3D poloha GPS přijímače vs počet družic

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: 3D poloha GPS přijímače vs počet družic

Odeslatod Monoid » 01.06.11 16:19 (St)

Uz loguji. NMEA log ma samozrejme i SirfTech. Kdyztak mi poslete pres PM email, kam to mam poslat.

Stale jsem 954 m n.m., zadal jsem 1000, ale SIRF ma cca 50 m offset nebo co, proto to neni presne 1000. GPS mam stacionarne na parapetu, takze nebude videt, jak clovek volne 'poletuje' nad Prahou. Ale bude videt, ze vyska sedi, jak pribita (na nesmyslne hodnote) a meni se pouze souradnice.
Monoid

Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Odeslatod zhrd » 01.06.11 20:02 (St)

Nebude ten "offset" výška geoidu? Hodnota 46 metrů by tomu odpovídala - v Praze je to tuším 45 m.
zhrd

Registrace: 08.04.08 7:15 (Út)

Odeslatod Monoid » 01.06.11 20:36 (St)

Ano, je to nejaka korekce geoidu.
Monoid

Odeslatod Path » 03.06.11 15:35 (Pá)

zhrd napsal:Nebude ten "offset" výška geoidu? Hodnota 46 metrů by tomu odpovídala - v Praze je to tuším 45 m.

Přesně tak, je to korekce pro výšku nad geoidem.

Monoid: Díky za log.

Dřív jsem se k tomu nedostal... Měřená data jsem překlopil do Excelu a je tam vidět spousta zajímavostí, ale pro objektivnější závěry by to ještě chtělo měření s podsunutou konstantní výškou, která odpovídá reálné hodnotě a ještě jedno klasické měření, bez vstupu uživatele, resp. s plnohodnotným výpočtem.

V tomto měření je díky zadané výšce VDOP na vynikajících číslech, ale HDOP je už téměř nepoužitelný. Neznám prostředí, kde jste měřil, ale předpokládám velice špatné observační podmínky, což je pro tento test celkem výhodné, ale velkou roli bude ve výsledcích hrát multipath. Vzdálenosti k vámi poskytnutému referenčnímu bodu se pohybují od sto metrů do tři a půl kilometru. Mno, mrkněte na to, je to zajímavý. Protože nechci kompromitovat vaši polohu, nebudu sem překlopená data přikládat a pošlu vám je e-mailem.

Máte možnost nastavit, které konkrétní věty se v NMEA mají zobrazovat?
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod Monoid » 03.06.11 17:34 (Pá)

Samozrejme, ze spravne je pouzit korektni vysku. Evidentne nesmyslnou vyskou jsem chtel prokazat, ze ji SiRF skutecne pouziva k vypoctu (a to at ma 3 nebo i vice druzic). SiRF nejen vracel zadanou vysku, ale zmerene souradnice byly vyrazne posunute (o stovky metru), coz je dukazem, ze vyska byla pouzita pri vypoctu "3D" pozice.

Prijmove podminky byly spatne. Mestsky kanon - viditelnych tak 10% oblohy. Tedy spatna geometrie viditelnych druzic (a navic jeste temer v primce) a multipath. Z mereni nelze delat zadne jine zavery, nez ze SiRF jde nastavit, aby pouzival k vypoctu pozice uzivatelem zadanou vysku.

O vikendu mohu mereni zopakovat v lepsi lokalite, jak s normalnim nastavenim, tak s pevne zadanou vyskou (i kdyz asi nezadam zcela spravnou vysku).

NMEA vety si mohu myslim vybrat, ktere byste chtel navic?
Monoid

Odeslatod Path » 04.06.11 0:30 (So)

Souhlasím, na měřených datech je jednoznačně prokázáno, že výšku lze SiRFu "podsunout". Stejně tak ale čipset ve výstupu informuje, že se jedná o manuálně zadanou hodnotu, čímž by každá aplikace měla jednoduše vyhodnotit, že se nejedná o klasické měření. Docela by mě zajímalo, jestli je nějakým způsobem manuální režim uživateli v nějaké z vašich aplikací indikován.

Z tohoto prvního měření s podsunutou fiktivní výškou je 2D poloha nepoužitelná (rozptyl až 600 m při nejvyšším počtu družic (6) zohledněných pro výpočet), ale nemá smysl se k tomu podrobněji vyjadřovat, dokud se data neporovnají s dalším měřením, které jsem uvedl v předchozím. A že observační podmínky byly špatné vůbec nevadí, právě naopak. Jsem zvědavý na další výsledky.

K NMEA: VTG, ALM, ZDA, PSRF
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod Monoid » 04.06.11 8:34 (So)

Zmerim to za lepsich prijmovych podminek a s priblizne spravnou vyskou. Z toho uvidime lepe, jakych statistickych parametru se pri srovnani dvou mereni dosahne.

Mohu to i zmerit ve stejne 'narocne' lokalite, ale se zhruba spravnou vyskou. Ten velky rozptyl urceni pozice byl podle me zpusobeny zamerne zadanou nesmyslnou vyskou.

EDIT.
Aplikace, kterou pouzivam k nastaveni SiRFu take umoznuje zjistit nastaveni cipu. Mimo jine tedy take ukazuje, zda a jaka uzivatelska vyska je zadana a jak s ni (pokud vubec) ma SiRF pri vypoctech nakladat.
Monoid

Odeslatod Monoid » 07.06.11 12:32 (Út)

Overil jsem, ze stara Garmini GPS G12XL umoznuje zadat vysku, pokud je ve 2D modu, t.j. chyta pouze 3 druzice. Pokud je ve 3D modu, t.j. chyta 4 a vice druzic, tak uzivatelska vyska zadat nejde.

Uzivatelem zadanou vysku (v 2D modu) pouzije k vypoctu celkove 3D pozice, t.j. pokud zadam nespravnou vysku, dostanu nespravnou XY pozici. Defaultne pouziva posledni znamou vysku, coz muze byt vyska pred minutou, nebo take z predesleho dne, tydne, .... nekde uplne jinde.

Pamatuji se, ze nas to kdysi hazelo do jineho horskeho udoli. Teprve, kdyz jsem si uvedomil, ze je GPS ve 2D modu a ze jsme od posledniho jejiho zapnuti podstatne zmenili vysku a ze tedy musim zadat spravnou vysku jsme se dobrali k priblizne spravne XY poloze.

O vikendu jsem udelal i pokusy se SiRFem za dobrych prijmovych podminek. Bohuzel se mi pri mereni zaplnila pametova karta a soubor s merenim v konfiguraci s konstantni vyskou neni k dispozici. :-((

Budu tedy muset mereni zopakovat....

EDIT:
Tady je US patent na zpresneni urceni polohy pomoci GPS a digitalniho modelu terenu.
http://www.patsnap.com/patents/view/EP1342329A2.html
Monoid

Předchozí

Zpět na Garmin: GPS přijímače