatě postačuje.

Po hardwarové a softwarové stránce nemám Montaně co vytknout. Za tu chvilku, co jsem ji měl v ruce, jsem žádné potíže nezaznamenal. Tedy kromě kalibrace výškoměru, kdy vždy došlo k vypnutí přístroje a v režimu foto nemožnosti opustit režim Slabé světlo. Ale jak už jsem zmiňoval, jednalo se o beta verzi , takže nepřikládám tomuto problému vůbec žádnou váhu.

Ze všeho nejvíc mě mrzí, že jsem neměl na testování více času. Takhle rychle mi ještě žádná navigace rukou neproběhla. Pro objektivní hodnocení bych potřeboval několikadenní praxi, takže celý tento blok zkuste pojmout jako základní seznámení s přístrojem.

Prvotní hodnocení:

+ Velikost displeje
+ Možnost otočení obrazu
+ Kombinace napájení z Aku nebo 3xAA
+ Hlasová navigace
+ Možnost připojení externí antény
+ Vytváření zkratek
+ Elevační profil plánované trasy
+ Možnost přiřazení alarmu - proximity
+ Plná podpora produktů Garmin Toolkit (pozor, neověřoval jsem)

- Velké rozměry
- Hmotnost
- Žádná inovace rezistivní vrstvy displeje
- Cena
- Chybí podpora Whereigo
- Chybí konfigurovatelné hw tlačítko (např. pro funkci Muž přes palubu je absence tlačítka poměrně zásadní)
- Balení neobsahuje držák (nutno dokoupit)
- Už tradičně nedokonalý překlad nabídek do češtiny

Jakmile Garmin oznámí informace o Montaně, přihodím upřesňující informace, které mi dosud chyběly.

- KONEC -
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Další

Zpět na Garmin: GPS přijímače