nüLink!™ services

Vše co se týká železa značky Garmin.

nüLink!™ services

Odeslatod Kofolytik » 29.06.10 0:26 (Út)

Po několika týdnech s navigací nüvi 1690 mám první postřehy k online službám nüLink.

Česká republika: funkční je vyhledávání pomocí Google, "sent to GPS" bez kabelu z Google map (neplatí pro body v ČR) přílety a odlety z přilehlých letišť, počasí a Ciao. Naprosto nepoužitelná je doprava, kde se ukazuje pouze několik událostí, které nemají s reálným provozem nic společného a nefunkční jsou i ceny paliva. Informace o aktualizacích radarů nemám jak ověřit, vyskakují na mě stále ty samé a nový se v okolí nevyskytl.

Německo: během mé cesty po Německu měl server zajišťující připojení pro navigaci výpadky, takže žádné online služby nefungovaly. Když server naskočil, načetla se doprava, která ale buď nebyla aktuální nebo úplná, protože některé uzavírky na dálnicích znala, některé ignorovala a 15ti kilometrovou zácpu na A96 (hlášenou několik hodin rádiem) nezobrazila vůbec. Ceny paliva navigace opět nevyhledala a o radarech ani zmínka.

Švýcarsko: doprava je nepoužitelná, zobrazuje nesmyslné údaje (na cestě z Lindau do Interlakenu byly podle navigace všechny tunely zavřené) a je zcela neaktuální. Ceny paliv nefungují, radary taktéž.

Pokud na online službách Garmin nezapracuje (slibované přebírání informací z RDS-TMC, programy kin a divadel, telefonní seznamy, atd.) tak se alespoň v Evropě stane z online navigací propadák, protože nikdo nebude ochten platit za Google 80 EUR kdaždý další rok po zakoupení navigace (notabene, když v Americe lepší služby stojí 60 USD...)
Obrázek uživatele
Kofolytik

Registrace: 10.09.08 16:23 (St)

Re: nüLink!™ services

Odeslatod Path » 29.06.10 0:51 (Út)

Tohle je velmi užitečná informace, díky! Pokud budou nějaké postřehy i z cesty zpět budeme rádi. Osobě jsem si tedy o online informacích žádnou iluzi nedělal, ale že až takovej propadák... Program kin vezmi čert (přesto, že je to téměř statická informace), ale avizované uzavírky tunelů jsou dost tristní, zvláště pak v této lokalitě.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod Kofolytik » 02.07.10 22:25 (Pá)

Další postřehy z cest:

Švýcarsko: informace zřejmě někdo aktualizoval, protože ve středu byly tunely ještě uzavřeny, ale dnes už byl uzavřen jen jeden (reálně byl samozřejmě otevřený). Uzavírky silnic a opravy dálnic v navigaci nebyly, ale nevím, zda je to vlastnost nüLink nebo nejsou ani v RDS-TMC.

Německo: dnes fungovala doprava korektně, zácpy byly hlášeny i s odhadovaným zpožděním. Zřejmě je všední den a někdo u toho sedí:-) Lokální hledání Google funguje na jedničku!
Obrázek uživatele
Kofolytik

Odeslatod Path » 07.07.10 9:42 (St)

Kofolytik napsal:... Uzavírky silnic a opravy dálnic v navigaci nebyly, ale nevím, zda je to vlastnost nüLink nebo nejsou ani v RDS-TMC...

RDS-TMC určitě uzavírky a dopravní omezení hlásí a nevidím důvod, proč by to nüLink neměl podporovat. Spíš tyto informace nebyly dostupné.

Kofolytik napsal:Lokální hledání Google funguje na jedničku!

Jednou bude všechno Google Obrázek
Obrázek uživatele
Path
Site Admin

Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Odeslatod Kofolytik » 08.07.10 10:45 (Čt)

Vypadá to, že se sama aktualizují data o radarech a kamerách. Dnes ráno se mi v navigaci objevila nová data k 7.7.2010. Ale pouze pro ČR, Polsko a Slovinsko.
Zbytek Evropy se vůbec nestáhl i když jsem se v DACH nedávno celý týden pohyboval.
Obrázek uživatele
Kofolytik

Odeslatod fhofer » 15.09.10 22:10 (St)

Nejake novinky ohledne praktikych zkusenosti s nuLink?

Ptal jsem se na ceske podpore Garminu, jakeho poskytovatele dopravnich informaci nuLink v CR pouziva a bylo mi receno, ze se jedna o google. Trochu jsem hledal na Internetu a zjistil jsem, ze google traffic je komnitni dopravni zpravodajstvi. Kazda navigace vysila informace o rychlosti pohybu, server podle toho analyzuje hustotu provozu a odesila toto zpravodajstvi do navigaci. Principielne mi to prijde jako skvele reseni. V CR i jinych castech Evropy asi bude zatim problem s malym mnozstvim zapojenych uzivatelu...

BTW: Problemy s tunely jsou zrejme zpusobene tim, ze google traffic ztrati navigaci v tunelu a usoudi, ze usek je neprujezdny.. asi tunely postupne osetruji a tento problem by mel vymizet.

Osobne vaham mezi modelem 1695 (v Evrope bude v rijnu) a 3790T. Rad bych navigaci, ktera bude mit informace o hustote provozu a bude se vyhybat zacpam. RDS-TMC je v tomto ohledu k nicemu (Brno a okoli, D1). nuLink by mohl byt lepsi, ale asi to nejakou dobu potrva..

Uvitam dalsi zkusenosti uzivatelu nuvi 1690, zejmena by me zajimalo, zda dopravni informace obsahuji i zacpy nebo jen uzavirky (jako u RDS-TMC).

Predem diky
Naposledy editoval fhofer dne 16.09.10 17:08 (Čt). Počet editací: 1x.
fhofer

Registrace: 15.09.10 21:51 (St)

Odeslatod Kofolytik » 15.09.10 22:25 (St)

Doprava v ČR v podání nüLink se zlepšila, ale pořád jsou tam nedostatky. Pravidelné ignorování kolon na D5 před Prahou, problémy s určením správného směru kolony (pozorováno dnes na Jižní spojce, kdy byl hlášen hustý provoz ve směru z Barrandova se zpožděním 20 minut, ale v realitě byl problém směrem na Barrandov), nehlášené nehody (dnes na Pražském okruhu nehoda a kolona u Ořechu, v navigaci bez zpoždění) i nezanesené dlouhodobé uzavírky (most u Neznašova je uzavřen do konce roku, na http://www.dopravniinfo.cz je informace zanesena, ale v navigaci ani slovo...).
Z českého Garminu mám tuto informaci:

"Dobry den pane Kofolytiku,
v tuto chvili nemame k dispozici casovy plan s konkretnimi informacemi o budoucnosti nuLink sluzem na uzemi Evropy. Meli bychom jej mit k dispozici v druhe polovine srpna 2010. Jakmile jej dostaneme, tak Vam dam vedet, jaky je vyhled pro uzemi CR."

Až se vrátím z dovolené, zkusím jim napsat, zda už je plán k dispozici a také popíšu zkušenosti s 1690 ve Španělsku.
Obrázek uživatele
Kofolytik

Odeslatod fhofer » 15.09.10 22:55 (St)

Dekuji za bleskurychlou odpoved :)

Mne z Garminu napsali toto:
"služba nuLink využívá dopravní informace poskytované skrze server google. Systém RDS-TMC není bohužel v české republice na tkaové úrovni aby se na něj dalo 100% spolehnout. V nastavení přístroje lze volit mezi stanicemi, ze kterých chcete RDS informace přijímat (ČR, JSDI, Regina atp.) Pokud nejezdíte převážně do zahraničí, volil bych model nuvi 3790T, vzhlledem k využití služeb nuLink, které fungují převážně v západní Evropě."

@Kofolytik: Podle toho, co pisete Vy, preci jen dopravni informace nuLink poskytuji lepsi sluzbu nez RDS-TMC. Mam Garmin 1350T a tady v Brne pres RDS-TMC chytam jen info z JSDI a pro Brno a okoli je zde trvale cca 6 udalosti, vetsinou uzavirky nebo prace na silnici (bez udani zdrzeni). Ziskani vsech informaci z RDS-TMC trva 15 minut, za tu dobu jsem z domu v praci (pokud neni zacpa) a nebo v zacpe (pokud zacpa je), takze i kdyby v RDS-TMC ta zacpa byla, pravdepodobne by se o ni navigace nedozvedela vcas.

Naprosto s Vami souhaslim, ze je propastny rozdil mezi tim, co je v JSDI a co se dostane do navigace. Zvlaste novy portal http://mapa.dopravniinfo.cz/ poskytuje velmi presne informace vcetne stupnu provozu pozorovanych prostrednictvim dopravnich kamer a mytnych bran. RDS-TMC bohuzel informace o hustote provozu neposkytuje vubec (napr. nekolikakilometrova kolona dnes dopoledne D1 Vyskov - Brno) a take seznam uzavirek je neuplny. Je tam napr. prace na ulicce v centru (bez info o zpozdeni, cili k nicemu), ale chybi dlouhodoba uzavirka exitu 194 Brno-centrum...

Preju hezkou dovolenou Obrázek
fhofer

Registrace: 15.09.10 21:51 (St)

Odeslatod Kofolytik » 07.10.10 23:04 (Čt)

Nové informace o nüLink týkající se dopravního infa:

"U nuLink sluzeb doslo ke zmene poskytovatele dopravnich informaci pro CR a Rakousko. Nove jsou dopravni informace generovany pomoci vyhodnoceni pohybu vozidel, ktere vyuzivaji sledovani spolecnosti CCS. Oproti standartne dodavanym dopravnim informacim z dopravniho dispecinku JSDI jsou tyto informace poskytovany komercnim subjektem a jejich kvalita by mela byt vyrazne lepsi. Garmin nuvi 1690 je v tuto chvili jedinym prenosnym navigacnim pristrojem, ktery podobna data poskytuje.
Ceskym partnerem poskytovate dopravnich informaci je spolecnost CE Traffic, a.s.. Oproti informacim, ktere jsou obsazeny ve vysilani RDS-TMC se obsah dopravnich informaci poskytovanych spolecnosti CE Traffic muze lisit.
Ohledne dalsich zmen v poskytovanych nuLink sluzbach nemame k dispozici dalsi informace."

Je to určitě změna k lepšímu. Teď ještě popohnat CE Traffic aby do svého zpravodajství zahrnula i dlouhodobé uzavírky, které tam zatím pravděpodobně chybí.
Obrázek uživatele
Kofolytik

Odeslatod Kofolytik » 07.10.10 23:13 (Čt)

A ještě zpravodajství ze Španělska:

Kvalita dopravního infa je slabší než aktuálně poskytovaná služba v ČR. Jsou tam zaneseny jen dlouhodobé rekonstrukce s nesmyslnými časy zpoždění. V Barceloně i Madridu jsme se několikrát dostali do zácpy, která nebyla indikována.

Google funguje dobře, informace o firmách poskytuje španělská obdoba Zlatých stránek.

Informace o cenách paliv jsou funkční, i když poněkud neaktulizované (průměr stáří infomace byl 3 dny).Přesto se jimi dá řídit. Nejlevnější benzínka v okolí Málagy, aktualizovaná před pěti dny, byla nejlevnější i v den tankování:-)
Obrázek uživatele
Kofolytik

Další

Zpět na Garmin: GPS přijímače