Import cyklotras do Oregonu - omezení 50ti trasovými body

Vše, co se točí okolo Garminích map.

Import cyklotras do Oregonu - omezení 50ti trasovými body

#1 Odeslatod tomcb » 31.03.10 20:27 (St)

Na http://www.mapy.idnes.cz (nebo také po stažení programu na http://www.cyklotrasy.info) se dá vytvořit perfektní cyklotrasa. Je to docela praktické, protože TOPO CZECH 3 trasy po turistických cestách netvoří a navádí na hlavní silnice i když jsou hned vedle značené cyklostezky. Jenomže při importu jen trochu delší trasy do Oregonu (pomocí formátu gpx) se sice trasa zobrazí, ale při zadání příkazu "Jeď" k zahájení navigace, to nahlásí chybu, protože už i středně dlouhá trasa vytvořená pomocí dvou výše uvedených aplikací obsahuje více jak 50 trasových bodů, což je u Oregonu limitní hodnota. Při více jak 50 bodech prostě nenaviguje. Řešení je naimportovat to nejdříve do MapSource, vymazat některé zbytečné body tak, aby celkem zbylo max. 50 bodů a poté zpět nahrát do Oregonu. Ale je to neskutečně zdlouhavé (např. vymazání 200 bodů tak, abych smazal jen ty nepotřebné a důležité nechal).
Neví někdo, jak zrušit ten limit 50 bodů, nebo jak to efektivně upravit v MapSource, či v jakém jiném programu cyklotrasy tvořit, aby to při importu do Oregonu fungovalo?

Děkuji za jakékoli rady. Štve mně, že turistická navigace vláčí turisty po hlavních silnicích... :-(
tomcb
 
Příspěvků: 1
Registrace: 31.03.10 20:00 (St)

Re: Import cyklotras do Oregonu - omezení 50ti trasovými bod

#2 Odeslatod Rad » 18.04.10 22:00 (Ne)

1) Pokud do Oregona nahraješ .gpx soubor (např. z idnes map, buď rovnou přetáhneš nebo přes mapsource), může mít více než 50 trasových bodů. Aby jsi mohl dát JEĎ (u mne je to JET, ach ten překlad) pro víc než 50 bodů, musíš mít nastavené trasování - metodu vedení "Mimo silnice" a pak to jde. (ovšem jenom vzdušnými přímkami, na silnici už ti to nepřepočítá, ale u těch idnes map to vůbec nevadí, protože ty jsou dobrý, alespoň mně vyhovují)
2) Když trasa bude mít víc než 250 trasových bodů, tak je to blbý. Osobně jsem to zkoušel a trasa s 450 body se mi nahrála (alespoň mapsource to tvrdil), ale v Oregonu bylo pouze 250 bodů a trasa končí v půlce. Jak na todle, to nevím. Hold si asi naplánovat ty trasy dvě nebo víc. Ale 250 bodů už je dost dlouhej výlet
3) Jak píšeš, taky mi nejde moc do hlavy, proč to nejde, aby navigoval po stezkách. A nemusí po nějakejch pěšinkách, stačily by značený turistický (který v tý mapě stejně jsou zanesený) a pak cyklostezky (zrovnatak). Nějak jsem nepochytil, jakej je rozdíl v nastavení trasování - vypočítat trasy pro: auto/motocykl, chodec/pěší a jízdní kolo. Ale to jsem zas tak nestudoval. Asi to porovnám dneska :)

Doufám, že jsem pomohl. Kdyžtak dej vědět, jestli je to tak ok nebo jestli to myslíš nějak jinak.
Rad
 
Příspěvků: 4
Registrace: 13.04.10 13:01 (Út)

Re: Import cyklotras do Oregonu - omezení 50ti trasovými bod

#3 Odeslatod Jarous1 » 18.04.10 23:43 (Ne)

Když tu trasu převedeš na "stopu", tak může mít až 10000 bodů Obrázek. Bohužel ale tohle MapSource neumí, na to je potřeba to prohnat nějakým udělátkem jako je např. WinGDB

Ohledně navigování po turistických trasách nebo lesních cestách se tady toho napsalo už celkem dost, je to nesmysl... Za průběh a sjízdnost/schůdnost takové cesty nebude nikdo ručit (a obzvlášť ne výrobce mapy, za kterou pak chce nemalé peníze, na kterého by se pak určitě snesla hromada nadávek od majitelů takových map), vždyť tam jednou projedou lesáci a máš po cestě, která tam ještě včera byla. To samé zemědělci s polními cestami, buď ji rozjezdí tak, že tam po většinu léta ani nepůjde jít, nebo ji jedno jaro rozorají a máš po ní úplně Obrázek. Ono i to turistické v značení v mapě není žádná výhra, někde to ani moc nesouhlasí se skutečností. To je ale chyba i samotného KČT, který to značení v terénu provádí, oni tak nějak ta svá data nechtějí poskytovat někomu jinému...Obrázek
Garmin Oregon 650 + TOPO Czech PRO 2015, TOPO Czech PRO 2013, ATLAS Czech 2013.5, CYKLO Czech 2013
Jarous1
 
Příspěvků: 761
Registrace: 11.09.07 15:37 (Út)

Re: Import cyklotras do Oregonu - omezení 50ti trasovými bod

#4 Odeslatod Rad » 19.04.10 10:30 (Po)

Dík za upozornění trasa/stopa. Už jsem to někde četl, ale zkoušel jsem to převést v MapSource. Tak aspoň vím, kde se stala chyba
Trasování po stezkách a pěšinkách, ano, to je asi hloupost, resp. nemožnost. Ale po turisticky značených cestách. No, nevim, slovenská (myslim, že z části i německá) Topo to umí, takže to není nemožné. Osobně bych vcelku rád porovnal, jestli mám jet na kole po turistický nebo po silnici. Aspoň kouknout na výškový profil. Samozřejmě to o cestě zas tak moc neřekne, to uznávám. Ale je to dost drahej a složitej přístroj/ mapa, tak by měl umět něco nabídnout. Ale to zabředávám(e) trochu mimo téma. Prostě to neumí a s tím nikdo nic :)
Rad
 
Příspěvků: 4
Registrace: 13.04.10 13:01 (Út)

Re: Import cyklotras do Oregonu - omezení 50ti trasovými bod

#5 Odeslatod Jarous1 » 19.04.10 13:29 (Po)

Tak ona ta slovenská mapa také není žádná výhra Obrázek Možná i někde tady se psalo, že už zas moc dává prioritu těm turistickým a pak vypočítává trasu hodně zběsile. Viděl jsem pár screenshotů, kde výchozí bod byl na nějaké silnici nižší třídy a výpočet pak vyhodil absolutně nesmyslné odbočení někam do lesa, do kopce, tam se nějak motala po kozích "stezkách" a na konci se zase vrátila dolů na tu silnici... Přitom logické by bylo ten 1km jít po silnici a ne si tak hrozně zacházet do terénu nahoru a pak zase zpět...

Jinak ohledně této problematiky tu je hodně vysvětlující článek: Exkluzivně: Rozhovor s PICODAS Praha, s. r. o.
Především tato pasáž: Uživatelé se často ptají na routing pro pěší turistiku a cyklistiku po lesních, polních a turistických značkách. Budou v nové mapě oblasti, kde bude možné tento routing využít? Respektive, je routing na takovýchto cestách velkým oříškem?

J.Č.: Databáze lesních a polních cest je převzata ze státního mapového díla a je poměrně přesná. Má však jednu slabinu – zhruba 25 % všech cest už v terénu neexistuje, nebo vede zcela jinak. Z toho důvodu nelze routing použít, vzniklo by ohromné množství chyb a navigace na takto pochybené síti nemá smysl. Příčinou tohoto stavu je, že se státní mapové dílo aktualizuje v intervalu sedmi let, což je dlouhá doba, během které řada cest zanikne, případně změní průběh. Existují případy, že je síť nezpevněných cest naprosto pozměněna, typickým příkladem je lesní těžba dřeva. Kromě toho - hlavním zdrojem pro aktualizaci jsou dnes letecké snímky, ze kterých nelze v mnoha případech přesně detekovat průběh lesní nebo polní cesty a případně její parametry (např. povrch).
Garmin Oregon 650 + TOPO Czech PRO 2015, TOPO Czech PRO 2013, ATLAS Czech 2013.5, CYKLO Czech 2013
Jarous1
 
Příspěvků: 761
Registrace: 11.09.07 15:37 (Út)

Re: Import cyklotras do Oregonu - omezení 50ti trasovými bod

#6 Odeslatod eaglesoftware » 25.06.10 23:59 (Pá)

V programech Cyklotrasy ( www.cyklotrasy.info ) a Turistické trasy ( www.trasy.net ) se dá export trasy do souboru GPX nastavit. Před uložením do GPX se vždy zobrazuje toto okno:

Obrázek

Pokud vám GPS nebere větší počet bodů trasy, můžete jejich počet zmenšit tak, že v tomto okně místo "všech bodů tvaru" vyberete "všechny křižovatky" nebo jen "pojmenovaná místa". Případně můžete exportovat nikoli trasu, ale stopu (bude v mapě GPS vidět, nepoběží ale navigování podle ní).
eaglesoftware
 
Příspěvků: 1
Registrace: 25.06.10 23:37 (Pá)


Zpět na Tvorba map

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: žádný registrovaný a 1 návštěvník.


cron