Jsou tyto funkce běžné pro dnešní turistické navigace

Vše co se týká železa značky Garmin.

Jsou tyto funkce běžné pro dnešní turistické navigace

Odeslatod rumcajs » 12.10.10 14:14 (Út)

Dobrý den,

Mám laický dotaz. Chtěl bych zakoupit turistickou navigaci, ale nejsem si jistý jestli bude splňovat co od ní očekávám. Z výpisu funkcí pro mě není uplně jasné jestli moderní turistické navigace umí to co potřebuji. Pokusím se popsat moje požadavky, mohli byste mi je prosím pomoci přeložit do navigačního žargonu nebo alespoň potvrdit či vyvrátit jejich reálnost?

Co bych potřeboval aby navigace uměla:
  • Zaznamenávat trasu na mapě a umožňovat přidávat své body na trase (nejlépe i s nějakým komentářem).
  • Zaznamenávat průběh trasy nejen na mapě ale i v takovém tom výškovém diagramu.
rumcajs

Registrace: 12.10.10 13:53 (Út)

Re: Jsou tyto funkce běžné pro dnešní turistické navigace

Odeslatod Path » 12.10.10 14:55 (Út)

Ano, turistické navigace podporují jak záznam prošlé trasy (tracklog), tak i uložení waypointu (bod o zeměpisných souřadnicích včetně názvu, případně komentáře).

Výškový profil trasy lze obvykle zobrazit také.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod rumcajs » 13.10.10 15:52 (St)

Děkuji za odpověd.

Zapomněl jsem dodat důležitou věc. Potřeboval bych tyto data exportovat do počítače. I toto je standardem, nebo je to jen záležitostí luxusnějších modelů?

A doporučili byste mi některou z navigací s kvalitním poměrem cena/výkon, která všechny tyto body zvládne?
rumcajs

Odeslatod Monoid » 13.10.10 19:02 (St)

Export/import dat neni zalezitosti vyssich modelu. To umi snad kazda turisticka GPS.

Asi Vam zalezi na presne zmerene vysce (zminujete vyskovy profil), pak bych doporucil GPS s barometrickym vyskomerem.

Jaky presne model, zalezi dost na tom, k cemu vsemu ma GPS slouzit. Jake ovladani (tlacitka/dotykovy display) preferujete. Jakou velikost a vahu potrebujete. Jaky display (jak dobre vidite). Jak odolna ma GPS byt (Turisticke Garminy jsou tabulkove stejne odolne, ale fakticky jsou nektere mechanicky odolnejsi).

Pak zalezi, jake mapy. Pro nektera pouziti muze byt lepsi odolne PDA s GPS, nez bezny turisticky GPS pristroj.
Monoid

Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Odeslatod rumcajs » 14.10.10 14:18 (Čt)

Nejdůležitější pro mě je, aby navigace zvládla ukládat trasu, kterou procházím a označovat body (nejlépe s komentářem) na této trase.

Dále by navigace měla obsahovat (nebo mít možnost nahrát) turistické mapy ČR/SR. Výškový profil také neberu jako nutnost, ale ocenil bych kdyby jej navigace uměla zaznamenávat a exportovat do PC.

Nepotřebuji nijak extrémně odolný přístroj, nehodlám s ním lézt po skalách, takže když přežije v batohu, případně lehčí pád na zem (vždycky se může stát) tak budu spokojený.

Žádné oční vady nemám a vidím dobře, takže kvalitní barevný displej beru také spíše jako bonus. Na typu ovládání mi taky až tak nesejde, každopádně čím intuitivnější tím lépe.

Navigaci budu používat na kole i k pěší turistice, procházím a projíždím ČR a fotím, takže proto potřebuji záznam trasy a označování bodů. Chci si označit, kde přesně jsem kterou fotografii vyfotil a mít zaznamenanou přesnou trasu, když objevím nějakou zkratku apod.

Proto mi také hodně záleží na možnostech exportu, jestli existují nějaké editory na trasy exportované z GPS a co se s takovými daty dá všechno dělat.
Naposledy editoval Path dne 27.02.11 1:54 (Ne). Počet editací: 2x.
Důvod: Odstraněna citace předchozího příspěvku.
rumcajs

Odeslatod Path » 14.10.10 14:34 (Čt)

Když to tak čtu, ideální pro vás bude Oregon 550.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod rumcajs » 14.10.10 15:47 (Čt)

Path napsal:Když to tak čtu, ideální pro vás bude Oregon 550.

Díky za zajímavý tip, navigace v podstatě splňuje všechno co potřebuju. Problém je v ceně, představoval sem si investici maximálně poloviční. Navíc fotit hodlám zrcadlovkou, takže mi je vestavěný foťáček k ničemu a jsem si jistý že cenu navigace šroubuje hezky nahoru.
rumcajs

Odeslatod Path » 14.10.10 15:52 (Čt)

Pak Oregon 4x0 nebo Dakota.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Odeslatod Monoid » 16.10.10 0:08 (So)

Nebo nejaka GPS z druhe ruky. Treba z Aukra nebo for, zabyvajicich se geocachingem. U starsich GPS bych si dal pozor a kupoval pouze modely s citlivejsim GPS cipem, t.j. ne starsi modely nez cca 3 roky.

Dalsi moznosti, je koupit GPS BT modul a zaznam trasy a body zaznamenavat do chytreho mobilu nebo PDA. Kdyz chcete usetrit a nepotrebujete nutne velkou odolnost (mechanickou a proti vode).

Dalsi moznost je GPS logger. V podstate krabicka bez displeje. Zaznamenava trasu a po stisknuti tlacitka i bod.

Moznosti je plno. Zalezi na financich a osobnich preferencich.

To ovladani jsem myslel spise tak, ze nektere GPS jdou ovladat v rukavicich, jine ne. Zrovna na kolo mi pripada lepsi ovladani tlacitky, nez dotykovym displejem. Ale muze na to byt i jiny nazor.

Pokud mate nejake PDA nebo chytry mobil, tak bych doporucil koupit z druhe ruky (nebo novy) BT GPS prijimac. Ten poridite za cca 1500. Mozna zjistite, ze to staci. Kdyz to stacit nebude, tak zjistite, co vlastne od GPS chcete.
Monoid

Registrace: 15.04.08 9:25 (Út)

Zpět na Garmin: GPS přijímače