Problém s Dakotou 10

Vše co se týká železa značky Garmin.

Re: Problém s Dakotou 10

Odeslatod vita.koca » 17.12.10 19:40 (Pá)

ano, teď jsou to zanedbatelné rozdíly, ale při obsáhlejší cestě budou samozřejmě více citelné. Rozhodně při dlouhé cestě, na které budou nastávat delší pauzy, bude mi údaj o průměrné rychlosti s několika hodinami přestávek k ničemu :-(

Pořád moc nerozumím těm surovým datům. Jde tedy nějak docílit toho, že budu mít v softwaru stejné hodnoty, jako mi zobrazuje Dakota? Proč Dakota zobrazuje něco, co mi po skončení záznamu není schopná ukázat znovu nebo vyexportovat?

V případě, že ne, je pak celý systém záznamu Dakoty postavený na hlavu. Toto používám proto, abych si zajistil přesné výsledky a pokud mi je po ukončení záznamu nezobrazí ani Dakota a ani žádný software, je to na nic. A přitom to bez problémů jde, viz můj předchozí způsob měření. Dakotu jsem si pořídil proto, abych dosáhl lepších výsledků, ne horších, a teď mě to začíná mrzet :-( O to horší to je, že jsem se přes veškerou mou snahu o tomto nikde nedočetl :-(
vita.koca

Registrace: 12.12.10 2:14 (Ne)

Odeslatod Jarous1 » 17.12.10 20:32 (Pá)

Nejdřív bych tam dal nejnovější firmware, máte už hodně starý... Viz info zde

Ono je také otázkou jak vlastně je ta vzdálenost počítána. Jestli je brán v potaz i profil trati nebo ne... Tady myslím, že je zakopán pes Obrázek

P.S. Zkuste ten GPX soubor načíst sem, do uTrack, jen tak pro zajímavost...
Garmin Oregon 650 + TOPO Czech PRO 2015, TOPO Czech PRO 2013, ATLAS Czech 2013.5, CYKLO Czech 2013
Jarous1

Registrace: 11.09.07 15:37 (Út)

Odeslatod Path » 18.12.10 2:27 (So)

No jo, to že má vita.koca fw 3.10 jsem úplně přehlédl... Obrázek Tak rychle aktualizovat...

S výškovým profilem mě to už taky napadlo, jenže drtivá většina sw GSP výšku v gpx ignoruje už jenom kvůli nepřesnému měření ve vertikální ose. V každém případě lze dopočítat témě cokoli. Např. k výstupu importovaného gpx do excelu lze čas stání/pohybu jednoduše dopočítat. Dokonce i zrychlení či zpomalení.

Pro širší podrobnosti ohledně trasy jsem si kdysi vyrobil pomůcku v excelu, které vycházela z NMEA i GPX - je tam krásně viditelný odražený signál:

Trasy_vypocty.rar

Záznam trasy pomocí outdoorového přijímače s helixovou anténou jsem srovnával s optickým snímačem Correvit a po celkem pracném srovnání časového normálu vyšel téměř totožný záznam (pokud budeme porovnávat záznam s frekvencí pouze 1 Hz)
Nemáte oprávnění prohlížet přílohy.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod vita.koca » 18.12.10 20:20 (So)

novy firmware zkusim, mam nejaky starsi (puvodni).

Ten uTrack moc nechapu, docela to zaokrouhluje a neukazuje casy pohybu a prestavek :-( Da se to nejak odkazovat? Muzu kdyztak nahrat to vygenerovane PDF :-)
vita.koca

Odeslatod vita.koca » 28.12.10 22:12 (Út)

tak, prinasim zase nejake dalsi poznatky ohledne mereni moji Dakoty. Nahral jsem novy firmware, 3,82 a nestacim se divit, abych pravdu rekl :-)

Vcerejsi zaznam v gps: cas pohybu 4:44, cas celkem 5:56, prumerna rychlost pohybu 4,2 km/h, cas prestavek 1:12, usla vzdalenost: 19,97 km. V Garmin Connect: cas pohybu 4:20, cas celkem 6:35, prumerna rychlost pohybu: 4,4 km/h, usla vzdalenost 19,11 km.

A ted babo rad... kde se tyhle udaje berou? To prece nemuze byt v poradku, ne? :-(
vita.koca

Odeslatod Path » 29.12.10 0:21 (St)

Hm, asi nezbude nic jiného, než že si provedete vlastní analýzu, resp. exportujete konkrétní track do vámi čitelné podoby a vyhodnotíte čas pohybu. Na vzdálenosti se nesoustřeďte, ty se mohou lišit pokud je do výpočtu zapojen výškový profil.

Máte-li excel, stáhněte si na konci tohoto příspěvku sešit, který vám převede časy z gpx do čitelné podoby. Jen si myslím, že se dostanete do stejné situace jako ostatní vývojáři sw, až se budete rozhodovat, co je vlastní pohyb GPS přijímače a co naopak odražený signál. Uvidíte, že to nebude až tak snadné rozhodování.

Neznám úmysly programátorů outdoorových přístrojů, ale rozhodně má Dakota oproti Garmin Connect výhodu, že čas pohybu má k dispozici přímo z GPS přijímače prostřednictvím protokolu NMEA a konkrétně věty RMC (Recommended Minimum sentence), která mimo jiné obsahuje i proměnnou Velocity. Garmin Connect naopak bude rychlost pohybu (pokud není rychlost součástí některého atributu v gpx) dopočítávat. Vsadil bych spíš na Dakotu, ale zase vím své, čeho všeho se programátoři Garminu mohou dopustit :)

Na tomhle případě je vidět, jak si někteří výrobci usnadňují reporty díky statické navigaci. Garmin ale statickou navigaci nepoužívá a opakuji: díky za to.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod Jarous1 » 05.01.11 3:31 (St)

Co ta data zkusit prozkoumat v tomto šikovném kousku software ?
Garmin Oregon 650 + TOPO Czech PRO 2015, TOPO Czech PRO 2013, ATLAS Czech 2013.5, CYKLO Czech 2013
Jarous1

Registrace: 11.09.07 15:37 (Út)

Odeslatod vita.koca » 16.01.11 13:26 (Ne)

Tak jsem problém konzultoval s podporou Garminu a bylo mi sděleno, že Dakota zaznamenává pouze surová data, která jsou zaznamenána i s chybami apod. Až softwary jsou potom schopné tyhle chyby odfiltrovat a ukázat reálný výsledek. Dále mi bylo sděleno, že by se výsledky neměly lišit o více jako 1-2%. Včera jsem při krátké procházce poprvé Dakotu vyzkoušel v lese a výsledek se liší opravdu minimálně (o 600 m na vzdálenosti 15 km), údaje o rychlostech jsou v pořádku. Každopádně jsem zkoušením softů dospěl k tomu, že jediný celkem solidní je ten webový, Garmin Connect. Tím pádem se zdá, že je vše v pořádku :-)

Děkuji všem za poznatky :-)
vita.koca

Odeslatod Meli » 17.01.11 8:56 (Po)

Jen zasnu jak se nekdo upne na jednu funkci navigace... Proc se teda nevratit k nokii kdyz byla tak uzasna? - A nebo nezastavovat :-D
- Omlouvam se ale nedovedu si predstavit situaci, kdy by pro mne bylo dulezite jestli jsem sel trasu s prumernou rychlosti 4,4 nebo 4,5 :-P
LEGEN... wait for it ...DARY!
Obrázek uživatele
Meli

Registrace: 13.10.09 11:41 (Út)

Předchozí

Zpět na Garmin: GPS přijímače